Více
  11 C
  Czech
  Pátek, 27 května, 2022

  Rusko vypálilo na Oděsu nadzvukové střely

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ukrajinský černomořský přístav Oděsa se opakovaně stal cílem raket včetně hypersonických střel. Palba přišla poté, co Rusko oslavilo svůj největší vlastenecký svátek, aniž by poskytlo nové informace o válce. Informuje o tom AP News, BBC, CNN a další servery.

  Oděsa se v pondělí ocitla pod těžkým útokem, při kterém rakety s plochou dráhou letu – včetně nových ruských hypersonických raket Kinžal – zničily dva hotely, nákupní centrum a sklad, uvedli úředníci.

  Podle ukrajinských představitelů zemřel jeden člověk a pět osob bylo hospitalizováno, píše CNN. Podrobné informace o dalších zraněných a možných obětech se podle nich stále upřesňují. Státní služba pro mimořádné situace uvedla už v pondělí večer, že požáry způsobené palbou byly uhašeny.

  Ukrajina má nyní strach z globálního výpadku potravin, protože právě z přístavu v Oděse do celého světa vyjíždějí lodě s obilím.

  Podle Centra pro obranné strategie, ukrajinského think tanku sledujícího válku, v rámci palby ruský nadzvukový bombardér vypálil tři hypersonické střely. Centrum identifikovalo použité zbraně jako hypersonické střely vzduch-země.

  Tyto střely mohou letět pětinásobnou rychlostí zvuku a mají dolet 2 000 kilometrů. Použití pokročilých řízených střel umožňuje Rusku střílet z letadel na dálku, aniž by se nacházelo v ukrajinském vzdušném prostoru. Unikne tak potenciální protiletadlové palbě.

  Ukrajinští, britští a američtí představitelé podle AP News však varují, že Rusko rychle vyčerpává své zásoby přesných zbraní a nemusí vyrobit další. Tedy zvyšuje riziko, že v průběhu konfliktu bude použito více nepřesných raket. To by mohlo mít za následek více mrtvých civilistů a další vedlejší škody.

  Údery přišly poté, co ruský prezident Vladimir Putin oslavil největší vlastenecký svátek své země, aniž by se mohl pochlubit novými významnými úspěchy na bojišti. Na Rudém náměstí v Moskvě sledoval pochod vojáků ve formaci a přehlídku vojenské techniky na oslavu role Sovětského svazu při porážce nacistického Německa v roce 1945.

  Půjdou Rusové po Hadím ostrově?

  Ukrajinská armáda v úterý varovala, že Rusko by se mohlo zaměřit na chemický průmysl země. Toto tvrzení ale nevysvětlila. Ruské ostřelování se však již dříve zaměřilo na ropné sklady a další průmyslové objekty během války.

  Také satelitní snímky analyzované agenturou Associated Press ukázaly v pondělí odpoledne dvě lodě u ukrajinského Hadího ostrova.

  Jedna z lodí viditelných na snímcích od společnosti Planet Labs PBC vypadala jako vyloďovací plavidlo. Ukrajina v poslední době opakovaně udeřila na tamní ruské pozice, což naznačuje, že ruské síly se možná snaží z ostrova v Černém moři znovu obsadit nebo odsunout personál.

  Poté, co nečekaně prudký odpor donutil Kreml před více než měsícem upustit od snahy o útok na Kyjev, se síly Moskvy soustředily na dobytí Donbasu, východní průmyslové oblasti Ukrajiny. Tamní boje se však odehrávaly tam a zpět, vesnici po vesnici. Někteří analytici naznačovali, že Putin by mohl boje vyhlásit za válku, nikoliv jen za „speciální vojenskou operaci“, a nařídit celostátní mobilizaci s povoláním záloh k vedení rozsáhlého konfliktu.

  V troskách našli 44 mrtvých

  Ukrajina také podle AP News uvedla, že v troskách budovy zničené Ruskem v březnu byla nalezena těla 44 civilistů.

  Civilisté se nacházeli uvnitř pětipatrové budovy, která se zřítila v Izyumu v Charkovské oblasti, uvedl Oleh Synehubov, šéf charkovské oblastní správy.

  Je to další strašný válečný zločin ruských okupantů proti civilnímu obyvatelstvu!“ prohlásil ve zprávě na sociálních sítích, v níž oznámil úmrtí.

  Izjum je východoukrajinské město, které Rusko drží jako klíčový frontový uzel. Synehubov neuvedl, kde konkrétně se budova nacházela.

  Již dříve ukrajinská armáda uvedla, že ruské síly vypálily na Oděsu sedm raket ze vzduchu a zasáhly nákupní centrum a sklad. Jedna osoba byla zabita a pět bylo zraněno, uvedla armáda.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  3 KOMENTÁŘE

  1. Ukrajina nemůže jednat o příměří, Spojené státy jim to zakázaly. Chtějí, aby dále bojovali, protože to oslabuje Ruskou federaci.

  Comments are closed.