EkonomikaPočet lidí na nucené dovolené v Británii prudce stoupá, na konci ledna...

Počet lidí na nucené dovolené v Británii prudce stoupá, na konci ledna to bylo 4,7 milionu

Velká Británie na začátku ledna zavedla další přísný lockdown. Následkem toho se počet lidí na nucené dovolené zvýšil o 700 tisíc. Data ukazují, že na konci ledna byla v režimu podpory téměř šestina lidí způsobilých pracovat. Uvedlo to BBC.

Údaje ministerstva financí ukazují, že na konci ledna bylo v Británii na nucené dovolené celkem 4,7 milionu lidí. Přestože se to zdá mnoho je to podstatně méně než během prvního národního lockdownu, kdy se toto číslo pohybovalo kolem 9 milionů. Jeden z nejvíce zasažených sektorů bylo pohostinství. V tomto odvětví bylo v lednu na nucené dovolené 1,15 milionů lidí.

Do poloviny února bylo od loňského března v rámci tzv. „furlough scheme“ programu, který byl nyní prodloužen do konce dubna, vykázáno celkem 53,8 miliardy liber. Celkem dostalo z tohoto programu podporu 11,2 milionu pracovníků napříč Velkou Británií. V rámci programu dostávají pracovníci, kteří nemohou kvůli koronavirovým restrikcím pracovat, až 80 % platu. Údaje z tohoto programu ukazují, že na konci ledna bylo v režimu podpory 16 % způsobilých pracovníků.

„Furlough opět hrál klíčovou roli při ochraně příjmů a udržení kontroly nad rostoucí nezaměstnaností. Ale vzhledem k tomu, že dle posledních dat je stále téměř pět milionů pracovníků na nucené dovolené, mohou být naše největší výzvy na trhu práce před námi, spíše než za námi,“ uvedl pro BBC Charlie McCrudy, výzkumný pracovník z Resolution Foundation.

Furlough data ukazují, že 1,5 milionu pracovníků využívajících tento program je zaměstnáno velkými společnostmi. Je však pravděpodobnější, že pracovníci v malých firmách s dvěma až čtyřmi zaměstnanci skončí na nucené dovolené. Mezi většími firmami s více než 250 zaměstnanci totiž ve výsledku pouze 9 % zaměstnanců bylo posláno na nucenou dovolenou.

V průměru je častější, že na nucenou dovolenou budou poslány ženy než muži. Ačkoliv v Londýně a Severním Irsku je to větší poměr mužů než žen. Data také ukazují na to, jak byl zasažen cestovní ruch. Mezi 10 oblastí nejvíce zasažených nucenými dovolenými (jeden z šesti pracovníků) patří turistická města a města, která mají letiště, jako je Crawley, Blackpool, Brighton a Slough.

Mimo program si firmy za poslední měsíc (od 24. 1. do 21. 2.) vzaly půjčky kryté vládou ve výši 2,2 miliardy liber. Ukazují to data ministerstva financí. Nejpopulárnější byl systém půjček na základě přerušení podnikání kvůli koronaviru (CBILS), ve kterém si podniky půjčily za poslední měsíc 1,2 miliard dolarů.

Celkem tak bylo v rámci programu CBILS a jeho dvou sesterských programů (CLBILS a tzv. „bounce back loan scheme“, který umožňuje menším podnikům rychlejší přístup k financování během koronaviru) zapůjčeno téměř 73 miliard liber.

Doporučujeme

Írán a USA se podle zprostředkovatelů blíží dohodě o prodloužení příměří

Írán a Spojené státy se podle zprostředkovatelů blíží dohodě o šedesátidenním prodloužení příměří, napsal dnes server listu Financial Times (FT) s odvoláním na své zdroje. Oběma znepřáteleným stranám se diplomatickou cestu z války snaží pomoci najít Pákistán a Katar. Americký prezident Donald Trump mezitím serveru Axios řekl, že šance na uzavření dohody s Íránem vidí půl napůl.

Desítky tisíc lidí v Madridu demonstrovaly proti premiérovi Sánchezovi

Tisíce demonstrantů dnes v Madridu požadovaly demisi socialistického premiéra Pedra Sáncheze kvůli sérii korupčních skandálů. Protestovat přišlo podle organizátorů asi 80.000 lidí, podle úřadů polovina, uvedla agentura AFP.

Policie zadržela třetího podezřelého z přípravy teroristických útoků ve Francii

Francouzská policie zadržela 36letého muže jako třetího podezřelého v rámci vyšetřování přípravy teroristických útoků v Lille na severu Francie, uvedly dnes agentura AFP a server BFMTV s odvoláním na zdroje blízké vyšetřování. To začalo letos v únoru, kdy dva nezletilí podezřelí byli vzati do vazby. Případ podle BFMTV svědčí o nebezpečné radikalizaci nezletilých.

Ukrajina a Rusko hlásí mrtvé a raněné po vzájemných útocích

Nejméně tři lidé byli zabiti a pět utrpělo zranění při ruských útocích na Charkovskou oblast během uplynulého dne, informoval dnes náčelník správy tohoto regionu na východě Ukrajiny Oleh Syněhubov. V Chersonu ruské drony zabily 64letou ženu a zranily 62letého muže, uvedla agentura Interfax-Ukrajina. Počet obětí pátečního útoku na internát ve Starobilsku v okupované Luhanské oblasti na východě Ukrajiny stoupl ze šesti na deset, raněných je 38, oznámily ruské úřady.

Rubio dorazil do Indie, setká se s Módím a zúčastní se zasedání iniciativy Quad

Do Indie dnes přicestoval americký ministr zahraničí Marco Rubio, který se setká mimo jiné se svým indickým protějškem Subrahmanjamem Džajšankarem a s indickým premiérem Naréndrou Módím. Jde o první oficiální návštěvu šéfa americké diplomacie v Indii v době, kdy se Washington snaží stabilizovat vztahy s Dillí, píše agentura AP. Návštěvu zakončí úterním ministerským zasedáním iniciativy Quad, jejíž členy jsou Spojené státy, Indie, Austrálie a Japonsko. Iniciativa pravidelně obviňuje Čínu z posilování jejích vojenských sil v Jihočínském moři a z agresivního prosazování námořních územních nároků. Peking trvá na tom, že jeho armáda slouží čistě k obraně a ochraně toho, co označuje za svá suverénní práva. Iniciativa Quad se podle Číny snaží omezit její hospodářský růst a vliv.

Důlní neštěstí v Číně si vyžádalo 82 životů, devět lidí je nezvěstných

Nejméně 82 lidí přišlo o život při důlním neštěstí v Číně, nezvěstných zůstává devět osob, uvedla dnes agentura AFPs odvoláním na novou bilanci, kterou zveřejnila čínská státní média. Ta jen o chvíli dříve informovala, že páteční výbuch plynu v uhelném dole na severovýchodě Číny si vyžádal více než 50 obětí. Předchozí bilance činila osm mrtvých.

Spojené státy odtajnily další část dosud utajovaných složek o UFO

Americké ministerstvo obrany dnes zveřejnilo další část dosud utajovaných složek o pozorování neidentifikovaných létajících objektů (UFO). Informovala o tom stanice CBS News, která poznamenala, že mezi nově dostupnými daty je i 51 videí a sedm zvukových nahrávek.

Jeden mrtvý a několik raněných po výbuchu v maďarském podniku

Jeden člověk přišel dnes ráno o život a několik dalších utrpělo zranění při výbuchu v petrochemickém závodě společnosti MOL ve městě Tiszaújváros na východě Maďarska, oznámily maďarské úřady.

Britští vědci hlásí, že vyvíjejí vakcínu proti ebole. Hotovo by měli mít v řádu měsíců

Vědci z Oxfordské univerzity pracují na nové experimentální vakcíně proti vzácnému kmenu eboly Bundibugyo, která by mohla být připravena ke klinickým testům už během dvou až tří měsíců. Vývoj probíhá ve zrychleném režimu kvůli rostoucím obavám z epidemie v Demokratické republice Kongo.

Tisíce Kubánců demonstrují proti USA po obvinění Raúla Castra

Tisíce Kubánců dnes vyrazily v Havaně demonstrovat proti Spojeným státům, které tento týden obvinily dlouholetého kubánského lídra Raúla Castra z vraždy kvůli sestřelení dvou malých letadel kubánskou armádou v únoru 1996. Do protestu se zapojilo i vedení země včetně prezidenta Miguela Díaze-Canela, napsala agentura Reuters. Sám čtyřiadevadesátiletý Castro nedorazil. Havana označila krok amerických úřadů za záminku k invazi na ostrov v době, kdy prezident Donald Trump stupňuje tlak na kubánský komunistický režim.

USA posílají miliardy do technologií, které mohou změnit bezpečnost kryptoměn

Americká vláda chce posílit kvantové technologie a připravuje více než dvě miliardy dolarů na podporu firem, které vyvíjejí nový typ výpočetního hardwaru. Investice zároveň znovu otevírá otázku, jak odolné budou Bitcoin, Ethereum a další digitální systémy ve chvíli, kdy kvantové počítače jednou dorostou do prakticky využitelné síly.

Rakousko bude dál kontrolovat hranice, aktuální způsob neztěžuje dopravu

Rakouské kontroly na společných hranicích s Českem budou nadále pokračovat, posunuly se ale do pohraničního vnitrozemí, takže nezatěžují dopravu turistů ani pravidelně dojíždějících lidí. Po dnešním jednání se svým rakouským protějškem Gerhardem Karnerem to uvedl ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO).

Nawrocki poděkoval Trumpovi za oznámené vyslání vojáků do Polska

Polský prezident Karol Nawrocki poděkoval svému americkému protějšku DonalduTrumpovi za vyslání dalších vojáků do Polska, které Trump oznámil ve čtvrtek. Krok potvrzuje pevnost vztahů Polska s USA, uvedl polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz. Washington v minulých dnech hovořil o odkladu vyslání nových jednotek do Polska, což vzbudilo obavy v zemi usilující o co největší americkou vojenskou přítomnost v době ruské agrese na Ukrajině.

Ropa zdražuje. Írán odmítl klíčový požadavek USA

Ceny ropy se vrátily k růstu poté, co íránský nejvyšší vůdce ajatolláh Modžtabá Chámeneí vydal pokyn, aby vysoce obohacený uran nebyl posílán do zahraničí. Nařízení by mohlo dále frustrovat amerického prezidenta Donalda Trumpa, zkomplikovat rozhovory o ukončení americko-izraelské války proti Íránu a vést k obnovení útoků.

Rusko a Ukrajina informují o desítkách raněných po vzájemných útocích

Nejméně 35 lidí bylo zraněno při náletu ukrajinských dronů, který zasáhl internát ve Starobilsku v okupované části Luhanské oblasti na východě Ukrajiny, uvedly ruské úřady. Raněné po ruských útocích hlásí také Ukrajina.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama