menu

16.9 C
Czech
Pondělí 6. května 2024

Při ruském vzdušném útoku zahynuli v Oděse tři lidé, uvedl oblastní činitel

Tři lidé zahynuli a další tři utrpěli zranění při ruském vzdušném útoku na jihoukrajinské město Oděsa. Na platformě Telegram to v noci na dnešek uvedl šéf správy Oděské oblasti Oleh Kiper, podle kterého jsou škody na civilní infrastruktuře. Invazní armáda na přístavní město zaútočila třemi balistickými raketami Iskander-M, oznámil mluvčí letectva Ilja Jevlaš. Dopoledne Rusko zaútočilo na několika místech v Charkovské oblasti, o život přišli dva lidé, šest dalších je zraněných.

Starověké římské město hříchu na dně moře

Sledujte nás na sítích

Baia bylo Las Vegas římské říše. Místo, kam přicházeli bohatí a mocní užívat si nezákonných aktivit. Dnes leží z větší části pod hladinou moře a můžete ho navštívit se šnorchlem nebo potápěčským vybavením.

Římští ultrabohatí lidé vyráželi do města Baia na víkendy plné hýření. Mocní státníci si na plážích postavili luxusní vily s vyhřívanými lázněmi a bazény s mozaikovými dlaždicemi, kde se mohli oddávat svým nejdivočejším touhám. Jeden z obyvatel si dokonce objednal nymfeum – soukromou jeskyni obklopenou mramorovými sochami, zasvěcenou výhradně ‚pozemskému potěšení‘.

Letovisko se nacházelo přibližně 30 km od Neapole na západním pobřeží Itálie. Velký řečník Cicero skládal projevy ze svého útočiště v zálivu, zatímco básník Virgil a přírodovědec Plinius měli své rezidence v dosahu omlazujících veřejných lázní.

„S Baiou je spojeno mnoho příběhů o intrikách,“ říká John Smout, který spolupracoval s místními archeology na výzkumu. Říká se, že Kleopatra utekla na své lodi z Baie poté, co byl v roce 44 př. n. l. zavražděn Julius Caesar. Julia Agrippina plánovala smrt svého manžela Claudia v Baii, aby se její syn Nero mohl stát římským císařem.

Město stvořila i zahubila sopečná činnost

Minerální vody a mírné podnebí poprvé přilákaly římskou šlechtu do Baii ve druhé polovině 2. století před naším letopočtem. Město jim bylo známé jako Flegrejská pole, pojmenovaná podle kalder, které tuto oblast zdobí.

„Navštívil jsem to místo jako chlapec. Průvodce zapíchl deštník do země a vytryskla pára a láva,“ vzpomíná Smout.

Kaldery byly uctívány starověkými Řeky a Římany jako vstupy do podsvětí. Také ale podporovaly řadu technologických pokroků: místní vynález vodotěsného cementu, směsi vápna a sopečné horniny, urychlenou stavbu vzdušných kupolí a mramorové fasády, stejně jako soukromé rybníky a okázalé lázeňské domy.

Ale vzhledem k hříšné pověsti Baia je také možné, že hojnost sopečné činnosti v této oblasti způsobila pád města. Během několika staletí postupný vzestup a pokles zemského povrchu způsobený hydrotermální a seismickou činností způsobil, že se velká část města propadla do vodního hrobu, kde sídlí dodnes.

Město stále stoupá a klesá

Zájem turistů o kdysi oblíbené pobřeží byl obnoven až ve 40. letech 20. století, kdy pilot sdílel letecký snímek budovy těsně pod hladinou oceánu. Brzy si geologové lámali hlavu nad vrty, které zanechali měkkýši na troskách nalezených poblíž pobřeží. Ty svědčí o tom, že části svahu kdysi klesly pod hladinu moře. O dvě desetiletí později italští představitelé pověřili ponorku, aby prozkoumala podmořské části města.

To, co našli, bylo fascinující: od římských dob podzemní tlak způsobil, že země obklopující město Baia neustále stoupala a klesala. Tlačí starověké ruiny nahoru k mořské hladině, než je znovu pomalu pohltí.

K prohlídce města stačí šnorchl a brýle

Ruiny pod hladinou moře byly donedávna přístupné jen několika neohroženým archeologům. Podmořské archeologické naleziště nebylo formálně označeno jako chráněná mořská oblast až do roku 2002, kdy se otevřelo veřejnosti. Od té doby technologie 3D skenování a další pokroky v mořské archeologii nabídly první pohledy do této kapitoly starověku: potápěči, historici a fotografové zachytili ponořené rotundy a portika, včetně slavného Venušina chrámu.

Kvůli zvlnění zemské kůry leží tyto ruiny ve skutečnosti v relativně mělké vodě, v průměrné hloubce 6 metrů, což umožňuje návštěvníkům vidět některé z podvodních struktur z lodi se skleněným dnem. Místní potápěčská centra také nabízí šnorchlování a potápěčské výlety do potopeného města. Za klidného dne mohou návštěvníci spatřit římské sloupy, starověké silnice a komplikovaně dlážděná náměstí. Sochy Octavie Claudie (sestry císaře Claudia) a Odyssea označují vchod do podvodních jeskyní, jejich natažené paže jsou posety škeblemi.

Nad vodní hladinou je toho také hodně k vidění. Ve skutečnosti je mnoho ponořených soch replikami. Originály lze nalézt na kopci u hradu Baia, kde se nachází muzeum relikvií vytažených z moře. Mnoho nadzemních římských ruin je také vidět poblíž v Parco Archeologico delle Terme di Baia, části starověkého města, které je stále nad hladinou moře. Pevninské historické místo obsahuje zbytky mozaikových teras a kupolových lázeňských domů.

S návštěvou si pospěšte

Moderní Baia, která obklopuje Parco Archeologico delle Terme di Baia, je stínem své bývalé velkoleposti, i když stále zachycuje ducha nečinnosti a potěšení. Pobřeží, které bylo kdysi poseté sídly a lázeňskými domy, dnes nabízí malý přístav, hotel a několik restaurací s mořskými plody lemující úzkou silnici vedoucí severovýchodním směrem k Neapoli.

Možná se krátí čas, abychom viděli tento ztracený relikt starověkého italského bohatství. Seismologové předpovídají další sopečnou aktivitu podél pobřeží Baia v blízké budoucnosti, díky čemuž je osud města opět nejistý. Jen za minulý rok bylo v oblasti zaznamenáno dvacet malých zemětřesení a v posledních letech se hovořilo o trvalém uzavření potopených ruin pro návštěvníky.

Zatím však mohou návštěvníci v tomto podmořském městě hledat skrytý vchod – když ne do podsvětí, tak alespoň do některých velkolepých ruin.

Vybrali jsme pro vás

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

EU bude chránit své firmy před nekalými praktikami Číny, řekla von der Leyenová

Evropská unie je odhodlaná chránit evropské firmy a ekonomiky před nekalými praktikami Číny. Po dnešním jednání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem v Paříži to řekla předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Čínský prezident však podle agentury v následném prohlášení kritiku odmítl. Von der Leyenová také zdůraznila, že počítá s vlivem Číny na Rusko pro ukončení války na Ukrajině.

Víceprezident společnosti Tesla v Číně Tom Zhu se vrací do čela provozu

Po období zvýšené odpovědnosti v rámci společnosti Tesla se Tom Zhu, viceprezident pro Čínu, vrací do své funkce a povede operace v zemi. Tento krok přichází v době, kdy se generální ředitel Elon Musk věnuje různým podnikům, což vede k jeho izolaci v čele společnosti. Zhu, který hrál klíčovou roli v úspěchu společnosti Tesla v Číně, dohlížel na vývoj velmi úspěšné továrny Gigafactory Shanghai.

Rusko chystá vojenské cvičení zaměřené na přípravu taktických jaderných zbraní

Rusko chystá manévry zahrnující přípravu rozmístění a použití taktických jaderných zbraní, oznámilo dnes ruské ministerstvo obrany. Uvedlo, že cvičení se zaměří na zajištění územní celistvosti a suverenity Ruska "v reakci na provokativní prohlášení a hrozby ze strany některých západních představitelů vůči Ruské federaci". Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov později řekl, že půjde o reakci na výroky západních činitelů, včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, ohledně možného vyslání vojáků NATO na Ukrajinu, což by podle Peskova znamenalo postavit vojáky NATO proti ruské armádě.

Prezidentka ABC News po třech letech neúspěšného vedení redakce rezignuje

Prezidentka americké televize ABC Kim Godwin po třech letech ve funkci rezignovala a podle svých slov odchází z žurnalistiky. Stalo se tak poté, co společnost v únoru povolala veteránku Dysney Debru OConnell, aby dohlížela na chod redakce.

Si Ťin-pching dorazil do Paříže, dnes se setká s Macronem

Čínský prezident Si Ťin-pching včera dorazil do Francie a dnes má oficiálně zahájit svou dvoudenní návštěvu země na oslavu 60 let od navázání francouzsko-čínských diplomatických vztahů. Následně navštíví i Srbsko a Maďarsko. Na kontinent zavítal od pandemie covidu-19 poprvé.

Dronový útok z Ruska poničil energetické objekty v Sumách, tvrdí úřady

Pří ruském dronovém útoku na město Sumy na severu Ukrajiny byla v noci na dnešek poničena energetická infrastruktura, oznámil šéf Sumské oblasti Oleksij Drozděnko. Bez dodávek elektrického proudu zůstaly statisíce lidí. Ukrajinská protivzdušná obrana v noci sestřelila 12 ze 13 útočných dronů Šáhed, tvrdí letectvo.

DOPORUČUJEME

„Moje bída, tvůj ráj.“ Obyvatelé Kanárských ostrovů tvrdí, že masový turismus dosáhl bodu zlomu

Obyvatelé Kanárských ostrovů plánují protesty a stávky proti nadměrnému turismu. Podle aktivistů neudržitelný příliv návštěvníků ničí život v této turistické destinaci. Místní jsou prý nuceni spát v autech, a dokonce i v jeskyních.

Saké, ústřice i ryby podávané zdarma: Nejlepší festivaly jídla a pití v Japonsku

Vůně ramenu, několik dní marinovaného v mirinu a miso. Saké, s láskou nalévané do starobylých keramických karaf, pomalu ohřívané ve vodní lázni. Ústřice čerstvě vylovené ze zálivu, jejichž skořápky praskají, když se škvíří na obřích grilech.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

EU bude chránit své firmy před nekalými praktikami Číny, řekla von der Leyenová

Evropská unie je odhodlaná chránit evropské firmy a ekonomiky před nekalými praktikami Číny. Po dnešním jednání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem v Paříži to řekla předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Čínský prezident však podle agentury v následném prohlášení kritiku odmítl. Von der Leyenová také zdůraznila, že počítá s vlivem Číny na Rusko pro ukončení války na Ukrajině.

Víceprezident společnosti Tesla v Číně Tom Zhu se vrací do čela provozu

Po období zvýšené odpovědnosti v rámci společnosti Tesla se Tom Zhu, viceprezident pro Čínu, vrací do své funkce a povede operace v zemi. Tento krok přichází v době, kdy se generální ředitel Elon Musk věnuje různým podnikům, což vede k jeho izolaci v čele společnosti. Zhu, který hrál klíčovou roli v úspěchu společnosti Tesla v Číně, dohlížel na vývoj velmi úspěšné továrny Gigafactory Shanghai.

Rusko chystá vojenské cvičení zaměřené na přípravu taktických jaderných zbraní

Rusko chystá manévry zahrnující přípravu rozmístění a použití taktických jaderných zbraní, oznámilo dnes ruské ministerstvo obrany. Uvedlo, že cvičení se zaměří na zajištění územní celistvosti a suverenity Ruska "v reakci na provokativní prohlášení a hrozby ze strany některých západních představitelů vůči Ruské federaci". Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov později řekl, že půjde o reakci na výroky západních činitelů, včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, ohledně možného vyslání vojáků NATO na Ukrajinu, což by podle Peskova znamenalo postavit vojáky NATO proti ruské armádě.

Prezidentka ABC News po třech letech neúspěšného vedení redakce rezignuje

Prezidentka americké televize ABC Kim Godwin po třech letech ve funkci rezignovala a podle svých slov odchází z žurnalistiky. Stalo se tak poté, co společnost v únoru povolala veteránku Dysney Debru OConnell, aby dohlížela na chod redakce.

Si Ťin-pching dorazil do Paříže, dnes se setká s Macronem

Čínský prezident Si Ťin-pching včera dorazil do Francie a dnes má oficiálně zahájit svou dvoudenní návštěvu země na oslavu 60 let od navázání francouzsko-čínských diplomatických vztahů. Následně navštíví i Srbsko a Maďarsko. Na kontinent zavítal od pandemie covidu-19 poprvé.

Dronový útok z Ruska poničil energetické objekty v Sumách, tvrdí úřady

Pří ruském dronovém útoku na město Sumy na severu Ukrajiny byla v noci na dnešek poničena energetická infrastruktura, oznámil šéf Sumské oblasti Oleksij Drozděnko. Bez dodávek elektrického proudu zůstaly statisíce lidí. Ukrajinská protivzdušná obrana v noci sestřelila 12 ze 13 útočných dronů Šáhed, tvrdí letectvo.

Izraelská armáda potvrdila, že zahájila evakuaci části Rafáhu

Izraelská armáda dnes ráno zahájila evakuaci části Rafáhu na jihu Pásma Gazy před dlouho chystanou ofenzivou v této oblasti, informoval o tom deník Haarec a server The Times of Israel (ToI). Izraelská armáda potvrdila, že začala vyzývat k evakuaci civilisty ve východní části Rafáhu v rámci operace "omezeného rozsahu“, jejímž cílem je rozbít palestinské radikální hnutí Hamás. Izraelský ministr obrany Joav Galant řekl, že operace je nutná, neboť Hamás odmítá zprostředkované návrhy na příměří v Pásmu Gazy.

Volby prezidenta Panamy vyhrál spojenec odsouzeného exprezidenta Raúl Mulino

Nedělní prezidentské volby v Panamě vyhrál pravicový politik José Raúl Mulino, jehož kandidaturu teprve minulý týden potvrdil nejvyšší soud a který se od července stane novou hlavou státu této středoamerické země. Vyplývá to z výsledků po sečtení asi 90 procentů hlasů, o nichž informují světové tiskové agentury. Mulino je spojencem exprezidenta Ricarda Martinelliho, odsouzeného za praní špinavých peněz.