Více
  11 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Virgin Galactic je o krok blíže komerčním letům do vesmíru

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Milník v téměř dvacetileté snaze miliardáře Sira Richarda Bransona vytvořit komerční linku do vesmíru. V sobotu se jeho soukromé společnosti Virgin Galactic podařilo dokončit první kosmický let s posádkou ze základny v Novém Mexiku. Informuje o tom agentura Reuters.

  Vesmírná loď SpaceShipTwo se v sobotu dostala téměř devadesát kilometrů nad povrch Země. Vznesla se v poušti asi 70 kilometrů severovýchodně od Las Cruces v Novém Mexiku kolem 10:35 hodin ráno tamního času. Jedná se tak o první vesmírný let s lidskou posádkou z tohoto státu.

  Asi o 50 minut později se loď pohybovala rychlostí více než 3700 kilometrů za hodinu a dosáhla výšky, kterou NASA uznává jako vesmír.

  Vítejte ve vesmíru,“ napsala společnost na Twitteru, a stejně tak Branson, který informoval o prvním vesmírném letu s lidskou posádkou společnosti Virgin Galactic ze Spaceport America. Na sociálních sítích se objevila také videa letu.

  Je to poprvé za více než dva roky, co loď společnosti Virgin Galactic dosáhla vesmíru.

  Společnost uvedla, že na palubě byli piloti CJ Sturckow a Dave Mackay. Vesmírná loď se společně s oběma piloty bezpečně vrátila na přistávací dráhu kolem 11:45 hodin ráno. Kromě pilotů pojme loď šest pasažérů.

  Posádka zažila neobyčejné pohledy na jasné, modře lemované zakřivení Země proti temnotě vesmíru…Jejich dnešní zkušenost dává budoucím zákazníkům Virgin Galactic letmý pohled na to, co je před námi,“ uvedla společnost ve zprávě.

  Britský miliardář Sir Richard Branson založil společnost v roce 2004. Nyní je to potřetí, co jeho společnost oznámila, že dosáhla vesmíru.

  Dle Washington Post tento let přichází pro Bransona v kritickém čase. Se svou společností totiž čelí konkurenci, neboť miliardář Jeff Bezos, zakladatel Amazonu, a jeho Blue Origin usilují o vytvoření vlastní komerční „vesmírné linky“.

  K sobotnímu letu se vyjádřil i generální ředitel společnosti Virgin Galactic Michael Colglazier. „Dnešní let předvedl neodmyslitelnou eleganci a bezpečnost našeho systému vesmírných letů a zároveň znamenal zásadní krok vpřed jak pro Virgin Galactic, tak pro lidské vesmírné lety v Novém Mexiku,“ stálo v jeho prohlášení.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS