Více
  6.8 C
  Czech
  Čtvrtek, 2 prosince, 2021

  Robotičtí barmani dokáží míchat i servírovat koktejly, někteří i mluvit

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  V budoucnu možná nebudete muset čelit riziku nevrlého či unaveného barmana. Mohl by to totiž být robot. Nejedna firma takové pomocníky vyrábí. Někteří navíc pomocí AI dokáží na objednávky lidí reagovat a povídat si. Informuje o tom BBC.

  Vypadá trochu jako kombinace nápojového koutku s objednávací tabulí u McDonald’s – robotická barmanka Cecilia. Umí ale navíc mluvit, reagovat s vámi podobně jako Siri nebo Alexa a připravit vám váš oblíbený drink.

  Výrobci na stránkách lákají na to, že Cecilia není typický robot. „Mluvím, poslouchám a jsem zatraceně vtipná. Baví mě míchat nápoje, komunikovat se zákazníky a podávat jim drink, na který nikdy nezapomenou,“ píše na stránkách „Cecilia“.

  V případě ale, že zrovna nemáte náladu na jakoukoliv interakci, na obrazovce pouze naklikáte, na co máte chuť a zaplatíte přiložením platební karty. Robot vám poté koktejl uvnitř umíchá a naservíruje.

  Cecilia pracuje na rozpoznávání hlasu a technologii AI,“ uvádí pro BBC Elad Kobi, výkonný ředitel izraelské firmy Cecilia.AI.

  Na výběr pak máte hned několik možností a vypít přístroj do dna vám bude nějakou dobu trvat. Každý totiž může být naplněn 70 litry různých druhů lihovin a za hodinu vám Cecilia dokáže připravit až 120 koktejlů, pokud se nerozhodnete si s ní povídat.

  Od svého uvedení na počátku tohoto roku již technologii využily na svých akcích firmy jako Microsoft či Cisco. A na kolik taková robotická barmanka Cecilia vyjde? Pronajmout si ji můžete na měsíc za 2 000 $, tedy přes 44 tisíc korun. Koupě pak přijde na 45 tisíc dolarů (téměř 1 milion korun).

  Celilia by ale mohla přilákat více zákazníků. „Firmy si uvědomují, že potřebují dělat jiné věci než ostatní, aby tam přilákaly lidi. Technologie a inovace to dokážou,“ říká pro BBC Kobi.

  Mimo to by roboti mohli pomoci ve chvíli, kdy bude bar plný a lidská pracovní síla nestačí. Což by podniku mohlo ekonomicky přilepšit.

  Konkurence z Estonska, Itálie i Švýcarska

  Cecilia ale není jediným barmanským robotem na trhu, robotické barmany vyrábějí například i v Itálii (Makr Shakr) nebo ve Švýcarsku. Estonská společnost Yanu také nedávno představila konkrenční přístroj. Její generální ředitel Alan Adojaan pro BBC poukazuje na to, že v tomto odvětví dochází k obrovské fluktuaci zaměstnanců. „Musíte je vyškolit, ale pak odejdou,“ dodává. S robotem tento problém odpadá.

  Dle něj je pro majitele další výhodou také přesné odměření tekutin a to, že robot nebude dávat drinky zadarmo svým přátelům.

  Adojan dodává, že firma cílí na místa, kde je obrovské množství lidí jako jsou sportovní akce, festivaly a noční kluby, ale také třeba haly letiště, kde by bylo potřeba najmout zaměstnance na tři směny. Tento robot pak vyjde na 150 tisíc dolarů (3,3 milionu korun) a pojme až 1200 nápojů.

  Barmani by se ale neměli obávat. Dle Jana Hiersemenzela, vedoucího marketingu švýcarské firmy F&P Robotics, roboti tradiční bary s lidskou obsluhou nenahradí.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Zařízení VeCare

  „Chytrá náplast“ dokáže sledovat hojení za pomoci aplikace, ukazuje tým ze Singapuru

  Někdy se vám rána dlouho nehojí a vy nevíte proč. Představte si, že byste se na to mohli podívat v aplikaci. Vědci ze Singapuru nyní testují chytrou náplast, která by to v budoucnu mohla umožnit.
  Korálový útes

  Jak Nobelova cena za ekonomii pomáhá chránit korálové útesy

  Mnohá odvětví vzájemně čerpají ze svých znalostí. Nyní vědci poukazují na to, jak moderní teorie portfolia laureáta Nobelovy ceny za ekonomii Harryho Markowitze dle všeho pomáhá zachránit ohrožené korálové útesy.
  Lávový proud

  Venuše je možná vulkanicky aktivní

  Nová studie doplňuje rostoucí počet důkazů o tom, že Venuše může být vulkanicky aktivní. Pokud tomu vážně tak je, pomohlo by to vysvětlit, jak sopky ovlivňují vývoj a obyvatelnost planet ve vesmíru.
  Mláďata tuleně

  Mláďata tuleňů mohou měnit tón hlasu, to je mezi savci vzácné

  Schopnost přizpůsobit svůj hlas vzhledem k prostředí má pouze pár druhů živočichů na světě. Nová studie ukazuje, že mezi ně patří i mláďata tuleňů. Dle hlavní autorky práce by tak mohla být dobrým modelem pro studium tajemství lidské řeči.
  Mamut

  Mamutí kel nalezený na dně Tichého oceánu ohromil vědce

  Pilot Randy Prickett a vědec Steven Haddock, výzkumníci z výzkumného ústavu Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI), objevili v roce 2019 mamutí kel 300 km od pobřeží Kalifornie v hloubce 3000 metrů v oceánu. Tehdy se jim podařilo odebrat jen malý kousek klu, a tak se v červenci 2021 vrátili, aby získali kompletní vzorek.
  Mise DART: NASA testuje planetární obranu

  NASA testuje planetární obranu, v rámci mise DART chce změnit dráhu letu planetky

  NASA zahájila misi DART, která zkoumá možnosti ochrany Země před případným nebezpečím srážky s dalším tělesem. Americká vesmírná agentura vyslala aparát na 11 milionů kilometrů dlouhou cestu, na jejímž konci je náraz do malého měsíce Dimorphos.
  Reklama
  Reklama
  Reklama