Více
  6.8 C
  Czech
  Čtvrtek, 2 prosince, 2021

  Při protestech proti vojenskému převratu v Súdánu přišlo o život nejméně sedm lidí

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Súdánská armáda v pondělí převzala moc od přechodné vlády, přičemž premiéra Abdalláha Hamduka vojáci odvezli na neznámé místo. Podle tamního ministerstva zdravotnictví během následných protestů bylo při střetech mezi vojáky a demonstranty zastřeleno sedm lidí a 140 dalších utrpělo zranění. Informovala o tom agentura Reuters a stanice BBC.

  Generál Abdal Fattáh Burhán rozpustil vojensko-civilní suverénní radu, která měla za cíl dovést zemi k demokracii po svržení dlouho vládnoucího autokrata Umara Bašíra před dvěma lety.

  Burhán vyhlásil výjimečný stav s tím, že ozbrojené síly musí zajistit bezpečnost a ochranu. Přislíbil, že v červenci 2023 uspořádá volby a moc předá do rukou nově zvolené civilní vlády. „To, čím teď země prochází, je skutečnou hrozbou a nebezpečím pro sny mladých a naději národa,“ prohlásil generál.

  Súdánské ministerstvo informací, které se stále zodpovídá svrženému premiérovi Abdalláhu Hamdukovi, na své facebookové stránce uvedlo, že přechodná ústava dává právo vyhlásit výjimečný stav pouze premiérovi a že akce armády jsou zločinem. Hamduk je dle ministerstva stále legitimním předsedou vlády.

  Podle diplomatů měla Rada bezpečnosti OSN o situaci v Súdánu jednat v úterý.

  Po noci plné protestů zůstali v úterý ráno demonstranti v ulicích a požadovali návrat civilní vlády. „Civilní vláda je volba lidí,“ skandovali, když stavěli barikády z hořících pneumatik. Protestů se zúčastnila také řada žen, které křičely: „Ne vládě armády!“

  Protesty pokračují, přestože vojáci do davů začali střílet

  Premiéra Hamduka, ekonoma a bývalého vysokého představitele OSN, příslušníci armády v pondělí zadrželi a převezli na neupřesněné místo poté, co odmítl vydat prohlášení na podporu převratu, napsalo ministerstvo informací.

  Ministerstvo také vyzývalo k odporu a uvedlo, že desetitisíce lidí, kteří jsou proti převzetí moci, vyšly do ulic a poblíž vojenského velitelství v Chartúmu čelily střelbě.

  Vojáci dle ministerstva zatkli civilní členy suverénní rady a vládní činitele. Zadržen byl také ředitel zpravodajství státní televize, uvedla jeho rodina.

  Jeden ze zraněných podle BBC novinářům řekl, že jej příslušník armády před vojenským velitelstvím postřelil do nohy. Další muž popsal, že armáda nejprve použila omračující granáty a poté ostrou munici. „Zemřeli dva lidé, viděl jsem je na vlastní oči,“ řekl svědek.

  Svaz lékařů a ministerstvo informací na Facebooku rovněž napsaly, že střelba, při níž došlo ke ztrátám na životech, se odehrála před vojenským areálem.

  Zaměstnanci centrální banky vstoupili do stávky a lékaři po celé zemi odmítají pracovat ve vojenských nemocnicích s výjimkou případů nouze.

  Mezinárodní letiště v Chartúmu přerušilo provoz. Země se také potýká s výpadky internetu, nefunguje většina telefonních linek.

  Světoví lídři reagovali na zprávy o vojenském převzetí se znepokojením. Evropská unie, OSN i Africká unie požadují propuštění politických vůdců, kteří jsou nyní v domácím vězení na neznámých místech.

  Vojenský převrat má své zastánce

  Minulý měsíc se v zemi odehrál neúspěšný pokus o převrat, ze kterého byli obviňováni stoupenci Bašíra. Akce přitom rozpoutala vzájemné obviňování mezi armádou a civilisty. V posledních týdnech se koalice povstaleckých skupin a politických stran spojila s armádou a vyzvala ji k rozpuštění civilní vlády. Členové kabinetu se naopak účastnili protestů proti vyhlídce na vládu armády.

  Súdán zároveň zažívá hospodářskou krizi. Také díky zahraniční pomoci si představitelé civilní vlády připisují zásluhy za určité předběžné známky stabilizace po prudké devalvaci měny a zrušení dotací na pohonné hmoty.

  Armáda měla v příštích měsících předat vedení suverénní rady zástupci civilistů. Přechodné orgány se však zasekly na několika bodech včetně toho, zda předat Bašíra Haagu.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Ethan Crumbley: Střelba ve škole v Michiganu

  Střelec z Michiganu Ethan Crumbley (15) bude souzen za terorismus. Čtvrtý student zemřel

  Vyšetřovatelé odtajnili jméno teenagera, který střílel na střední škole v Michiganu. Jmenoval se Ethan Crumbley. Student Justin Shilling (17), jeho čtvrtá oběť, zemřel v nemocnici.
  Ursula von der Leyen vyzvala země k povinnému očkování

  Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen vyzvala země k povinnému očkování

  Je čas začít přemýšlet o povinném očkování, vyzvala členské státy EU předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Některé státy už tuto povinnost vyhlásily.
  Litva chce u hranice s Polskem vyhlásit výjimečný stav

  Litva chce u hranice s Polskem vyhlásit výjimečný stav

  Litevská vláda ve středu oznámila, že ve snaze zabránit pašování migrantů požádá parlament, aby od 10. prosince na hranici s Polskem vyhlásil výjimečný stav.
  Michigan: Patnáctiletý zastřelil tři spolužáky

  Patnáctiletý student zahájil palbu na půdě školy. Zastřelil tři spolužáky, osm zranil

  Tři studenti ve věku 14 až 17 let zemřeli při střelbě na střední škole v Michiganu. Dalších sedm a jeden učitel jsou zranění. Patnáctiletý střelec je ve vazbě.
  Varianta omikron v Nizozemsku

  Omikron byl nejspíš v Evropě ještě dřív, než se původně myslelo

  Omikron, nová varianta koronaviru, se zřejmě ještě předtím, než se jí začal bát celý svět, objevila v Nizozemsku. Tvrdí to místní úřady.
  rasový útok

  Zinscenoval „rasový útok“, aby byl známější, tvrdí žalobce. Dnes stojí černošský herec před soudem

  Herec Jussie Smollett stanul před soudem. Podle obžaloby společně s dalšími lidmi fingoval rasistický útok, aby se stal známějším.
  Reklama
  Reklama
  Reklama