Více
  6.8 C
  Czech
  Čtvrtek, 2 prosince, 2021

  Lídři USA, Kanady a Mexika se poprvé od roku 2016 potkali na summitu

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Zástupci tří států Severní Ameriky se ve čtvrtek potkali v Bílém domě, aby probrali společná témata jako migraci, ekonomickou integraci a boj se světovou pandemií. Prezident Spojených států amerických Joe Biden, prezident Mexika Andrés Manuel López Obrador a premiér Kanady Justin Trudeau se na summitu známém také jako Three Amigos setkali poprvé od roku 2016. Tehdy setkávání přerušil americký exprezident Donald Trump. Informovaly o tom servery CNN a Al Jazeera.

  Setkání lídrů Spojených států amerických (USA), Kanady a Mexika v Bílém domě bylo první uskutečněné od roku 2016. Tehdejší americký prezident Donald Trump totiž kvůli svým protekcionistickým politikám rozhodl, že summity nejsou potřeba. Čtvrteční rozhovory mezi americkým prezidentem Joe Bidenem, kanadským premiérem Justinem Trudeau a mexickým prezidentem André Manuel López Obradorem proto znamenají významný posun trilaterálních vztahů.

  Hlavním tématem summitu byla ekonomická integrace, migrace, trvající světová pandemie, ale také jednotlivá politická rozhodnutí tří států. „Můžeme překonat veškeré výzvy, pokud si uděláme čas na to spolu hovořit. Jako lídři sdílíme vnitřní porozumění toho, že naše odlišnosti jsou naší silou,“ okomentoval summit Biden. Uvedly to například servery CNN a Al Jazeera.

  Na trilaterálním summitu známém také jako Three Amigos lídři hovořili například o protekcionistických politikách jednotlivých států. Trudeau s Obradorem kritizovali Bidenův navržený plán na udělování daňových kreditů zákazníkům, kteří si zakoupí americká elektrická auta. Podle nich návrh znevýhodňuje zahraniční výrobce.

  Biden zase kritizoval Kanadu za to, že si příliš chrání mléčný průmysl. Mexický lídr se kritice rovněž nevyhnul, jelikož jeho vláda usiluje o schválení zákona, který by udělil státem vlastněné energetické společnosti větší prioritu nad těmi soukromými. Taková změna ale také naznačuje směřování k protekcionismu.

  USA považuje Mexiko za rovnocenného partnera, i když ho kritizuje za nezvládnutí migrační krize

  Předtím, než zahájili společné rozhovory, pobavili se také lídři jednotlivě s americkým prezidentem. Na konci summitu však nevydali společné tiskové prohlášení, což bývalo dříve zvykem.

  V závěru ale byla komunikace přátelská, zástupci se domluvili na vzniku společné skupiny zaměřené na posílení domácích manufaktur a zalepení děr na dodavatelském trhu. Společně by země měly také darovat vakcíny státům Latinské Ameriky a Karibiku nebo se domluvit na snížení emisí methanu.

  Potencionálním krizovým bodem rozhovorů bylo také téma migrace, jelikož USA dlouhodobě tlačí na Mexiko, aby dělalo více pro její prevenci. Veřejností je pak kritizován program, který nutí žadatele o azyl zůstávat v Mexiku, zatímco se vyřizuje jejich žádost. K němu se však všichni lídři odmítli vyjadřovat. Biden ale následně i přes potencionální neshody označil Mexiko za „rovnocenného partnera“.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Severokorejský vůdce varuje před "hodně velkým úsilím"

  V příštím roce bude potřeba „hodně velké úsilí“, varuje severokorejský vůdce. Jinak ekonomika selže

  Aby mohla Severní Korea pokračovat v rozvoji na poli obrany, zemědělství a stavebnictví, musí se příští rok připravit na "hodně velké úsilí". Ve středu to uvedl severokorejský vůdce Kim Čong-un na schůzce hlavní komise vládnoucí dělnické strany. Dále prohlásil, že i když jeho země stále čelí ekonomickým problémům, podařilo se vládě dodržet pětiletý ekonomický plán.
  Austrálie zahájí vyšetřování technologických gigantů Meta a Google

  Austrálie oznámila vyšetřování technologických gigantů. Zaměří se na Meta a Google

  Podle australského premiéra Scotta Morrisona zahájí parlament rozsáhlé vyšetřování největších světových technologických společností. Výsledkem by mohly být nové zákony regulující jejich fungování. Příslušná komise se nejspíše zaměří především na firmu Alphabet vlastnící Google a na Meta, pod kterou spadá Facebook, WhatsApp nebo Instagram.
  Meta, Facebook

  Britský úřad nařídil společnosti Meta prodat platformu Giphy

  Britský Úřad pro hospodářskou soutěž a trhy (CMA) nařídil mateřské společnosti Facebooku, Meta Platforms, aby prodala platformu pro tvorbu a sdílení krátkých animovaných obrázků Giphy. To dle něj zabrání gigantovi sociálních sítí posílit svou moc.
  Jack Dorsey odstoupí z pozice generálního ředitele Twitteru

  Spoluzakladatel Twitteru Jack Dorsey odstoupí z pozice generálního ředitele

  Sociální síť Twitter změní generálního ředitele. V pondělí z pozice odstoupil spoluzakladatel společnosti Jack Dorsey. Přenechá jí současnému technickému řediteli Parag Agrawalovi. Důvodem je podle Dorseyho zefektivnění chodu firmy, jelikož ve své pozici zároveň řídil společnost Square. O odchodu tedy rozhodl sám.
  Vedení British Airways zastavilo lety do Hong Kongu

  Vedení British Airways zastavilo lety do Hongkongu. Část posádky tam musela zůstat v karanténě

  Letecká společnost British Airways se o víkendu rozhodla pozastavit lety do Hongkongu poté, co muselo více členů posádky zůstat v tamní karanténě. Kvůli přísným pravidlům musí ve vládou zřízeném centru izolaci podstoupit i naočkovaní lidé bez příznaků a s negativním testem. Státy po celém světě zavádějí nové restrikce kvůli šíření nové varianty koronaviru omikron.
  Black Friday

  Nová varianta covid-19 zamávala s akciemi obchodních domů právě na Black Friday

  Akcie provozovatelů obchodních domů v USA v pátek klesly. Stalo se tak kvůli zprávám o nové variantě covid-19, takzvané africké mutaci, která může být odolná vůči stávajícím vakcínám.
  Reklama

  Napište svůj komentář

  Napište komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno

  Reklama
  Reklama