Protext ČTKOčekávaný vývoj na trhu nemovitostí v letošním roce

Očekávaný vývoj na trhu nemovitostí v letošním roce

Praha 16. května 2022 (PROTEXT) – Ohlédnutí za rokem 2021

V roce 2021 došlo na trhu realit historicky k nejrychlejšímu růstu cen, prodalo se nejvíce bytů a v nabídce bylo naopak nejméně bytů.

Co se týká hypoték, byl i přes nejrychlejší nárůst hypotečních úroků během jednoho roku jejich objem nejvyšší.

Útlum rezidenčního trhu

Letos naopak očekáváme útlum rezidenčního trhu, který bude způsoben jak poptávkovou, tak nabídkovou stranou trhu.

Kupní síla

Aleš Kadlečík, konzultant realitní kanceláře LEXXUS, uvádí: “V letošním roce očekáváme pokles kupní síly klientů zejména díky vysoké inflaci. Můžeme také počítat s poklesem hypotečního trhu, a to především díky nárůstu hypotečních sazeb a zpřísnění podmínek financování. Díky těmto skutečnostem se hypoteční trh v prvním čtvrtletí téměř zastavil. Na druhou stranu je však třeba zmínit, že v souvislosti s růstem ceny nemovitostí v uplynulých dvou letech vzrostlo reálné bohatství většiny obyvatel, kteří vlastní nějakou nemovitost.”

Poptávka versus nabídka

Očekáváme, že poptávka bude i přes výrazný pokles stále převyšovat nabídku, a to zejména kvůli nedostatečné výstavbě. Kromě dlouhotrvajících problémů s povolováním staveb se přidaly komplikace s náklady na výstavbu, které v současné době téměř není možné odhadnout. Z toho důvodu již část developerů pozastavila plánované projekty a ve střednědobém horizontu tedy není možné očekávat zvýšení nabídky novostaveb na trhu. Předpokládáme, že poptávka bude z velké části tvořena hotovostními klienty. Jejich podíl na standardních projektech obvykle představuje cca 25-50 % klientů a u luxusnějších projektů dokonce více než 50 %. V krátkodobém horizontu lze rovněž očekávat nákupy od hypotečních klientů, kteří mají otevřenou úvěrovou linku za úrokové sazby z loňska. Pokud vezmeme v úvahu situaci z minulého roku, v němž poptávka dvojnásobně převyšovala nabídku (cca 5 tis. bytů), můžeme při současném objemu (cca 2,5 tis.) nových bytů, určených v novostavbách k prodeji, i při poklesu zájmu hypotečních klientů stále očekávat převis poptávky, nebo (v nejhorším případě) vyrovnání s nabídkou bytů.

Prodejní ceny nemovitostí

Snížení cen nemovitostí nelze očekávat. Důvodem je růst cen stavebního materiálu, energií a nedostatek pracovní síly, která se promítá do růstu mzdových nákladů. Celkové stavební náklady výrazně vzrostly a jejich pokles s největší pravděpodobností do konce roku nenastane. Nejpravděpodobnějším scénářem je jejich stabilizace na současné úrovni.

“Z výše uvedeného je patrné, že pokles cen, minimálně na nejatraktivnějším trhu v podobě Prahy a Středních Čech, nenastane,“ říká Peter Višňovský, výkonný ředitel realitní kanceláře LEXXUS.

Nájemní bydlení

Investice do rezidenční nemovitosti může být v současné době paradoxně zajímavější než v předchozím roce. Důvodem je odlišná situace na trhu. Vlivem migrační vlny z Ukrajiny jsme zaznamenali obrovský zájem o nájemní bydlení. Klienti, kteří nedosáhnou na byt v osobním vlastnictví, budou častěji volit bydlení v nájmu. Tento trend bude mít za následek tlak na zvyšování cen nájemného.

“Předpokládáme, že nájemné poroste vyšším tempem než prodejní ceny bytů, což se pozitivně projeví ve výnosnosti rezidenčních nemovitostí,” dodává Peter Višňovský.

Bydlení mimo Prahu

Zvyšující se ceny nemovitostí v Praze budou motivovat klienty ke koupi bydlení za hranicemi Prahy, zejména ve Středočeském kraji, kde jsou pořizovací ceny až o 50 % nižší. Průměrné ceny ve vybraných městech Středočeského kraje pohybuji takto: Kladno 86 695, Kolín 83 567, Brandýs nad Labem 92 462. Ceny jsou uvedeny v Kč/m2 (vč. DPH).

Vzdálenosti se již nyní pomyslně zkracují, developeři plánují výstavbu bytů i v lokalitách, kde se dříve stavěly výhradně rodinné domy. K této skutečnosti přispělo také zavedení home-office, protože značná část klientů již nemusí dojíždět za prací pět dní v týdnu. Největší zájem bude o lokality s dobrou dopravní dostupností, zejména s přímým vlakovým spojením do Prahy. Tento trend je již nyní zcela běžný v západoevropských metropolích.

“Zvyšující se ceny nemovitostí v Praze budou motivovat klienty ke koupi bydlení za hranicemi Prahy, zejména ve Středočeském kraji, kde jsou pořizovací ceny až o 50 % nižší,” vysvětluje situaci Aleš Kadlečík. Vzdálenosti se již nyní pomyslně zkracují, developeři plánují výstavbu bytů i v lokalitách, kde se dříve stavěly výhradně rodinné domy. K této skutečnosti přispělo také zavedení home-office, protože značná část klientů již nemusí dojíždět za prací pět dní v týdnu. Největší zájem bude o lokality s dobrou dopravní dostupností, zejména s přímým vlakovým spojením do Prahy. Tento trend je již nyní zcela běžný v západoevropských metropolích.

Připravil: Aleš Kadlečík, konzultant, realitní kancelář LEXXUS, http://www.lexxus.cz

O firmě LEXXUS

LEXXUS – experti na pražský rezidenční trh

LEXXUS nabízí širokou nabídku nových bytů v developerských projektech, rodinných domů a pozemků v Praze a okolí. Již od roku 1993 se specializuje na nové byty a je jejich největším prodejcem mezi pražskými realitními kancelářemi. LEXXUS je oblíbenou volbou náročných klientů, požadujících vysokou kvalitu služeb a nabídky. LEXXUS se rovněž specializuje na consultingové služby spojené s přípravou developerských projektů – posouzení celkové koncepce projektu, návrh bytového mixu, standardu vybavení a prodejních cen za účelem maximalizace zisku developera.

Součástí realitní kanceláře LEXXUS je značka LEXXUS NORTON, která se zaměřuje na prodej či pronájem výhradně luxusních, nadstandardních rezidenčních nemovitostí v nejlepších lokalitách Prahy a okolí. Do nabídky luxusních domů a bytů v Praze a okolí umisťuje pouze nemovitosti, či developerské projekty, splňující náročná kvalitativní kritéria a klientům poskytujeme odpovídající komplexní a zároveň individuální servis, včetně právního zajištění či poradenství při investování do nemovitostí.

Úzce spolupracujeme s mezinárodní společností Savills, jednou z předních světových realitních kanceláří s historií sahající až do roku 1855. Tato jedinečná kombinace mezinárodního realitního poradce a vedoucí místní realitní kanceláře poskytuje kompletní spektrum služeb na realitním trhu. Savills nabízí širokou škálu specializovaných služeb od investičního poradenství, oceňování, agendy pronájmů a správy nemovitostí přes konzultace v oblasti výstavby a plánování projektů až po průzkum trhu. Savills patří s více než 600 kancelářemi a 35 000 profesionály po celém světě k předním globálním poradcům v oblasti nemovitostí. V České republice společnost působí od roku 2017.

Kontakty pro média

PhDr. Blažena Rojarová

Public Relations

rojarova@seznam.cz

Telefon: +420606652989

Doporučujeme

Americké údery zabily v Íránu osm členů ozbrojených sil

Při nočních amerických úderech na jih Íránu zahynulo v přístavních městech Bandar Abbás a Búšehr osm příslušníků íránských vzdušných a námořních sil, napsala dnes státní agentura IRNA. Spojené státy uvedly, že zaútočily v reakci na íránské údery proti třem komerčním plavidlům, která proplouvala Hormuzským průlivem

Ukrajinské letectvo tvrdí, že sestřelilo ruskou stíhačku

Ukrajinské letectvo oznámilo, že dnes sestřelilo víceúčelovou ruskou stíhačku Su-35. Žádné další podrobnosti neuvedlo. O předchozím sestřelení letounu stejného typu informovalo ukrajinské letectvo loni v červnu s tím, že se letoun zřítil nad Kurskou oblastí na západě Ruska.

Rusko zakazuje export nafty, začne dovážet paliva

Rusko zavedlo zákaz vývozu nafty, tento měsíc začne dovážet pohonné hmoty a zvyšuje výrobu paliv nižších ekologických tříd v rámci opatření ke zvládnutí palivové krize, uvedl podle agentur ruský vicepremiér Alexandr Novak na dnešní poradě s účastí prezidenta Vladimira Putina o fungování dopravy a palivového sektoru.

Trump označil summit NATO za úspěšný, USA mají podle něj respekt spojenců

Americký prezident Donald Trump dnes na závěrečné tiskové konferenci označil summit NATO v Turecku za velmi úspěšný. Poděkoval tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi, chválil generálního tajemníka Severoatlantické aliance Marka Rutteho i další lídry, které označil za chytré. Podle šéfa Bílého domu panovala na jednání velmi dobrá atmosféra a spojenci si konečně uvědomují, že musejí zvyšovat své výdaje na obranu. Zároveň teď už podle Trumpa opět respektují Spojené státy, které jsou největším přispěvatelem.

Od pondělí při bojích mezi pákistánskými silami a povstalci zemřelo 96 lidí

Od pondělí bylo při několika útocích povstalců v pákistánské provincii Balúčistán zabito více než 40 lidí, převážně policistů a vojáků. Bezpečnostní složky za stejné období také zabily přes 50 povstalců, napsaly dnes s odvoláním na armádu agentury AP a AFP. Pákistánské síly bojují v jihozápadním Balúčistánu proti separatistům.

Ruth Ellis, poslední ženě popravené v Británii, udělil král posmrtné omilostnění

Poslední žena popravená ve Velké Británii Ruth Ellis dostala od krále Karla III. posmrtnou podmíněnou milost. Žena byla odsouzena a oběšena za vraždu milence, který ji týral.

Apple chce v USA vyrábět přes 15 miliard čipů

Apple rozšiřuje spolupráci s Broadcomem a chystá dosud největší výrobní závazek na americkém trhu. Víceletá dohoda má přesáhnout 30 miliard dolarů a zajistit výrobu více než 15 miliard čipů v USA. Součástí plánu je i rozšíření závodu Broadcomu v Coloradu.

KOMENTÁŘ: Máte pocit, že ropa už nikdy nebude levná jako dřív? Možná bude mnohem levnější

Jeden z největších ropných šoků v historii se může proměnit v obří nadbytek černého zlata po celé planetě. Zní to paradoxně, ale přesně tento scénář se teď otevírá kvůli rozhádané skupině OPEC, jejíž členové koordinují objem těžby ropy. Cena může padnout údajně až ke 40 dolarům za barel.

Rozpadá se mírová dohoda? Ceny ropy po amerických úderech na Írán opět rostou

Pokles cen ropy zvrátila nejnovější výměna úderů mezi USA a Íránem. Odborníci upozorňují, že důvěra dopravců, kteří posílají lodě s nákladem přes Hormuzský průliv, je křehká stejně jako dočasná mírová dohoda z minulého měsíce mezi Washingtonem a Teheránem. Pokud bude napětí přetrvávat, ceny černého zlata zůstanou zvýšené, varovali komoditní stratégové.

USA a Írán si vyměnily údery. Napětí rozdmýchal Hormuzský průliv

Americká armáda oznámila, že provedla sérii úderů na Írán v reakci na útoky na tři lodě v Hormuzském průlivu. Islámské revoluční gardy (IRGC) uvedly, že v jižním Íránu sestřelily americký dron MQ-9. Teherán varoval, že USA porušily memorandum o porozumění.

Akcie SpaceX po vstupu do Nasdaq-100 klesly

Akcie SpaceX mají za sebou nepovedený první den v indexu Nasdaq-100. Titul oslabil téměř o sedm procent, i když zůstává nad cenou z primární nabídky. Po úvodní euforii z burzovního debutu teď investoři zvažují, zda firma Elona Muska dokáže naplnit velmi ambiciózní plány.

Trump: Zelenskyj a Putin chtějí uzavřít dohodu

Americký prezident Donald Trump přišel s jedním ze svých optimistických prohlášení, tentokrát směrem k válce na Ukrajině. V úterý na setkání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem v Ankaře uvedl, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho ruský protějšek Vladimir Putin chtějí dosáhnout dohody, která by vleklý konflikt ukončila.

Macronovu návštěvu Sýrie narušily exploze poblíž jeho hotelu v Damašku

Dva výbuchy v centru Damašku narušily návštěvu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v Sýrii. Nálože explodovaly poblíž hotelu Four Seasons, kde přenocoval. Při útoku utrpělo zranění 18 lidí.

Trump na summitu NATO otevřel staré spory

Summit NATO v Ankaře měl původně ukázat hlavně jednotu aliance a vyšší výdaje evropských spojenců na obranu. Místo toho ho hned v úvodu poznamenaly ostré výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa, nové napětí kolem Grónska a také americké údery na Írán. Spojenci tak do středečních jednání vstupovali s nejistotou, zda summit skončí uklidněním, nebo dalším rozkolem.

Le Pen po verdiktu odvolacího soudu řekla, že hodlá kandidovat na prezidentku

Vůdkyně francouzské krajní pravice Marine Le Pen chce příští rok kandidovat v prezidentských volbách. Řekla to dnes večer v pořadu stanice TF1 po verdiktu odvolacího soudu, který ji sice uznal vinnou ze zpronevěry veřejných prostředků, ale zkrátil původní délku zákazu kandidovat na veřejné funkce. Informovaly o tom agentury. Podle serveru The Guardian uvedla, že se kvůli části rozsudku obrátí na kasační soud.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama