14.5 C
Czech
Neděle 14. dubna 2024

Netanjahu se v Pásmu Gazy dopustil chyby, kritizoval Biden

Americký prezident Joe Biden v úterním rozhovoru označil počínání izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v Pásmu Gazy za chybu. Uvedl, že požaduje okamžité dočasné zastavení palby, aby mohla do enklávy proudit dostatečná humanitární pomoc.

Ruské útoky si včera na Ukrajině vyžádaly životy nejméně šesti civilistů

Ruské vzdušné útoky na ukrajinská města si podle ukrajinských úřadů vyžádaly životy nejméně šesti civilistů. Během úderu, který zasáhl průmyslový objekt v Záporoží, zemřeli tři civilisté, sdělila kancelář ukrajinského generálního prokurátora. Ruské ministerstvo obrany podle ruskojazyčného webu stanice BBC tvrdilo, že v Záporoží zničilo sklad a dílnu na výrobu dronů.

Sparťan Emerickson se ve FIFĚ tlačí mezi elitu: Strávím u toho 5 až 6 hodin denně. Pár ovladačů už to odneslo

Sledujte nás na sítích

Jak probíhá trénink profesionálů? Dá se e-sportem v České republice uživit? Jakou má hráč FIFY spotřebu ovladačů? O tom všem se v exkluzivním rozhovoru pro web wn24.cz rozpovídal legionář ve službách pražské Sparty a jedna z nejvýraznějších postav na české scéně FIFY Jan „Emerickson“ Krupička.

Rodák z jihomoravské metropole Brna měří síly s nejlepšími světovými hráči už nějaký pátek a o minulém víkendu se mu dokonce povedlo usednout na pomyslný trůn. Během Víkendové ligy ve FIFĚ 21 měl Sparťan našlápnuto k parádnímu úspěchu: po téměř dokonalých výsledcích se začal chvět český rekord v počtu vítězství v řadě.

Ten dosahoval hodnoty 100 a na svědomí ho měl kolega z výběru „letenských“ Mario „Marioooso99” Gumbrešt. Rekord nakonec vzal za své a prvenství si nyní může do životopisu zapsat právě Emerickson!

3 víkendy po sobě bez porážky, 117 vítězství v řadě a nový český rekord. Jaký je to pocit?

Pocit je to naprosto skvělý. Beru to jako takové zadosti učinění. Hlavně ta první třicítka chutnala asi nejlíp, protože už jsem se o to snažil nějakou dobu. Prakticky od FIFY 17, 18, kdy jsem se vypracoval na dost dobrého hráče, ale nedokázal jsem ještě projít víkendovku bez nějaké chyby nebo zaváhání. Občas ty porážky bolely.

V jednu chvíli ses pohyboval na pozici světové jedničky a vlastně už můžeš s klidem říct, že hraješ s nejlepšími hráči na planetě. Pomyslel sis někdy, že by ses mohl pohybovat ve světové špičce?

To si myslím, že asi ne. Ze začátku jsem na tohle určitě nemyslel, ale nebudu lhát, že jsem tam mířit nechtěl. Jsem rád, že se mi to teď povedlo a teď už jen, abych tam byl měsíc co měsíc. To by bylo super.

Nakonec tě předskočil mladý Dán Vejrgang. Co si myslíš o něm? Je to zázračné dítě, jak všichni říkají?

Určitě. Je to takový „wonderkid“, o kterém víkend co víkend čteme v tom samém smyslu, že svůj rekord prodloužil o dalších 30 výher a už se jen čeká, jestli FIFU 21 projde celou bez porážky. Já si myslím, že je to dost reálné. Pokud nebude mít smůlu a nedostane třeba disconnect (nedobrovolné ukončení zápasu například vinou špatného internetového připojení, pozn. redaktora).

Dostáváme se k tvým začátkům. Kdy jsi poprvé vzal do ruky ovladač?

Co si pamatuji, tak přímo ten herní svět mi ukázal strejda, který mě zároveň dovedl i k fotbalu. Úplně první FIFA pro mě byla FIFA 2002 na Playstation 2. To mi bylo nějakých 6, 7 let.

Jak moc se FIFA za ty roky změnila?

Když vezmu ty předchozí ročníky, tak se to každým rokem mění. Během posledních dvou sice nějaký velký skok nebyl, ale teď ho očekávám. Budou next-gen konzole a myslím si, že to bude podobné jako před časem u PS4.

Má u tebe nějaký ročník speciální hodnotu?

Hodně mi seděla FIFA 18. Tam jsem dokázal na svém prvním velkém zahraničním turnaji uhrát třetí místo v celkem zajímavé konkurenci. Tam jsem vydělal první slušný prize pool (peněžní odměna, pozn. redaktora), který se pohyboval v řádech sta tisíců korun.

Mimochodem. Jak vůbec vznikla přezdívka Emerickson?

Úplně jednoduše. Jelikož se jmenuji Jan Krupička, tak ta moje přezdívka byl „Krupson“. A mám rád fotbalistu Pierra-Emericka Aubameyanga z Arsenalu. Takže z jeho prostředního jména.

To jsi odpověděl i na mou další otázku. Takže Aubameyang? To je tvůj oblíbenec?

Není to tak, že by byl úplně nejoblíbenější, ale patří k nim. Líbí se mi jeho styl hry, ale hlavně i oslavy. A sledoval jsem ho už předtím, než přišel do Arsenalu. Nikdo ho tehdy moc neznal, mně už se ale líbil i v Saint-Etienne.

Jak probíhá tvůj trénink? Kolik hodin denně prosedíš i FIFY?

Je to různé a postupem času se to mění. Vždycky, když vyjde nová FIFA, tak se můžeme klidně bavit třeba v řádech 8, 9 až 10 hodin. Teď, když je rozjetá sezona, už to není tak časté a i já si od toho rád odpočinu. Teď by to mohlo být tak 5 až 6 hodin.

Máš vůbec čas i na něco jiného?

Jo, určitě mám. Že bych u toho seděl od rána do večera, říct nemůžu.

Určitě už to není jen o výhrách, ale taky už jsi jistě párkrát prohrál. Kolik už jsi zničil ovladačů?

Za poslední roky to neodnesl ani jeden ovladač. Hodně jsem se zklidnil a zapracoval na psychice, protože jsem nastoupil pod Spartu, a tam se očekávají výsledky i reprezentativní chování. Ale nebudu lhát, pár ovladačů to odneslo. (smích) Myslím, že za celou tu dobu, co hraji FIFU, jsem na nějakém čísle 17.

Téma Sparta. Jak vnímají fotbalisté e-sport? Všiml jsem si, že ti komentuje příspěvky Láďa Krejčí. Sledují, jak si vedeš?

S Láďou se známe už z Brna, protože jsme se potkávali každý den v tréninkovém centru Zbrojovky. Kluci to ale sledují, myslím si, že fotbalisté ty hry teď docela jedou. Navíc v téhle době. Určitě se taky snaží o nějaké výsledky, ale moc o tom nevíme, protože to nikam nedávají. Přes Instagram jsem se domluvil třeba s Patrikem Schickem a vyhrál jsem těsně jen jedna nula. Ten je podle mě nejlepším fotbalistou na konzoli u nás.

Dá se tedy říct, že reprezentuješ Spartu stejně jako oni?

Těžko říct. Široká veřejnost úplně nemá ráda porovnávání sportu a e-sportu, protože si hodně lidí myslí, že je to jen o vysedávání za počítačem. Už ale nevidí tu píli a tlak. Ve Víkendové lize je to srovnatelné jako třeba u fotbalistů při mistráku v první lize.

Jak jsi na tom s míčem ty sám?

Jelikož jsem hrál 13 let fotbal za Zbrojovku, tak si myslím, že to není úplně špatné. Teď jsem tedy dlouho nevyběhnul na žádný trávník, měl jsem poranění zad a to už mi pak nedovolovalo pokračovat. Něco v té noze ale pořád bude. (smích)

Zranění, to je také téma. Ruce zatím v pořádku?

Musím zaklepat, že zatím všechno v pohodě. Občas nějaký bolesti zad nebo očí, když u toho člověk sedí dlouho. To si ale myslím, že je normální.

Sleduješ i normální fotbal? Dokážeš se z něj třeba inspirovat?

Myslím si, že kdybych to tak dělali, asi bychom nebyli úspěšní. FIFA je koneckonců hra a nejde to hrát jako fotbal. Je to rychlejší, fotbal se hraje 45 minut a ve FIFĚ je poločas 6. Vývojáři to sice přibližují reálnému fotbalu, vlastnosti ale na konzoli úplně přenést nejdou.

Jak jsou na tom v hráči FIFY v Česku? Dá se tím uživit?

Myslím si, že je to rok co rok lepší. Když to srovnám s Německem, tak jsme určitě ještě pozadu, ale situace se lepší a je nás tu pár, co se tomu dokáže věnovat na full-time.

Co je pro hráče FIFY cíl? V Česku je to klub z první ligy, co svět? Neláká tě třeba PSG?

O tom jsem popravdě ještě nepřemýšlel. Já mám cíle zatím na tuzemské scéně. Umisťovat se dobře, nechybět na žádném turnaji. Ale když se poštěstí, určitě bych se ještě rád podíval na nějaký turnaj do světa.

Co rok 2021? Jak myslíš, že na něj budeš jednou vzpomínat?

Tak zatím pro mě začal skvěle, ale samozřejmě před sebou máme ještě zbytek. Nesmím usnout na vavřínech, jedna vlaštovka jaro nedělá. Ještě bych rekord rád zopakoval nebo zvětšil a ideálně přidal nějaké prvenství na větším turnaji tady u nás.

Tak držme Emericksonovi palce!

Vybrali jsme pro vás

Virtus.Pro se vrací do Apex Legends

Ruská esportová organizace Virtus.pro, proslulá svými dlouholetými úspěchy v titulech jako Counter-Strike a Dota 2, se po čtyřleté pauze vrátila na soutěžní scénu Apex Legends.

xQc odhalil, co mu jako streamerovi dělá největší problémy

xQc byl o víkendu osloven pouličním tazatelem známým jako natestakkzz, když byl v Miami. Juicer tazateli řekl, že streamuje už devět let, a prozradil tak zajímavé informace o svém boji a výdělcích.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Pohled zpět na historii ikonického golfového turnaje Masters a současné pořadí

Od svého založení v roce 1934 zvítězilo na turnaji Masters 56 mužů, z nichž 39 šampionů pochází ze Spojených států. Masters, první hlavní turnaj roku, je často považován za vrchol golfových turnajů, přičemž vítěz obléká ikonické zelené sako na hřišti Augusta National v Georgii.

Náhlý pokles na Wall Street zakončil nejhorší týden od října

Americké akcie výrazně klesly v pátek po smíšeném začátku sezóny výsledkových zpráv. Obavy z možného eskalování napětí na Středním východě otřásly finančními trhy a donutily investory hledat bezpečnější místa pro své peníze.

Situace na východní frontě se značně zhoršila, uvedl ukrajinský velitel Syrskyj

Situace na ukrajinské východní frontě se v posledních dnech výrazně zhoršila. Rusko po březnových prezidentských volbách zesílilo ofenzivu, napsal dnes vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj na platformě Telegram. Postup Rusům podle Syrského usnadňuje teplé a suché počasí, protože tanky mohou rychleji postupovat otevřenou krajinou.

Bývalý inženýr Amazonu dostal tři roky vězení za hackerské útoky na DeFi platformy

Inženýr počítačové bezpečnosti Shakeeb Ahmed byl odsouzen ke třem letům vězení a tříletému dohledu po propuštění. Ahmed byl shledán vinným z útoků na decentralizované kryptoměnové burzy Crema a Nirvana v roce 2022.

Boris Johnson varoval Trumpa, že žádná „velká Amerika“ nebude, pokud Putin na Ukrajině zvítězí

Při nedávném setkání v Mar-a-Lago britský premiér Boris Johnson vyslovil ostré varování bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi: "Neuděláte Ameriku znovu velkou, pokud Ukrajina připadne Vladimiru Putinovi." Toto varovné prohlášení přichází v době, kdy má v pondělí začít výběr poroty v Trumpově případu "hush money".

Pět lidí zemřelo po útoku nožem v Sydney, útočník je mrtev, oznámila policie

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Podle agentury Reuters o tom informovala australská policie, která uvedla, že na místě nenašla nic, co by vypovídalo o motivu útočníka. Nevyloučila ale možnost terorismu.

DOPORUČUJEME

Virtus.Pro se vrací do Apex Legends

Ruská esportová organizace Virtus.pro, proslulá svými dlouholetými úspěchy v titulech jako Counter-Strike a Dota 2, se po čtyřleté pauze vrátila na soutěžní scénu Apex Legends.

xQc odhalil, co mu jako streamerovi dělá největší problémy

xQc byl o víkendu osloven pouličním tazatelem známým jako natestakkzz, když byl v Miami. Juicer tazateli řekl, že streamuje už devět let, a prozradil tak zajímavé informace o svém boji a výdělcích.

PGL major byl zrušen kvůli fanouškům na stagi

Během dnešního čtvrtfinále G2 Esports vs. MOUZ na PGL Copenhagen CS2 Major vběhli na pódium dva muži a přerušili zápas. Okamžitě je sundala ochranka akce, nasadila jim pouta a odvedla je z pódia.

Dupreeh se přidává k Falcons

Saúdy podporovaný Counter-Strike 2 tým Falcons našel tento týden nového pátého hráče v podobě známého dánského veterána Petera "dupreeh" Rasmussena, který se připravuje na návrat po vynechání PGL Copenhagen Major.

Virtus.Pro vypadli z Majoru kvůli pádu hry

Virtus.pro vypadli z PGL Copenhagen CS2 Majoru a nepostoupili do play-off poté, co je v rozhodujícím zápase vyřazovací fáze 24. března proti G2 připravil o rozhodující kolo katastrofální pád hry.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Pohled zpět na historii ikonického golfového turnaje Masters a současné pořadí

Od svého založení v roce 1934 zvítězilo na turnaji Masters 56 mužů, z nichž 39 šampionů pochází ze Spojených států. Masters, první hlavní turnaj roku, je často považován za vrchol golfových turnajů, přičemž vítěz obléká ikonické zelené sako na hřišti Augusta National v Georgii.

Náhlý pokles na Wall Street zakončil nejhorší týden od října

Americké akcie výrazně klesly v pátek po smíšeném začátku sezóny výsledkových zpráv. Obavy z možného eskalování napětí na Středním východě otřásly finančními trhy a donutily investory hledat bezpečnější místa pro své peníze.

Situace na východní frontě se značně zhoršila, uvedl ukrajinský velitel Syrskyj

Situace na ukrajinské východní frontě se v posledních dnech výrazně zhoršila. Rusko po březnových prezidentských volbách zesílilo ofenzivu, napsal dnes vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj na platformě Telegram. Postup Rusům podle Syrského usnadňuje teplé a suché počasí, protože tanky mohou rychleji postupovat otevřenou krajinou.

Bývalý inženýr Amazonu dostal tři roky vězení za hackerské útoky na DeFi platformy

Inženýr počítačové bezpečnosti Shakeeb Ahmed byl odsouzen ke třem letům vězení a tříletému dohledu po propuštění. Ahmed byl shledán vinným z útoků na decentralizované kryptoměnové burzy Crema a Nirvana v roce 2022.

Boris Johnson varoval Trumpa, že žádná „velká Amerika“ nebude, pokud Putin na Ukrajině zvítězí

Při nedávném setkání v Mar-a-Lago britský premiér Boris Johnson vyslovil ostré varování bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi: "Neuděláte Ameriku znovu velkou, pokud Ukrajina připadne Vladimiru Putinovi." Toto varovné prohlášení přichází v době, kdy má v pondělí začít výběr poroty v Trumpově případu "hush money".

Pět lidí zemřelo po útoku nožem v Sydney, útočník je mrtev, oznámila policie

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Podle agentury Reuters o tom informovala australská policie, která uvedla, že na místě nenašla nic, co by vypovídalo o motivu útočníka. Nevyloučila ale možnost terorismu.

ANALÝZA: Třetí světová válka bezprostředně nehrozí, raději však ukazujme Rusku svaly

Od konce loňského a začátku letošního roku se začala v médiích objevovat tvrzení světových politiků o tom, že žijeme na prahu třetí světové války. Podle těchto prohlášení se Rusko už v podstatě rozhodlo napadnout některý ze států Severoatlantické aliance (NATO). Jak tato masová panika začala a je přiměřená realitě?

Írán připravuje více než 100 řízených střel pro potenciální útok na Izrael, hlásí američtí představitelé

Podle amerických představitelů se Írán údajně připravuje na potenciální útok na Izrael a má připraveno více než 100 řízených střel a množství bezpilotních letounů. Jedná se o reakci na útok v Sýrii z minulého týdne, který byl podle Teheránu izraelským leteckým útokem na íránskou diplomatickou budovu. USA zvyšují svou vojenskou přítomnost na Blízkém východě kvůli obavám, že by útok mohl rozpoutat válku v plném rozsahu.