Reklama

Jak cvičit adaptivní jógu

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Adaptivní jóga je praxe přizpůsobená lidem s vážnými zdravotními omezeními. Zpřístupňuje jógu každému, včetně pacientů trpících artritidou, roztroušenou sklerózou či Parkinsonovou chorobou. Jak vypadá lekce adaptivní jógy?

Pokračování článku Adaptivní jóga, praxe přístupná i lidem se zdravotním omezením.

Lekce adaptivní jógy se setkávají se studenty tam, kde to potřebují oni. Lektor často upravuje svůj program tak, aby vyhovoval jedinečným potřebám každého studenta. Mindy Eisenberg, která je zakladatelkou a ředitelkou Yoga Moves MS a autorkou knihy Adaptive Yoga Moves Any Body, říká: „V ideálním případě se se studenty setkáváme ještě dříve, než je vezmeme na skupinovou lekci. Připravujeme individuální plán.“

Některé zdánlivě jednoduché pózy jógy mohou být pro lidi s chronickými onemocněními těžké. Například předklon ve stoje zatěžuje záda, což není dobré pro ty, kteří mají bolesti zad. Je ovšem možné nechat studenty ležet na zádech a pokrčit jedno nebo obě kolena směrem k hrudníku.

Pes hlavou dolů (pozice střechy), kdy jste ve tvaru písmene V s oběma rukama i nohama na podlaze, soustředí velkou část vaší tělesné hmotnosti na ramena a zápěstí. Tlak může být příliš velký, pokud máte artritidu, poranění ramene, nebo osteoporózu. Místo toho, abyste dali ruce na podlahu, opřete je o zeď a nohami couvejte. Prkno, které je také náročné na zápěstí, můžete upravit položením kolen na podlahu.

Přidejte rekvizity

Adaptivní jóga využívá řadu rekvizit, včetně židle, deky, popruhu nebo bloku, které vám pomohou přesunout se do držení pózy. Deka nebo skládaný ručník pod krkem udržuje hlavu ve správné poloze, když ležíte na zádech. Srolovaná a položená pod kolena podepírá záda.

Popruh je užitečný na přitažení nohy k tělu pro hlubší protažení. Bloky pomohou, když nemůžete dosáhnout rukama až na podložku.

Židle vám pomůže udržet stabilitu, když vstáváte ze sedící nebo ležící polohy. Může se také hodit, když se přesunete do poloh, jež jsou náročné na rovnováhu. Hodí se například při pozici stromu, kde byste normálně stáli na jedné noze a druhou nohu přitlačili na vnitřní stehno. Mindy Eisenberg místo toho navádí své studenty sedět na židli a položit jednu nohu na opačný kotník, holeň nebo vnitřní stehno. Ohnuté koleno může také spočívat na druhé židli nebo může být noha položena na několik bloků. Pozici stromu lze také cvičit vleže na zemi.

Rekvizity přitom nemusí být drahé. Často vám poslouží i věci, co máte běžně doma. Šála nahradí popruh, kniha zas může posloužit jako vhodný blok.

Jak najít lekci adaptivní jógy

Adaptivní jóga se obvykle vyučuje v malých skupinách. Některé třídy jsou určeny pro lidi s jediným onemocněním, jako je například roztroušená skleróza či Parkinsonova choroba.

Další možností je cvičit jeden na jednoho s jógovým terapeutem, který je speciálně vyškolen pro práci s lidmi, kteří mají zdravotní potíže.

Některé prvky jógy lekce vůbec nevyžadují. Jedná se o každodenní pohyby. Například pozici hory můžete praktikovat kdekoliv. Jednoduše se postavte, zarovnejte ramena nad boky, chodidla rovnoběžně a přibližně na šířku boků od sebe, paže dolů po stranách těla s otevřenými dlaněmi.

Důležité je i procvičování hlubokého dýchání, které je podstatou jógy a uvolňuje nervový systém.

Začínáme

Kdykoli zvažujete jakoukoli novou cvičební rutinu, začněte bilancováním svého zdraví, zvláště pokud máte chronické onemocnění. Zeptejte se svého lékaře, zda je jóga pro vás bezpečná.

Také se ujistěte, že váš učitel jógy byl dobře vyškolený. V ideálním případě by měl mít zkušenosti s prací s lidmi, kteří mají stejný stav jako vy. Je důležité najít učitele, který bude respektovat vaše schopnosti, místo aby očekával, že budete napodobovat jeho pohyby.

Během cvičení poslouchejte své tělo a respektujte to, co cítíte. Podle potřeby upravujte pózy. A nikdy se nenuťte do polohy, která vás bolí.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

jóga

Cvičte jógu pro zdraví a dlouhověkost – část 1

Jóga není jen moderním cvičením, kterému se věnují převážně mladé a štíhlé ženy. Je to praxe prospěšná komukoli, kdo má zájem pečovat sám o sebe.

Ashtanga jóga: její vznik a podstata

Ashtanga znamená v sanskrtu „osm končetin“, což odkazuje na osm větví jógy stanovených v Jógových sútrách od Patanjaliho.
jóga artritida

Jak dělat jógu, když máte artritidu

Artritida je obecný termín, který popisuje zánět kloubů. Způsobuje bolest, ztuhlost a otoky. Existuje mnoho druhů artritidy, ale dva nejběžnější typy jsou osteoartritida a revmatoidní artritida. I s artritidou ovšem můžete cvičit jógu.
jóga zahřátí

10 pozic pro zahřátí na začátku lekce jógy

Ačkoli většina lekcí jógy začíná zahřívací sekvencí, je dobré, když si sami projdete několik základních póz. Pomohou vám připravit se na hodinu jógy.
Power jóga

Co je to power jóga a proč ji cvičit

Power jóga je obecný termín používaný k popisu dynamického přístupu k józe ve stylu vinyasa založeného na fitness. Ačkoli mnozí považují power jógu za povrchní „tělocvik“, tento styl jógové praxe byl původně úzce modelován podle metody ashtanga.
Turecký sed

Běžné chyby v pozici tureckého sedu

Sukhasana je sice jednoduchá póza, zapojit ale musíte několik částí těla. Abyste získali co nejvíce výhod z klasického tureckého sedu a vyhnuli se nepohodlí a případným zraněním, vyzkoušejte tyto tipy pro jemné doladění polohy.
Reklama
Reklama
Reklama