Více
  15.5 C
  Czech
  Středa, 10 srpna, 2022

  Rusko odsoudilo basketbalovou hvězdu k devíti letům vězení. Bílý dům požaduje její propuštění

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ruský soud ve čtvrtek odsoudil americkou basketbalovou hvězdu Brittney Grinerovou k devíti letům vězení. Shledal ji vinnou z úmyslného převozu náplní do elektronické cigarety s obsahem konopí. Informovala o tom agentura Reuters, CNN a BBC.

  Grinerová byla po vynesení rozsudku eskortována ze soudní síně v poutech. Obrátila se na novináře a prohlásila: „Miluji svou rodinu“, cituje agentura Reuters.

  Válka případ zkomplikovala

  Dvojnásobná zlatá olympijská medailistka, hvězda ženské národní basketbalové asociace (WNBA) a podle BBC jedna z nejlepších basketbalistek na světě, byla zatčena v polovině února, když přijela hrát za ruský tým. Její případ se zkomplikoval v okamžiku, kdy prezident Vladimir Putin 24. února poslal vojáky na Ukrajinu. Americko-ruské vztahy tak dosáhly největšího ochlazení od studené války.

  Její odsouzení by nyní mohlo připravit cestu k výměně zajatců mezi USA a Ruskem. Ta by měla zahrnovat 31letého ruského atleta, který byl kdysi obchodníkem se zbraněmi.

  Grinerová přiznala, že má náplně s hašišovým olejem, ale prohlásila, že udělala chybu, když je sbalila s sebou na cestu do Ruska. Před vynesením rozsudku v slzách prosila ruského soudce, aby „neukončoval její život“ tvrdým trestem vězení. Soud jí také uložil pokutu 1 milion rublů (zhruba 17 tisíc dolarů).

  Biden: Je to nepřijatelné

  Biden pod tlakem, aby dostal domů Američany zadržované v Rusku, vyzval Rusko, aby Grinerovou okamžitě osvobodilo. Prohlásil, že jeho administrativa bude nadále pracovat na jejím propuštění.

  „Americká občanka Brittney Grinerová dnes dostala trest vězení, který je další připomínkou toho, co svět již věděl: Rusko Brittney neprávem zadržuje,“ uvedl v prohlášení. „Je to nepřijatelné a vyzývám Rusko, aby ji okamžitě propustilo, aby mohla být se svou ženou, blízkými, přáteli a spoluhráči.“

  Mluvčí národní bezpečnosti John Kirby později ve čtvrtek naléhal na Rusko, aby přijalo „seriózní návrh“, který Washington předložil před týdny na její propuštění. Právníci uvedli, že se odvolají proti verdiktu, který považují za „naprosto nepřiměřený“. Její obhájce uvedl, že soud ignoroval všechny důkazy, které předložili, stejně jako přiznání viny.

  Ruský prokurátor požadoval, aby byla Grinerová odsouzena k 9 a půl letům vězení, pokud bude shledána vinnou z dovozu nelegálních drog do země.

  Grinerová byla zadržena na moskevském letišti Šeremetěvo 17. února s náplněmi do elektronické cigarety obsahujícími hašišový olej. Zatímco přiznala vinu, řekla, že neměla v úmyslu přivézt zakázanou látku do Ruska ani nikomu ublížit.

  Konopí je v Rusku nezákonné pro léčebné i rekreační účely.

  V úvahu připadá výměna vězňů

  Spojené státy nabídly výměnu ruských zajatců za americké občany včetně Grinerové a bývalého námořníka Paula Whelana.

  Jak uvádí CNN, Washington je ochoten vyměnit odsouzeného obchodníka se zbraněmi Viktora Bouta, jehož život pomohl v roce 2005 inspirovat hollywoodský film „Lord of War“ s Nicholasem Cagem v hlavní roli.

  Ruští představitelé uvedli, že dohody nebylo dosaženo. Argumentují tím, že Grinerová, basketbalovým fanouškům známá jako „BG“, porušila zákony a měla by být podle toho posuzována.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS