Více
  1.4 C
  Czech
  Pátek, 28 ledna, 2022

  Pilotka Rutherford o krok blíže obletu zeměkoule. Rozpovídala se o přeletu Sibiře

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Teenagerka Zara Rutherford se pokouší sama obletět svět jako nejmladší žena v historii. Ve středu po přistání v Jakartě vyprávěla o výzvách spojených s přeletem opuštěné a zamrzlé Sibiře. Informovala o tom agentura Reuters.

  Devatenáctiletá belgicko-britská pilotka v srpnu odstartovala z Mezinárodního letiště Kortrijk-Wevelgem v západní Belgii ve svém ultralightu Shark, který patří k nejrychlejším strojům své kategorie. Rutherford podle svých slov doufá, že cestu dlouhou 51 000 kilometrů napříč pěti kontinenty a 52 zeměmi dokončí do poloviny ledna 2022.

  Dosud nejtěžší etapa byla přelet přes severní Rusko, řekla novinářům v indonéském hlavním městě. V případě poruchy by totiž pomoc za extrémně mrazivých teplot byla pravděpodobně na hodiny daleko.

  „Kdyby se z nějakého důvodu zastavil motor, myslím, že bych to přežila. Mohla bych buď přistát na zemi, nebo (použít) padák, nebo přistát na vodní hladině. Byla bych v pořádku,“ uvažovala. „Problém je, že jakmile bych se v minus 35 stupních Celsia dostala na zem a byla tři hodiny od nejbližšího člověka… vlastně nevím, jak dlouho bych dokázala přežít,“ pokračovala letkyně.

  Aby Rutherford splnila kritéria pro let kolem světa, na planetě si určila dva body proti sobě, Jambi v Indonésii a kolumbijské město Tumaco, připomněla agentura Reuters.

  K letectví chce přitáhnout další ženy a dívky

  Rutherford, která pochází z rodiny pilotů, popisuje každý samostatný let jako „dobrodružství“. S výcvikem začala ve svých 14 letech a pilotní průkaz získala v roce 2020. Příští rok nastoupí na univerzitou. Podle svého vyjádření věří, že její cesta povzbudí více dívek a žen ke studiu a práci v oblasti vědy a techniky a podnítí jejich zájem o letectví.

  Rekord, který chce překonat, drží Shaesta Waiz. Pilotce, která v roce 2017 sama obletěla svět, bylo tehdy 30 let.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Zpěvák Elton John má covid-19

  Elton John má covid. Koncerty ve Spojených státech zpěvák odkládá

  Britský zpěvák Elton John byl nucen odložit dva koncerty v Dallasu v Texasu poté, co měl pozitivní výsledek testu na koronavirus. 74letý hudebník je podle svého vyjádření plně očkovaný a momentálně pociťuje jen mírné příznaky nemoci covid-19.
  Jacinda Ardern

  Novozélandská premiérka Ardern ruší svatbu kvůli šíření varianty omikron

  Předsedkyně vlády Nového Zélandu Jacinda Ardern zrušila svou svatbu poté, co oznámila zavedení nových opatření proti šíření koronaviru. Celá země se totiž momentálně potýká s nakažlivější variantou omikron.
  Pilotka Zara Rutherford obletěla svět jako nejmladší žena v historii

  Zara Rutherford (19) si splnila sen. Sólo obletěla svět jako nejmladší pilotka v historii

  Belgicko-britská teenagerka se ve čtvrtek stala nejmladší ženou, která sama obletěla svět. Je zároveň první osobou, jíž se to podařilo v ultralehkém letadle. Náročná cesta přes pět kontinentů devatenáctileté rekordmance zabrala pět měsíců.
  Gaspard Ulliel

  Ve 37 letech zemřel po nehodě na lyžích herec Gaspard Ulliel známý jako Hannibal Lecter

  Francouzský herec Gaspard Ulliel, známý z filmů Hannibal Rising či Saint Laurent, zemřel ve věku 37 let po nehodě na lyžích v Alpách v oblasti Savoie.
  Předávání hudebních cen Grammy 2022

  Letošní předávání cen Grammy se přesouvá na duben do Las Vegas

  Slavnostní předávání hudebních cen Grammy se uskuteční 3. dubna v Las Vegas, týden po udílení Oscarů, uvedly v úterý Recording Academy a televizní stanice CBS ve společném prohlášení. Ceremoniál měl původně proběhnout koncem tohoto měsíce v Los Angeles, ale kvůli šíření koronaviru jej organizátoři odložili.
  Céline Dion se potýká se zdravotními problémy

  Céline Dion ruší zbývající koncerty své tour. Zpěvačku trápí zdravotní problémy

  Kanadská zpěvačka Céline Dion oznámila zrušení zbývajících 16 koncertů svého světového turné kvůli přetrvávajícím zdravotním obtížím. Umělkyně se podle svého sobotního vyjádření na Instagramu potýká s „těžkými a přetrvávajícími svalovými křečemi“, které jí v koncertování brání.
  Reklama
  Reklama
  Reklama