Reklama

Řecký premiér: Ekonomika země letos vzroste o 5,9 %, přijdou daňové úlevy

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Řecko se před třemi lety dostalo z finanční krize. Pandemie koronaviru ale zemi opět přinesla značný ekonomický propad. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis v sobotu prohlásil, že ekonomika země v letošním roce vzroste o 5,9 %. Nastínil také daňové úlevy. Informuje o tom agentura Reuters.

V roce 2018 se Řecko vymanilo z finanční krize, která zemi sužovala deset let. V loňském roce však opět ekonomika propadla, a to o 8,2 %. Kvůli omezením a situaci ve světě země bojovala s narušením cestovního ruchu a v roce 2020 zemi navštívilo pouhých 7 milionů návštěvníků oproti rekordním 33 milionům v roce 2019.

Turismus představuje asi pětinu ekonomiky a pětinu pracovních míst, uvádí agentura Reuters. V roce 2020 přinesl příjmy ve výši 4 miliard eur, což je méně než čtvrtina oproti roku 2019. Vláda uvádí, že letos počítá se 40 až 50% úrovní roku 2019, kdy odvětví přineslo 18 miliard.

Ve druhém čtvrtletí letošního roku řecká ekonomika vzrostla o 3,4 procenta, čímž překonala prognózy. Dle analytiků stojí za růstem především zrušení opatření kvůli uzavření a podpora od státu, cestovní ruch ale méně. Jeho dopad se dle očekávání projeví ve třetím čtvrtletí.

Střednědobý fiskální plán vlády předpokládal pro rok 2021 růst o 3,6 %, nyní však premiér oznámil ještě větší nárůst. „Dnes oznamujeme revizi cíle pro rok 2021 z 3,6 % na 5,9 %, uvedl Mitsotakis ve svém výročním projevu ve městě Soluň. Uvedl, že je země silnější, než byla po mnoho let. „Je silnější ekonomicky, je silnější geopoliticky. Jeho image v zahraničí se změnila,“ sdělil.

Premiér oznámil také změny, co se týče daní. Úlevy by měly přijít na pomoc podnikům a domácnostem zastiženým pandemií koronaviru. Vláda dle něj zachová nižší, 13 %, sazbu DPH pro kávu a nealkoholické nápoje, cestovní ruch, kina a tělocvičny. Chce tím vyrovnat zvýšení cen energií a dalšího nezbytného zboží vyvolané prudce rostoucími globálními cenami plynu a dopravy, píše agentura Reuters. 30% snížení daní pak čeká na malé podniky, které se sloučí.

V plánu má vláda také nabídnout více příspěvků na vytápění chudým domácnostem. Na dotace na elektřinu chce dát 150 milionů eur. Lidem ve věku 15-17 let pak vláda po naočkování nabídne 50 gigabajtů bezplatných dat.

Premiér se vyjádřil i k nedávným požárům. Jeho vláda dle něj provede rychlý přechod od silně znečišťujícího hnědého uhlí k obnovitelné energii. Asi 24 miliard eur pak bude investováno do projektů šetrných k životnímu prostředí s pomocí fondů EU, uvádí Associated Press.

Během projevu však v zemi probíhaly protesty. Více než 15 tisíc lidí vyšlo do ulic nejen kvůli hospodářské politice, ale i kvůli vakcínám. Policie se pomocí slzných plynů a vodního děla snažila rozehnat dav, který házel kameny i zápalné zbraně. Dle agentury Associated Press policie odhaduje celkový počet protestujících na 21 tisíc.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Čína požádala o členství v klíčové asijsko-pacifickém obchodním paktu

Čína podala žádost o členství v Asijsko-pacifické dohodě o volném obchodu

Ve snaze posílit svou pozici v regionu požádala ve čtvrtek Čína o členství v Asijsko-pacifickém obchodním paktu známém pod zkratkou CPTPP. Partnerství původně vzniklo ze snahy Spojených států amerických (USA) zabránit narůstajícímu vlivu Číny. Žádost o přijetí druhé největší světové ekonomiky do CPTPP zveřejnili politici den po oznámení historické bezpečnostní dohody mezi USA, Velkou Británií a Austrálií.
SpaceX vypustila první zcela turistickou raketu na oběžnou dráhu

Společnost SpaceX vyslala na oběžnou dráhu čtyři lidi. Jedná se o...

Na oběžnou dráhu se ve zcela automatické kapsuli společnosti SpaceX vydali na třídenní cestu čtyři lidé. Jedná se o první čistě turistický let bez přítomnosti profesionálních astronautů. Zážitek zaplatil miliardář Jared Isaacman a za své spolucestující si vybral učitelku z komunitní vysoké školy, datového inženýra a lékařskou asistentku.
TikTok chce uživatelům pomáhat s bojem proti duševním onemocněním

TikTok zveřejní nové funkce. Chce uživatelům pomoci bojovat proti problémům s...

Řada nových funkcí by měla uživatelům TikToku v následujících měsících pomoci bojovat proti problémům s duševním zdravím. Aplikace má nově podle úterního oznámení nabízet odkazy na krizové linky nebo rady, jak se vypořádat například s depresí nebo poruchami příjmu potravy. Vývojáři aktualizaci představili ve chvíli, kdy TikTok a jemu podobné sociální sítě čelí kritice kvůli špatnému vlivu na děti a dospívající.
Společnost Apple bojuje s novým spywarem

Společnost Apple zablokovala nový spyware. Do zařízení se dostane bez jediného...

Kvůli spyware, který se do zařízení jako iPhone nebo iPad dostane bez jediného kliknutí, vydala společnost Apple aktualizaci softwaru 14.8. V pondělí tím technologický gigant reagoval na objev výzkumníků z University of Toronto. Podle nich se hackeři k datům, heslům nebo kameře dostanou skrz aplikaci iMessage. Podobný software není příliš nebezpečný pro běžné uživatele, může ale vládám sloužit ke kontrole aktivistů, disidentů nebo novinářů.
Anglický ministr zdravotnictví odmítl plán na zavedení očkovacích pasů

Anglie zamítla plán na očkovací pasy. Majitelé nočních klubů se radují

Ministr zdravotnictví Sajid Javid o víkendu oznámil, že Anglie na konci září nepřistoupí k plánu očkovacích pasů. Po jeho zavedení by se museli lidé při vstupu do klubů nebo na větší akce prokazovat očkováním, negativním testem nebo prodělaným onemocněním koronaviru. Jedná se o náhlou otočku postoje britské vlády. V úterý pak premiér Boris Johnson představí svoji vizi na zvládnutí zimních měsíců bez dalšího lockdownu.
Apple musí provést změnu v App Store

Konec provizí z nákupů v aplikacích? Apple musí provést změnu v...

Společnost Apple musí dát vývojářům možnost obejít provizi z nákupů v aplikacích. Dojde tak k nejvýznamnější změně obchodního modelu App Store od spuštění platformy v roce 2008. Stát by to technologického giganta mohlo několik miliard dolarů ročně, píše agentura Bloomberg.
Reklama

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama