Více
  6.8 C
  Czech
  Čtvrtek, 2 prosince, 2021

  Po lobby Bidena pracují Japonsko a Indie na zpřístupnění zásob ropy

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Japonské a indické úřady pracují po pobídce Spojených států amerických na zpřístupnění národních zásob ropy. Společně s dalšími státy tím chtějí snížit cenu ropy na trhu, která v říjnu dosáhla nejvyšších hodnot za posledních sedm let. Oznámení o koordinovaném postupu by měly podle odhadů státy zveřejnit v úterý. Uvedl to server Al Jazeera a Business Standard.

  Po lobby amerického prezidenta Joe Bidena chystají Japonsko a Indie zpřístupnění národních zásob ropy. Společně se Spojenými státy americkými (USA), a případně i Čínou a Jižní Koreou, tím chtějí snížit světové ceny ropy. V říjnu se totiž vyšplhaly na nejvyšší úroveň za posledních sedm let. Oznámení by mělo být podle médií oficiálními úřady zveřejněno v úterý, ale ty to prozatím odmítají.

  Bílý dům ke koordinovanému vypuštění více ropy na trh uvedl, že zatím nemohou hovořit o oficiálním rozhodnutí. Minulý týden oslovil prezident Biden několik států Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) s tím, že by měly spolupracovat na snížení světových cen ropy tím, že na trh vypustí barely ze svých zásob. OPEC a její přidružené státy, například Rusko, se však vůči návrhu stavěla negativně s tím, že by takové rozhodnutí mohlo ohrozit stabilitu ekonomiky. Uvedl to server Al Jazeera.

  Mnohé z členských států organizace mají navíc zákony, které jim umožňují zásoby zpřístupnit pouze, pokud je ropy na trhu nedostatek. Taková situace však v současnosti na globální úrovni nehrozí.

  Pokud by ke společnému oznámení USA, Indie, Japonsko, Čína a Jižní Korea přistoupily, jednalo by se o první podobnou úzkou spolupráci při snaze snížit cenu ropy. Ta už v současnosti nepatrně vlivem zpráv ohledně případného vypuštění zásob klesla o 7 dolarů oproti vysokým číslům z října.

  Spolupráce USA, Japonska a Indie by znamenala kritický postoj vůči OPEC

  „Vedeme s různými státy konverzaci o tom, jak důležité je, aby nabídka odpovídala poptávce, a abychom pomohli prevenci ohrožení globální ekonomické obnovy,“ sdělila v pondělí reportérům podle serveru Business Standard mluvčí Bílého domu Jen Psaki.

  Počet zpřístupněných barelů ropy odhadují analytici ze skupiny Citigroup na 100 a 120 milionů. Například Indie nebo Jižní Korea však nejspíše přispějí jen menším počtem svých zásob. Na druhou stranu USA by podle odhadů mohly zpřístupnit přibližně 35 milionů barelů.

  Případná spolupráce států na snížení cen ropy by znamenala kritický postoj vůči OPEC, a především jejím vedoucím státům, jako je Saudská Arábie nebo Rusko. Generální ředitel organizace Mohammed Barkindo totiž dlouhodobě varuje předtím, že by se na trhu naopak mohl brzy objevit zbytečný přebytek ropy. Poukazuje například na opětovné uzávěry kvůli šíření koronaviru v Evropě, které už dříve měly na cenu ropy podobný efekt.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Severokorejský vůdce varuje před "hodně velkým úsilím"

  V příštím roce bude potřeba „hodně velké úsilí“, varuje severokorejský vůdce. Jinak ekonomika selže

  Aby mohla Severní Korea pokračovat v rozvoji na poli obrany, zemědělství a stavebnictví, musí se příští rok připravit na "hodně velké úsilí". Ve středu to uvedl severokorejský vůdce Kim Čong-un na schůzce hlavní komise vládnoucí dělnické strany. Dále prohlásil, že i když jeho země stále čelí ekonomickým problémům, podařilo se vládě dodržet pětiletý ekonomický plán.
  Austrálie zahájí vyšetřování technologických gigantů Meta a Google

  Austrálie oznámila vyšetřování technologických gigantů. Zaměří se na Meta a Google

  Podle australského premiéra Scotta Morrisona zahájí parlament rozsáhlé vyšetřování největších světových technologických společností. Výsledkem by mohly být nové zákony regulující jejich fungování. Příslušná komise se nejspíše zaměří především na firmu Alphabet vlastnící Google a na Meta, pod kterou spadá Facebook, WhatsApp nebo Instagram.
  Meta, Facebook

  Britský úřad nařídil společnosti Meta prodat platformu Giphy

  Britský Úřad pro hospodářskou soutěž a trhy (CMA) nařídil mateřské společnosti Facebooku, Meta Platforms, aby prodala platformu pro tvorbu a sdílení krátkých animovaných obrázků Giphy. To dle něj zabrání gigantovi sociálních sítí posílit svou moc.
  Jack Dorsey odstoupí z pozice generálního ředitele Twitteru

  Spoluzakladatel Twitteru Jack Dorsey odstoupí z pozice generálního ředitele

  Sociální síť Twitter změní generálního ředitele. V pondělí z pozice odstoupil spoluzakladatel společnosti Jack Dorsey. Přenechá jí současnému technickému řediteli Parag Agrawalovi. Důvodem je podle Dorseyho zefektivnění chodu firmy, jelikož ve své pozici zároveň řídil společnost Square. O odchodu tedy rozhodl sám.
  Vedení British Airways zastavilo lety do Hong Kongu

  Vedení British Airways zastavilo lety do Hongkongu. Část posádky tam musela zůstat v karanténě

  Letecká společnost British Airways se o víkendu rozhodla pozastavit lety do Hongkongu poté, co muselo více členů posádky zůstat v tamní karanténě. Kvůli přísným pravidlům musí ve vládou zřízeném centru izolaci podstoupit i naočkovaní lidé bez příznaků a s negativním testem. Státy po celém světě zavádějí nové restrikce kvůli šíření nové varianty koronaviru omikron.
  Black Friday

  Nová varianta covid-19 zamávala s akciemi obchodních domů právě na Black Friday

  Akcie provozovatelů obchodních domů v USA v pátek klesly. Stalo se tak kvůli zprávám o nové variantě covid-19, takzvané africké mutaci, která může být odolná vůči stávajícím vakcínám.
  Reklama

  1 komentář

  1. Ústup USA z pozice světového lídra je očividný pro všechny.Musí si přiznat , že za to můžou sami.USA vybudovala v jihovýchodní ASII ekonomické a finanční centrum světa. To centrum již nechce poslouchat stvořitele USA a má na to aby se postavilo na zadní.Spekulace s ropou je hra ,kde už USA nemá esa v rukávu.Tak se máme na co těšit !

  Napište svůj komentář

  Napište komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno

  Reklama
  Reklama