Více
  9.3 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Řecko v plamenech: Mniši odmítají opustit kláštěr na zasaženém ostrově Evia

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Řecko se potýká s jednou z nejhorších vln veder za poslední desítky let. Plameny, které zachvátily několik částí země, již zničily nejméně 150 domů na řeckém ostrově Evia. Mniši z tamního kláštera se odmítli evakuovat. Informuje o tom The Guardian.

  Požáry nadále sužují oblasti jižní Evropy i části Turecka. V Řecku, které čelí vlně extrémních veder, dosáhla v úterý teplota 47,1 °C. Zemi ničilo za posledních 24 hodin 118 požárů, uvedl náměstek ministra pro civilní ochranu Nikos Hardalias.

  Čtvrteční ráno hasiči pokračovali v boji s plameny poblíž Atén, zasaženo je i rodiště olympijských her. 30 km severozápadně od Atén plameny pohltily asi tucet domů a desítky podniků, barů i ubytování.

  Silné požáry zasáhly také ostrov Evia nacházející se v západní části Egejského moře asi 200 km od Atén. Vesnice byly evakuovány, ale tři mniši z kláštera Saint David odmítli odejít.

  Dusíme se kvůli kouři,“ řekl jeden z mnichů telefonicky tiskové agentuře ANA. Dle něj kolem kláštera šlehají plameny do výšky 30 až 40 metrů. V případě ohrožení života však policie donutí mnichy k evakuaci.

  Řecko zatím nehlásí ztráty na životech

  S požáry bojují stovky hasičů, helikoptéry i letadla. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis ve středu uvedl, že nedošlo k žádným ztrátám na životech. Dodal, že další dny budou kvůli vedru zásadní a že by všichni měli zůstat ve střehu.

  Úřady v Aténách doporučily obyvatelům, aby zůstali doma a používali roušku jako ochranu před popelem a kouřem.

  Dle odborníků se vzhledem ke globálnímu oteplování bude frekvence i intenzita těchto požárů zvyšovat. Obdobně jsou známkou dopadů změny klimatu záplavy v Německu, Belgii a Nizozemsku, i nedávné vlny veder a požáry v Kanadě a USA.

  Varování před vlnou veder bylo vydáno také pro Bosnu a Hercegovinu, Bulharsko, Itálii, Rumunsko, Srbsko a Turecko, píše CNN.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS