Více
  14.3 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Japonsko a Austrálie ve středu vyjádřily „vážné obavy“ ohledně situace Ujgurů v Číně

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Zprávy o potlačování lidských práv Ujgurů a dalších muslimských menšin v čínské oblasti Sin-ťiang jsou již nějakou dobu předmětem diskuzí. Japonsko a Austrálie ve středu vyjádřily „vážné obavy“ ohledně těchto zpráv. Peking to odmítl jako zlomyslnou pomluvu, píše agentura Reuters.

  Některé západní země v uplynulých měsících žádaly o prošetření zpráv o porušování lidských práv v Číně. Dle aktivistů a odborníků z OSN je nejméně jeden milion Ujgurů zadržován v táborech v oblasti severozápadní Číny. Některé západní státy dokonce označily přístup Číny k ujgurské menšině za genocidu.

  Na konci března EU, Británie, USA i Kanada uvalily na čínské představitele kvůli zacházení s ujgurskou menšinou sankce. K žádosti o prošetření se nyní přidalo Japonsko a Austrálie.

  Japonský ministr zahraničí Toshimitsu Motegi a ministr obrany Nobuo Kishi se společně s australskou ministryní zahraničí Marise Payne a australským ministrem obrany Peterem Duttonem sešli v rámci videokonference setkání ministrů „2 plus 2“ 9. června. Obě země vyjádřily vážné obavy ohledně zpráv o situaci v Číně.

  Sdílíme vážné obavy z údajného porušování lidských práv vůči Ujgurům a dalším muslimským menšinám v Sin-ťiangu,“ uvedly Japonsko a Austrálie ve společném prohlášení po setkání.

  Vyzýváme Čínu, aby poskytla naléhavý, smysluplný a neomezený přístup nezávislým mezinárodním pozorovatelům do Sin-ťiangu, včetně vysokého komisaře OSN pro lidská práva.

  Peking to označil za zlomyslnost a ministerstvo zahraničí uvedlo, že rozhodně nesouhlasí s tím, aby tyto dva národy hrály na „čínskou hrozbu“ a pošpinily tuto zemi.

  Čína vyzvala všechny strany, aby přestaly zasahovat do jejích vnitřních záležitostí a aby přestaly sabotovat regionální mír a stabilitu, sdělil to dle agentury Reuters mluvčí ministerstva Wang Wenbin.

  Předmětem diskuzí byla i krize v Myanmaru

  Ministři rovněž vyjádřili znepokojení nad nedávnými kroky, které podle nich oslabily hongkonské demokratické instituce a naléhaly na mír a stabilitu ve Východočínském moři a v Tchajwanském průlivu. Vyjádřili taktéž vážné znepokojení nad krizí v Myanmaru, kde dochází po vojenském převratu k bojům.

  Rozhodně odsuzujeme násilí páchané na obyvatelích Myanmaru a vyzýváme vojenský režim, aby okamžitě ukončil násilí a opatření k omezení svobody projevu a aby propustil všechny svévolně zadržované osoby,“ dodali.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS