Nová studie, která využívá nejnovější klimatický model, předpovídá o 60% větší tání grónského ledového štítu než se dříve odhadovalo. Tání povrchu tohoto ledovce by mohlo v roce 2100 vést ke zvýšení hladiny moře až o 18 cm. Studie je publikována v Nature Communications.
Nová studie vedená vědci z University of Liège a University of Oslo vychází z nejnovějšího klimatického modelu CMIP6. Ten při stejném vývoji koncentrací skleníkových plynů do roku 2100 předpovídá o 60% větší tání grónského ledového štítu než se dříve odhadovalo (zpráva IPCC, AR5, 2013).
Grónský ledový štít je druhý největší po Antarktidě a rozkládá se na ploše 1,7 milionu kilometrů čtverečních. Pokud by roztál celý, mohlo by to vést ke zvýšení hladiny oceánů až o 7 metrů. Aktuální předpovědi ukazují, že díky tání povrchu stoupne hladina moře do roku 2100 až o 18 cm. Dříve se předpokládal nárůst o 10 cm. Tato data budou základem souhrnné IPCC (AR6) zprávy, která vyjde v roce 2022.
Nové scénáře v budoucí zprávě IPCC jsou založeny na modelech, které využívají sofistikovanější fyziku a zahrnují přesnější měření jako například lepší znázornění oblačnosti. Díky tomu by měly být tyto modely teoreticky robustnější a spolehlivější.

Vědci ale ve studii upozorňují, že zatím je stále známo jen velmi málo o následcích budoucího tání povrchu grónského ledového štítu a tedy i o zvýšení hladiny moří.
Za hlavního viníka považují o +1,3 °C větší arktickou amplifikaci, tedy rychlejší růst teplot v Arktidě v porovnání se zbytkem světa. Podle modelu CMIP5 bude v letech 2071–2100 maximální denní tání 15 miliard tun denně. Oproti tomu v nejnovějším modelu CMIP6 se předpokládá tání o 50% vyšší (23 Gt/den).
„Nejoptimističtější scénáře v CMIP6 jsou pořád výrazně horší než nejpesimističtější scénáře pro CMIP5. Bohužel to ukazuje, že čím víc se data zpřesňují, čím víc máme pozorování, tím víc se ukazuje, že Arktida a ledovce jsou mnohem citlivější na změny klimatu,“ píše na svém Facebooku česká polární vědkyně Marie Šabacká.