Více
  18.8 C
  Czech
  Sobota, 25 června, 2022

  Kvůli válce na Ukrajině se Rusko stalo největším čínským dodavatelem ropy

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Rusko nahradilo Saudskou Arábii v pozici největšího čínského dodavatele ropy. Oproti loňskému roku navýšilo import do Číny o 55 procent. Ta zásoby ropy nakupuje i přes trvající uzávěry proti šíření koronaviru a stagnující ekonomice. Rusko totiž surovinu nabízí za levnější cenu než dříve. Důvodem je jeho snaha zaplnit díru v příjmech způsobenou sankcemi Evropské unie a Spojených států amerických. Informoval o tom server BBC a CNN.

  Nejvíce ropy dováží do Číny Rusko. V pozici největšího importéra nahradila země Saudskou Arábii po začátku války na Ukrajině. Kvůli sankcím států Evropské unie a Spojených států amerických (USA) se totiž Rusko snaží pro svou ropu najít nový trh. Surovinu však muselo začít nabízet za levnější cenu než dříve. V současnosti tak oproti loňsku dováží Rusko do Číny o 55 procent více ropy.

  Čínské energetické společnosti Sinopec a Zhenhua Oil dodávky ropy navýšily i přesto, že tamní ekonomika stagnuje. V některých částech země se navíc nadále zavádějí uzávěry proti šíření koronaviru, které poptávku po ropě spíše snižují. Po začátku války v únoru však Rusko s Čínou prohlásily, že „jejich přátelství nezná hranic“. Čína rovněž ruskou invazi na Ukrajinu oficiálně neodsoudila a je tak nadále ruským partnerem. Informoval o tom server BBC.

  Minulý měsíc Rusko do Číny podle tamní Generální správy cel skrze ropovod Východní Sibiř – Tichý oceán a lodní dodávky poslalo asi 8,42 milionů tun ropy. Saudská Arábie přitom do Číny exportovala okolo 7,82 milionů tun. Čínský obchod tak ukazuje, že si Rusko ve světě dokáže najít kupce i přes trvající západní sankce. Čína navíc podle serveru CNN navýšila i import ruského plynu, kterého v květnu oproti loňskému roku dovezla o 56 procent více.

  Začátkem roku dovážela EU z Ruska 61 procent svých fosilních paliv

  Více ruské ropy začala od začátku války na Ukrajině dovážet také Indie, dodávky navýšila mezi březnem a květnem letošního roku asi šestkrát. „Z ekonomického hlediska je snadno pochopitelné, proč indické a čínské společnosti importují více ruské ropy. Je totiž poměrně levná,“ přiblížil pro server Al Jazeera analytik Wei Cheong Ho.

  Evropské státy a USA se mezitím snaží skrze snižování energetické závislosti Rusko oslabit. Taková politika je však rizikem rovněž i pro ně. Na začátku roku například Evropská unie dovážela z Ruska 61 procent svých fosilních paliv, a to v hodnotě asi 59 miliard dolarů. Před úplným odstřižením ruských dodávek plynu a ropy tak musí napřed státy unie najít nové a udržitelné partnery.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS