Více
  13 C
  Czech
  Neděle 26. března 2023

  Mezinárodní měnový fond odsouhlasil půjčku Srí Lance za téměř tři miliardy dolarů

  Obyvatelé Srí Lanky se dočkali zahájení záchranného balíčku od Mezinárodního měnového fondu. Čtyřletý program zahrnuje půjčku téměř tří miliard dolarů a přístup k dalšímu financování ve výši až sedm miliard dolarů. Pomoci má zemi vypořádat se s její dosud nejhorší finanční krizí v historii. Stát ale musí pokračovat v daňových a sociálních reformách.

  Decentralizovaná burza SushiSwap obdržela předvolání od SEC

  Společnost Sushi, tvůrce decentralizované burzy SushiSwap založené na ethereu, v úterý zveřejnila, že obdržela předvolání od Komise pro cenné papíry. To naznačuje, že by mohla být brzy předmětem regulačních opatření.

  Švýcarský software pro rozpoznávání obličeje ukázal 90% verdikt v případu ženy tvrdící, že je Madeleine

  Odhalit pravdu v případu Polky Julie Wendell (21), která o sobě tvrdí, že je ztracená Britka Madeleine McCann, se rozhodla firma ve Švýcarsku. Totožnost Julie s Madeleine měl potvrdit či vyvrátit software pro rozpoznávání obličeje. Povedlo se to s 90% úspěšností.

  Pracovníci továrny na iPhone v Číně protestovali. Nelíbí se jim nová opatření proti koronaviru

  Policie musela ve středu ráno zakročit proti protestu v továrně na iPhone v čínském městě Čeng-čou. Pracovníci společnosti Foxconn v úterý večer začali demonstrovat proti tamním podmínkám. Pracovat totiž musí pod přísnou uzávěrou s rizikem, že se nakazí koronavirem od ostatních. Vedení jim sice nabídlo bonusy, ty jim však nyní odmítá vyplatit. Informoval o tom server BBC a Al Jazeera.

  Na sociálních sítích se objevila videa zobrazující stovky pracovníků továrny na iPhone ve městě Čeng-čou pochodující směrem k policistům bránícím jim v průchodu. V úterý večer zahájili zaměstnanci společnosti Foxconn demonstraci kvůli nevyhovujícím pracovním podmínkám. „Změnili smlouvu, kterou nám slíbili,“ popsal serveru BBC důvod protestů pod příslibem anonymity jeden z pracovníků. „Chraňte naše práva, chraňte naše práva!“ křičeli pak demonstrující zatímco rozbíjeli kamery a okna továrny.

  Koncem října totiž největší továrna iPhonů na světě uzavřela svůj areál ve chvíli, kdy se ve městě začal zvyšovat počet lidí nakažených koronavirem. Rozhodla se proto na svých pozemcích zavést přísný lockdown. Někteří z pracovníků však takové pracovní podmínky odmítli a rozhodli se proto z továrny utéct. Vedení společnosti proto zbývajícím i nově příchozím zaměstnancům slíbila vyšší plat a bonusy. Ty jim však nyní podle protestujících odmítá vydat. Společnost Foxconn je největším dodavatelem firmy Apple.

  „Protestující pracovníci chtějí od vedení získat odškodné a vrátit se domů,“ popsal pak demonstraci další ze zaměstnanců továrny. Pracovníci si dále stěžovali také na nevyhovující jídlo a strach z nakažení koronavirem od těch, kteří v továrně pracují od začátku vypuknutí rychle se šířící nákazy. Podle serveru Times of India se někteří pracovníci při protestu zranili. Kvůli eskalaci situace musela rovněž na místo demonstrace ve středu ráno přijet pořádková policie.

  Politika nulové tolerance koronaviru způsobuje v Číně zpomalení ekonomiky i demonstrace pracovníků

  Podobně přísné uzávěry jako nastavila společnost Foxconn přitom ještě více zpomalují čínskou ekonomiku. Firmy se totiž musí řídit přísnou politikou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, takzvanou nulovou tolerancí koronaviru. Při ní se tamní administrativy snaží zastavit nákazu pomocí přísných uzávěr. Už dříve však proti nim například v květnu protestovali pracovníci továrny Quanta Computer v Šanghaji. Podobné demonstrace zorganizovali také obyvatelé provincie Kuang-tung.

  Kvůli nedostatečným výdajům obyvatel, nízkým investicím a růstu exportu pak analytici odhadují, že Čína nejspíše nedosáhne na svůj roční cíl růstu o 3 procenta. Jednalo by se však o nejhorší výsledek druhé největší ekonomiky světa za poslední dekády. Případy nakažených koronavirem přitom podle serveru Al Jazeera v současnosti narůstají. Národní zdravotní komise ve středu reportovala o 29 157 nových infekcích. Nejvíce zasažané jsou přitom města Kanton a Čchung-čching. V Pekingu pak úřady kvůli zhoršující se pandemické situace uzavřely školy.

  Sledujte nás na sítích

  Tornádo zabilo v Mississippi nejméně 23 lidí. Další oběti mohou ležet pod troskami

  Na několika místech státu Mississippi padaly v pátek večer kroupy velikosti golfového míčku. Spolu se silným deštěm doprovázely tornádo, které se prohnalo několika menšími městy. Zabilo nejméně 23 lidí a dalším způsobilo zranění. Záchranáři upozornili, že se oběti mohou nacházet také pod troskami domů.

  NEJNOVĚJŠÍ

  Tornádo zabilo v Mississippi nejméně 23 lidí. Další oběti mohou ležet pod troskami

  Na několika místech státu Mississippi padaly v pátek večer kroupy velikosti golfového míčku. Spolu se silným deštěm doprovázely tornádo, které se prohnalo několika menšími městy. Zabilo nejméně 23 lidí a dalším způsobilo zranění. Záchranáři upozornili, že se oběti mohou nacházet také pod troskami domů.