Reklama

Odchod je definitivní. Harry a Meghan se vzdali svých rolí v britské královské rodině

NEJČTENĚJŠÍ

Princ Harry a jeho manželka Meghan se definitivně rozešli s britskou královskou rodinou. Královně Alžbětě sdělili, že se k plnění svých rolí v rámci monarchie nevrátí, uvedl v pátek Buckinghamský palác.

Reklama

Vévoda a vévodkyně loni v lednu prohlásili, že se zřeknou svých oficiálních povinností coby členů královské rodiny a budou pracovat, aby dosáhli nezávislosti na veřejných financích. Pár, který nyní žije v Kalifornii, formálně odstoupil v březnu s plánem rozhodnutí přezkoumat po 12 měsících, informoval zpravodajský web BBC.

Odluka byla nyní formalizována po jednáních s 94letou královnou Alžbětou. Harry a Meghan přijdou o královské patronáty, které se vrátí ke královně a budou rozděleny mezi ostatní členy rodiny.

„Vévoda a vévodkyně ze Sussexu potvrdily Jejímu Veličenstvu královně, že se nevrátí k plnění pracovních povinností královské rodiny,“ uvedl palác. „Jakkoli jsou všichni jejich rozhodnutím zarmouceni, vévoda a vévodkyně zůstávají velmi milovanými členy rodiny.“

O události, kterou britský tisk označil jako „Megxit“, dvojice promluví v rozhovoru s Oprah Winfrey příští měsíc, informovala agentura Reuters.

Meghan a Herry chtějí i nadále sloužit veřejnosti

Reklama

Když v roce 2020 oznámili svůj záměr redefinovat svou roli v královské rodině mimo dosah médií, prohlásili, že se chtějí stát finančně nezávislými, ale také ctít své povinnosti vůči královně a jejich oficiálním patronátům nad charitami a organizacemi blízkými jejich srdcím.

Patronáty jsou však pryč. Královna Alžběta, jejíž 99letý manžel, princ Philip, je v současné době v nemocnici v Londýně, zaujala jasné stanovisko.

„Královna písemně potvrdila, že při ústupu od práce královské rodiny není možné pokračovat v odpovědnosti a povinnostech, které přináší život služby veřejnosti,“ informoval palác.

Prostřednictvím mluvčího Harry a Meghan řekli, že jsou nadále odhodláni sloužit. „Všichni můžeme žít život ve službě. Služba je obecně platný princip,“ řekl mluvčí. „Vévoda a vévodkyně ze Sussexu jsou i nadále oddáni plnění povinností a službě vůči Spojenému království a celému světu a nabídli pokračující podporu organizacím, které dosud zastupovali, bez ohledu na oficiální funkci.“

Harry a Meghan se přestěhovali se svým synem Archiem do jižní Kalifornie, aby se osamostatnili a unikli britským médiím. V neděli oznámili, že čekají své druhé dítě.

Princ Harry je druhým synem prince Charlese, následníka trůnu, a jeho první manželky Diany, která zahynula při autonehodě v Paříži v roce 1997, když ji pronásledovali paparazzi.

Sledujte nás na sítích

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama