menu

23.1 C
Czech
Pondělí 30. června 2025

Ukrajina útočila na letiště u Volgogradu. Ruské letectvo utrpělo ztráty

Ukrajinská armáda provedla další zásah na ruském území. Dronový útok na letiště Marinovka ve Volgogradské oblasti poškodil čtyři letadla, z toho dvě kompletně zničil. Akci potvrdily bezpečnostní složky i generální štáb.

Proč jsou vlny veder v Evropě stále častější?

Policie při záplavách v Paříži pouštěla skladbu z Titaniku, veřejnost reagovala pozitivně

Paříž zasáhla 25. června intenzivní bouře. I přes vážnost situace se neubránila nadsázce policie, která při průjezdu zatopenou ulicí pouštěla slavnou romantickou baladu z filmu Titanik od Céline Dion. Video z této groteskní scény se stalo okamžitě virálním a vzbudilo převážně pozitivní ohlasy. Veřejnost oceňuje nadsázku v těžkých časech.

Francie před dvěma měsíci zažila nejteplejší květen v historii, v některých městech byly naměřeny rekordní hodnoty. Minulý měsíc ji opět zasáhla jarní vlna veder, která postihla také Španělsko, Itálii a další země. Tento měsíc pak extrémně vysoké teploty registrovalo Polsko a další části východní Evropy. Nyní teploty v celé Evropě opět stoupají a od Španělska až po Britské ostrovy dosahují rekordních hodnot nebo se jim blíží a šíří se dál na východ. V mnoha zemích zuří lesní požáry a velkou část kontinentu sužuje dlouhotrvající sucho. A do konce léta zbývají ještě dva měsíce, napsal deník The New York Times (NYT).

Vědci tvrdí, že přetrvávající extrémní horka již letos odpovídají určitému trendu. Vlny veder v Evropě podle nich přibývají co do četnosti a intenzity rychleji než téměř v kterékoli jiné části planety, včetně západní části Spojených států.

Globální oteplování hraje roli, stejně jako v případě vln veder po celém světě, protože teploty jsou v průměru asi o 1,1 stupně Celsia vyšší než na konci 19. století, než se rozšířily emise oxidu uhličitého a dalších plynů, které teplo zadržují. Kromě toho však existují i další faktory, z nichž některé se týkají atmosférické cirkulace vzduchu a oceánů, jež mohou způsobit, že se Evropa stane ohniskem vln veder.

Žádné dvě vlny veder nejsou úplně stejné. Současné spalující teploty, které v pondělí zasáhly Anglii a Wales, byly částečně způsobeny oblastí nízkého tlaku vzduchu ve vyšších hladinách, která se již několik dní zdržuje u pobřeží Portugalska.

Oblasti nízkého tlaku mají tendenci přitahovat vzduch směrem k sobě. V tomto případě zóna nízkého tlaku neustále přitahuje vzduch ze severní Afriky směrem k sobě a do Evropy. „Pumpuje horký vzduch na sever,“ řekl Kai Kornhuber, výzkumný pracovník ze zemské laboratoře Lamonta-Dohertyho, která je součástí Kolumbijské univerzity.

Kornhuber se podílel na studii publikované tento měsíc, která zjistila, že vln veder v Evropě v posledních čtyřiceti letech přibylo, a která tento nárůst přinejmenším částečně spojila se změnami v tryskovém proudění. Výzkumníci zjistili, že k mnoha vlnám veder v Evropě dochází v době, kdy se tryskové proudění dočasně rozdělí na dvě části a mezi oběma větvemi zůstane oblast slabých větrů a vysokého tlaku vzduchu, která je příznivá pro hromadění extrémního vedra.

Efi Rousiová, vedoucí pracovnice Postupimského institutu pro výzkum klimatu v Německu a hlavní autorka studie, uvedla, že současná vlna veder zřejmě souvisí s těmito případy „dvojitého proudění“, které podle ní nad Evropou trvá již dva týdny. To podle Rousiové mohlo vést k vytvoření odříznuté tlakové níže, a také k oblasti slabých větrů nad Evropou, která umožnila dlouhé trvání veder.

Mohou existovat i další důvody, proč se v Evropě objevuje více déle trvajících vln veder, i když některé z nich jsou v současné době předmětem vědeckých diskusí. Přirozená proměnlivost klimatu může ztěžovat vyčlenění konkrétních vlivů, řekla Rousiová.

Kornhuber uvedl, že určitou roli může hrát oteplování v Arktidě, které probíhá mnohem rychleji než v jiných částech světa. S rychlejším oteplováním Arktidy se snižuje teplotní rozdíl mezi ní a rovníkem. To vede k poklesu letních větrů, což má za následek, že se povětrnostní systémy déle udrží.

Existují také náznaky, že změny v jednom z hlavních světových oceánských proudů – v takzvané Atlantické jižní cirkulaci (AMOC) – mohou ovlivnit evropské klima. Rousiová v loňském roce publikovala článek, který pomocí počítačových simulací ukázal, že oslabení tohoto proudu v důsledku oteplování světa způsobí změny v atmosférické cirkulaci vzduchu a povede k sušším létům v Evropě.

Stejně jako v jiných částech světa může vlna veder v Evropě zvýšit pravděpodobnost výskytu dalších vysokých teplot ve stejné oblasti, protože vysušuje půdu.

Pokud je v půdě určitá vlhkost, část sluneční energie se spotřebuje na odpařování vody, což vede k mírnému ochlazení. Když však jedna vlna veder zlikviduje téměř veškerou půdní vlhkost, při příchodu další vlny horkého vzduchu už se z půdy odpařuje jen málo. Více sluneční energie tak spálí povrch a zvýší teplo.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Vědci chtějí začít vyrábět analgetika z plastů, pomůžou jim bakterie

Britští vědci objevili způsob, jak s pomocí bakterií vyrábět léky tišící bolest z plastového odpadu. Pokud se snahu výzkumníků podaří převést do praxe, bude produkce analgetik výrazně ekologičtější, neboť v současnosti se vyrábějí z ropných produktů. Napsal to list The Guardian.

Rubinův teleskop zahájil provoz a hned našel tisíce asteroidů

Na vrcholu hory Cerro Pachón v Chile se rozběhl jeden z nejambicióznějších vědeckých projektů současnosti. Vera C. Rubin Observatory slaví „first light“ – symbolický začátek provozu s prvními zveřejněnými snímky. Nový teleskop je určený k mapování vesmíru v dosud nevídaném detailu. Už během zkušebního provozu identifikoval 2 100 nových asteroidů.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

V Británii vyřešili téměř 60 let starý případ díky DNA. Z vraždy Louisy Dunne obvinili 92letého muže

Téměř šest desetiletí zůstávala vražda Louisy Dunne nevyřešená. Až nyní, po opětovném prošetření případu, byl Ryland Headley (92) shledán vinným ze znásilnění a vraždy 75leté ženy, ke které došlo v roce 1967 v Bristolu.

Smrtící zbraň zpět ve hře. Ukrajina se vrací k protipěchotním minám

Válka na Ukrajině a hrozba Ruska si žádají radikální opatření. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal dekret o odstoupení od Ottawské úmluvy zakazující výrobu a používání nášlapných protipěchotních min. Konečné rozhodnutí je ovšem na ukrajinském parlamentu. Zelenskyj k tomu vyzval všechny státy hraničící s Ruskem.

Trump obnovil obchodní jednání s Kanadou. Ta mu ustoupila

Kanadský premiér Mark Carney se v neděli telefonicky dohodl s americkým prezidentem Donaldem Trumpem na obnovení obchodních jednání poté, co je Spojené státy v pátek přerušily kvůli kanadskému plánu zdanit americké technologické firmy.

Demonstranti v Bělehradě zatarasili most přes Sávu. Prezident Vučić je označil za teroristy

Tisíce demonstrantů v neděli zablokovaly klíčové komunikace v Bělehradě a dalších srbských městech v reakci na zatýkání účastníků protivládních shromáždění. Střety s policií vypukly už v sobotu večer po masovém protestu, jehož účastníci požadovali vypsání předčasných voleb.

V Brightonu po protestu zrušili říjnový koncert zpěváka Mansona

V anglickém Brightonu po tlaku aktivistů a jedné poslankyně zrušili říjnový koncert amerického zpěváka Marilyna Mansona, který měl být jeho prvním vystoupením v Británii v rámci turné One Assassination Under God. Píše to server BBC.

Turecká policie na zakázaném pochodu hrdosti v Istanbulu zatkla nejméně 30 lidí

Na zakázaném pochodu hrdosti pořádaném příslušníky sexuálních menšin policie v centru Istanbulu zadržela nejméně 30 lidí, píše agentura Reuters s odvoláním na jednoho z opozičních politiků. Podle agentury AFP bylo před pochodem zatčeno více než 50 lidí. Pochody hrdosti jsou ve městě zakázané od roku 2015. Na záznamu, který má Reuters k dispozici, jsou vidět policisté, jak se potýkají se skupinou aktivistů s duhovými vlajkami. Poté je obklíčí a naloží do policejních dodávek.
Reklama

DOPORUČUJEME

Vědci chtějí začít vyrábět analgetika z plastů, pomůžou jim bakterie

Britští vědci objevili způsob, jak s pomocí bakterií vyrábět léky tišící bolest z plastového odpadu. Pokud se snahu výzkumníků podaří převést do praxe, bude produkce analgetik výrazně ekologičtější, neboť v současnosti se vyrábějí z ropných produktů. Napsal to list The Guardian.

Rubinův teleskop zahájil provoz a hned našel tisíce asteroidů

Na vrcholu hory Cerro Pachón v Chile se rozběhl jeden z nejambicióznějších vědeckých projektů současnosti. Vera C. Rubin Observatory slaví „first light“ – symbolický začátek provozu s prvními zveřejněnými snímky. Nový teleskop je určený k mapování vesmíru v dosud nevídaném detailu. Už během zkušebního provozu identifikoval 2 100 nových asteroidů.

Archeologové v Londýně poskládali fragmenty nalezených římských nástěnných maleb

Archeologové v Londýně poskládali dohromady fragmenty jednoho z největších souborů římských nástěnných maleb, jaké se kdy v britské metropoli našly. Informovala o tom dnes agentura AFP nebo stanice BBC a CNN s odvoláním na londýnské muzeum archeologie (MOLA). Na 2000 let staré kusy zdí podle muzea kdysi zdobily asi 20 zdí luxusní římské vily, která se nacházela v současné londýnské čtvrti Southwark.

Oranžové skleněné kuličky z Měsíce odhalují jeho výbušnou minulost

Když se astronauti z mise Apollo poprvé procházeli po Měsíci, čekali šedé kamení a prach. Místo toho našli něco, co vypadalo jako poklad: drobné oranžové skleněné kuličky rozeseté po povrchu. Vzorky přivezli zpět na Zemi a vědci je půl století zkoumali. Teď konečně víme, co nám tyto kuličky říkají o minulosti Měsíce.

Zvíře, které regeneruje celé končetiny, ukazuje cestu lidem

Malý mexický mlok, axolotl, dokáže zregenerovat celé končetiny během několika týdnů. Vědcům se teď podařilo objasnit klíčovou část tohoto procesu. Objev by mohl v budoucnu pomoci s obnovou ztracených částí těla i u lidí.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

V Británii vyřešili téměř 60 let starý případ díky DNA. Z vraždy Louisy Dunne obvinili 92letého muže

Téměř šest desetiletí zůstávala vražda Louisy Dunne nevyřešená. Až nyní, po opětovném prošetření případu, byl Ryland Headley (92) shledán vinným ze znásilnění a vraždy 75leté ženy, ke které došlo v roce 1967 v Bristolu.

Smrtící zbraň zpět ve hře. Ukrajina se vrací k protipěchotním minám

Válka na Ukrajině a hrozba Ruska si žádají radikální opatření. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal dekret o odstoupení od Ottawské úmluvy zakazující výrobu a používání nášlapných protipěchotních min. Konečné rozhodnutí je ovšem na ukrajinském parlamentu. Zelenskyj k tomu vyzval všechny státy hraničící s Ruskem.

Trump obnovil obchodní jednání s Kanadou. Ta mu ustoupila

Kanadský premiér Mark Carney se v neděli telefonicky dohodl s americkým prezidentem Donaldem Trumpem na obnovení obchodních jednání poté, co je Spojené státy v pátek přerušily kvůli kanadskému plánu zdanit americké technologické firmy.

Demonstranti v Bělehradě zatarasili most přes Sávu. Prezident Vučić je označil za teroristy

Tisíce demonstrantů v neděli zablokovaly klíčové komunikace v Bělehradě a dalších srbských městech v reakci na zatýkání účastníků protivládních shromáždění. Střety s policií vypukly už v sobotu večer po masovém protestu, jehož účastníci požadovali vypsání předčasných voleb.

V Brightonu po protestu zrušili říjnový koncert zpěváka Mansona

V anglickém Brightonu po tlaku aktivistů a jedné poslankyně zrušili říjnový koncert amerického zpěváka Marilyna Mansona, který měl být jeho prvním vystoupením v Británii v rámci turné One Assassination Under God. Píše to server BBC.

Turecká policie na zakázaném pochodu hrdosti v Istanbulu zatkla nejméně 30 lidí

Na zakázaném pochodu hrdosti pořádaném příslušníky sexuálních menšin policie v centru Istanbulu zadržela nejméně 30 lidí, píše agentura Reuters s odvoláním na jednoho z opozičních politiků. Podle agentury AFP bylo před pochodem zatčeno více než 50 lidí. Pochody hrdosti jsou ve městě zakázané od roku 2015. Na záznamu, který má Reuters k dispozici, jsou vidět policisté, jak se potýkají se skupinou aktivistů s duhovými vlajkami. Poté je obklíčí a naloží do policejních dodávek.

Útočník zabil v americkém Idahu nejméně dva lidi, střílel na zasahující hasiče

Při střelbě v Coeur d’Alene v americkém státě Idaho zemřeli dva hasiči a jeden utrpěl zranění poté, co je při zásahu u požáru přepadl neznámý střelec. Policie později uvedla, že se po několikahodinovém zásahu podařilo nalézt poblíž místa tělo mrtvého muže se zbraní, jedná se zřejmě o útočníka, informovala AP.

Stovka lidí se střetla v ulicích Heiligenhausu, na místo vyrazila i helikoptéra

Německé město Heiligenhaus zažilo v neděli večer masivní rvačku mezi dvěma početnými rodinami. Do bitky, která se odehrála v rezidenční čtvrti na ulici Harzstraße, se zapojilo zhruba sto lidí. Policie hlásí sedm zraněných, někteří jsou ve vážném stavu.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás