Více
  18.8 C
  Czech
  Úterý, 9 srpna, 2022

  Kněz kvůli horku odsloužil mši v moři s nafukovací matrací místo oltáře. Bude za to pykat

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Arcidiecéze odsoudila kněze za bohoslužbu, ke které použil místo oltáře nafukovací matraci a vyzvala ho k většímu respektu při slavení katolické eucharistie. Nedělní mši kvůli úmorným horkům totiž sloužil v moři. Napsal o tom The Guardian.

  Kněz z italského Milána, Otec Don Mattia Bernasconi, se rozhodl během současné vlny veder přesunout mši z kostela na pláž, přímo do vody. Další členové bohoslužby a věřící, kteří se obřadu chtěli zúčastnit, se shromáždili kolem něho.

  Fotografie bohoslužby pořízené pobavenými přihlížejícími zachycují polonahého kněze, jak vede mši u nafukovací matrace položené na vodní hladině, zatímco se na pobřeží scházejí další věřící v plavkách. Knězova „letní verze“ bohoslužby však nezůstala bez odezvy. Dostal se kvůli tomu do problémů s arcidiecézí (místní církví, v jejímž čele stojí diecézní biskup). Ta jeho počínání tvrdě odsoudila.

  „Eucharistická slavnost má zvláštní jazyk, je prováděna gesty a symboly, které je nutné respektovat a ctít je. Nelze je takovýmto způsobem znevažovat,“ uvedla podle Excelsior arcidiecéze Crotone, města v oblasti Kalábrie.

  „Je nutné zachovat určité dekorum a věnovat pozornost příslušným symbolům,“ doplňuje prohlášení. Ve zvláštních případech, například během školních táborů či v prázdninových letoviscích, je podle církevních pohlavárů možné sloužit mši i mimo kostel, ale „vždy je nutné v místě navázat kontakt s církevními představiteli a poradit si, jak nejlépe je to možné.“

  Případ se vyšetřuje

  Bernasconi podle The Guardian zaslal arcidiecézi dopis, ve kterém se omluvil a připustil, že jeho činy byly „asi nerozvážné“. Na svou obhajobu uvedl, že mše se konala na závěr týdne práce s mládeží. „Absolutně nebylo mým záměrem eucharistii znevažovat,“ vyjádřil se. „Byla to prostě mše na konci týdne práce. Ale symboly jsou silné, to je pravda a mluví někdy jinak, než bychom chtěli. Bylo ode mě naivní, že jsem jim nepřikládal patřičnou váhu,“ dodal.

  Poté se z „hlubokého srdce pokorně omluvil“ za pobouření způsobené jeho činy. Prokuratura v Crotone po incidentu zahájila vyšetřování „urážek náboženského vyznání“.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS