16.3 C
Czech
Středa 4. října 2023

Šéf NATO je nečekaně v Kyjevě, Ukrajina podle něj v protiofenzivě postupuje

Ukrajinské síly nadále postupují ve své protiofenzivě. Každý metr, který Ukrajinci získají, Rusové ztrácejí. Na neohlášené návštěvě Kyjeva to dnes řekl generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požádal země NATO o poskytnutí více protiletadlových systémů, které by podle něj čelily ruským útokům na energetickou infrastrukturu země.

Rusko podle úřadů zaútočilo na Mykolajiv, Ukrajina v ruské Kurské oblasti

Rusko v noci na dnešek podniklo raketový útok na Mykolajiv na jihu Ukrajiny a zasáhlo blíže neurčený objekt infrastruktury, škody však nezpůsobilo, uvedl šéf Mykolajivské oblasti Vitalij Kim. Rusové dnes ráno ostřelovali také Cherson, těžká zranění utrpěli dva zaměstnanci městského podniku. Ruské systémy protivzdušné obrany pak v noc na dnešek zničily nad Kurskou a Kalužskou oblastí 11 ukrajinských dronů, uvedlo ruské ministerstvo obrany. K útokům v Kurské oblasti se přihlásila ukrajinská tajná služba SBU.

Místní obyvatelé prosí turisty, aby se drželi dál od Maui

Nepatřičný pohled na turisty, kteří si užívají tropické pláže na Maui, zatímco pátrací a záchranné týmy prohledávají budovy a pátrají po obětech, pobuřuje místní obyvatele. Článek přinesl server Euronews.

Minulý týden zažil ostrov Maui nejsmrtelnější požár v USA za více než století. Počet obětí v současnosti činí 106, ale očekává se, že dále poroste. Požáry, které rozdmýchával silný vítr, srovnaly se zemí více než 2000 budov.

Příčina požárů se stále vyšetřuje. Mezitím začala debata o tom, zda by cestovní ruch měl pokračovat, zatímco se zpustošená komunita snaží dát dohromady.

Komunita potřebuje čas na uzdravení, zármutek a obnovu

Obyvatelé Maui zveřejňují na sociálních sítích videa turistů, kteří si užívají prázdninové aktivity, jako je šnorchlování, zatímco počet obětí v historickém letovisku Lahaina překročil 106 a každým dnem stoupá.

„Naše komunita potřebuje čas, aby se uzdravila, vypořádala se se zármutkem a obnovila,“ uvedl na Instagramu havajský herec Jason Momoa a vyzval turisty, aby zrušili své výlety.

Úřady a podniky by však přivítaly cestovatele s tím, že to zmenší ránu zasazenou ekonomice ostrova, která je silně závislá na cestovním ruchu. Průmysl je „ekonomickým motorem Maui“ a podle rady pro ekonomický rozvoj ostrova vytváří 80 % jeho bohatství.

Zatímco se Maui pouští do dlouhého a bolestivého zotavování z požárů, úředníci zápasí s tím, jak vyvážit okamžité potřeby obyvatel ohledně bydlení a zdrojů a dlouhodobé finanční zdraví ostrova.

Vzpomínka na lockdowny během pandemie covid-19

Havajský guvernér Josh Green na víkendové tiskové konferenci připomněl, jak pandemie covid-19 podobně donutila stát zvážit rizika přijímání turistů. Tehdy se také porovnávalo se škodami, které by nepřítomnost turistů způsobila havajské ekonomice.

„Všichni naši lidé budou muset přežít a my si nemůžeme dovolit nemít práci nebo budoucnost pro naše děti,“ řekl Green. „Když omezíte jakékoli cestování do regionu, skutečně zdevastujete jeho vlastní místní obyvatele v mnoha ohledech více než kdokoli jiný.“

Lety na Havaj

Cestovní ruch samozřejmě utrpěl zásah poté, co požár zničil Lahainu, oblíbenou prázdninovou destinaci. Ta byla také domovem historických míst významných pro obyvatele Havaje.

Počet cestujících na Maui klesl o téměř 81 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Uvedlo to podle serveru Euronews havajské ministerstvo obchodu, hospodářského rozvoje a cestovního ruchu.

V roce 2022 navštívilo Maui, které má celoročně 165 000 obyvatel, 2,9 milionu turistů. Státní oddělení cestovního ruchu v únoru oznámilo, že návštěvníci utratili na Maui v roce 2022 5,69 miliardy dolarů.

Havajský úřad pro cestovní ruch žádá návštěvníky, aby se vyhnuli všem neodůvodněným cestám na Západní Maui, část ostrova zasaženou požáry. Dají tak prostor k tomu, aby se místní obyvatelé zotavili.

„Je pravděpodobné, že velká část postižených lidí, kteří přišli o členy rodiny či domovy, byla zaměstnána v cestovním ruchu,“ řekla mluvčí úřadu pro cestovní ruch Ilihia Gionsonová.

Jsou hotely na Západním Maui stále otevřené?

Hotely na Západním Maui dočasně přestaly přijímat rezervace. Podle úřadu pro cestovní ruch mnozí ubytovávají své zaměstnance a připravují se na ubytování evakuovaných osob, které budou pracovat na obnově po katastrofě.

Agentura vyzvala návštěvníky oblastí Maui, které nezasáhly požáry – jako je Kahului, Wailuku, Kihei, Wailea a Makena – aby kontaktovali své ubytování a zajistili, zda mohou přijet.

„Maui není uzavřeno,“ řekl starosta okresu Maui Richard Bissen na víkendové tiskové konferenci po boku guvernéra. „Mnoho našich obyvatel se živí turismem.“

Hotely se snaží posouvat rezervace či poskytují bezplatná storna

Hotel Four Seasons na pláži Wailea na jižním Maui uvedl, že všechny hotelové operace běží normálně. Snaží se ale povzbudit turisty k tomu, aby odložili své srpnové rezervace, dokud se zbytek ostrova plně nezotaví. Obsazenost v pětihvězdičkovém hotelu se od požáru „dramaticky“ propadla, řekl operátor recepce.

Provozovatel hotelu Hilton Worldwide Holdings, který má 23 hotelů po celé Havaji, uvedl, že se do 31. srpna vzdává storno poplatků za zrušené rezervace na všech havajských ostrovech.

Jack Richards, generální ředitel cestovní společnosti Pleasant Holidays se sídlem v Los Angeles, se snažil evakuovat více než 400 zákazníků, kteří byli na Maui během požárů. Nefunkční telefonní linky a internetové připojení brzdily úsilí, řekl. Většina turistů byla nakonec přemístěna na jiné havajské ostrovy. Dalších 1400 zákazníků se srpnovými cestovními plány na Maui je podle něj třeba přerezervovat.

Touroperátoři, kteří po požárech nadále nabízeli služby na Západním Maui nebo v jeho okolí, čelili záplavě kritiky. Společnost, která v pátek uspořádala charitativní šnorchlovací výlet 18 km od Lahainy, se později omluvila a uvedla, že prozatím pozastavuje provoz.

Sledujte nás na sítích

Nelegální migrace v EU roste raketovým tempem. Slovensko zavádí kontrolu na hranicích s Maďarskem

Slovensko ve středu oznámilo, že kvůli rostoucímu počtu nelegálních migrantů zavede dočasné kontroly na hranicích s Maďarskem, přičemž rozhodnutí navazuje na kroky Polska, České republiky a Rakouska. Země v posledních dnech zpřísnily kontroly na hraničních přechodech se Slovenskem.

Soud vyměřil novinářce Ovsjannikovové v její nepřítomnosti 8,5 roku vězení

Moskevský soud vyměřil trest ve výši 8,5 roku vězení bývalé novinářce ruské státní televize Marině Ovsjannikovové, kterou shledal vinnou z šíření nepravdivých informací o ruské armádě. Učinil tak v její nepřítomnosti, neboť žurnalistka z Ruska uprchla a žije v zahraničí. Informovala o tom dnes ruská média. Ovsjannikovová se loni stala známou svým protestem proti ruské invazi na Ukrajinu v živém televizním vysílání.

DOPORUČUJEME

Dva nejoblíbenější a snadno dostupné ostrovy Belize, kde si budete připadat jako v ráji

Belize láká dobrodruhy především stovkami malých ostrovů nebo cayes podél Belize Barrier Reef, největšího útesového systému na severní polokouli. Co se dá dělat nad vodou na ostrovech a cayes v Belize? A které jsou ty nejoblíbenější?

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rozžhavená Amazonka vyplavuje mrtvá těla ohrožených „růžových delfínů“

Amazonka v Brazílii vyplavuje na břeh mrtvá těla ohrožených delfínovců amazonských, vzácných a vysoce ohrožených sladkovodních delfínů. Tato úmrtí podle odborníků nejspíše souvisejí s extrémními teplotami vody, zatím se však snaží vyloučit i jiné příčiny, jako je bakteriální infekce.

Nelegální migrace v EU roste raketovým tempem. Slovensko zavádí kontrolu na hranicích s Maďarskem

Slovensko ve středu oznámilo, že kvůli rostoucímu počtu nelegálních migrantů zavede dočasné kontroly na hranicích s Maďarskem, přičemž rozhodnutí navazuje na kroky Polska, České republiky a Rakouska. Země v posledních dnech zpřísnily kontroly na hraničních přechodech se Slovenskem.

Soud vyměřil novinářce Ovsjannikovové v její nepřítomnosti 8,5 roku vězení

Moskevský soud vyměřil trest ve výši 8,5 roku vězení bývalé novinářce ruské státní televize Marině Ovsjannikovové, kterou shledal vinnou z šíření nepravdivých informací o ruské armádě. Učinil tak v její nepřítomnosti, neboť žurnalistka z Ruska uprchla a žije v zahraničí. Informovala o tom dnes ruská média. Ovsjannikovová se loni stala známou svým protestem proti ruské invazi na Ukrajinu v živém televizním vysílání.

Hunter Biden odmítl vinu v případu nákupu zbraně, požádá o zamítnutí obžaloby

Hunter Biden, syn amerického prezidenta Joea Bidena, dnes u soudu odmítl vinu poté, co byl obžalován ze tří zločinů spojených s nákupem a držením střelné zbraně v roce 2018. Jeho právník zároveň avizoval žádost o smetení případu ze stolu na základě americké ústavy. Informovala o tom agentura AP, podle níž věc směřuje k hlavnímu líčení na pozadí předvolební kampaně, v níž bude Biden starší usilovat o znovuzvolení prezidentem.

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, krok kritizovala Moskva

Arménský parlament dnes ratifikoval přistoupení země k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC). Informovaly o tom světové agentury. Plán Jerevanu připojit se k ICC, jenž před časem vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, už dopředu kritizovala Moskva. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes označil krok Jeveranu za nekorektní z hlediska bilaterálních vztahů.