Reklama

Kalifornie: První stát USA, který zavedl lockdown, už se vrací k normálu

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Kalifornie uvolnila drtivou většinu protiepidemických opatření. Zrušila kapacitní limity na hromadné akce a především skončila s povinnými rouškami pro ty, kteří jsou plně očkováni. Kalifornie přitom byla první stát, který svou ekonomiku při hrozbě pandemie úplně uzavřel. Informuje o tom CNN.

Nové nařízení začalo platit v úterý a je v souladu s doporučením Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Očkovaní lidé mohou odložit ochranu dýchacích cest ve většině případů, roušky jsou ale stále nutné v hromadné dopravě, nemocnicích, věznicích, stejně jako ve školách a centrech péče o děti.

Hlavní zdravotní skupina, kterou jmenuje přímo guvernér, nejprve rozhodla, že roušky budou v uzavřených prostorách povinné v případě, že se v nich nachází i neočkovaní lidé. Později ale své rozhodnutí přehodnotila a řekla, že plně očkovaní roušky nosit nemusí. Guvernér Gavin Newsom řekl, že nařízení podepsal, aby se tak vyjasnily veškeré rozpory.

Protiepidemická opatření budou platit jen na masových akcích s účastí 5000 vevnitř a 10 tisíc venku. Tam se bude vyžadovat potvrzení o očkování, případně se jeho vyžadování bude doporučovat.

Kalifornie rovněž přestane nařizovat omezení kapacity na hromadných akcích a vynucovat na nich dodržování bezpečných rozestupů.

Virus nezmizí, varoval guvernér

„Díky rychlé akci našich státních orgánů a našich obyvatel, kteří dodržovali protiepidemická opatření, může Kalifornie konečně obrátit list,“ řekl guvernér. „Nyní máme podaných 40 milionů dávek vakcíny a jedny z nejnižších epidemických ukazatelů ve Státech. Můžeme tedy rozvolnit opatření s tím, že budeme i nadále obezřetní, protože pandemie stále trvá,“ uvedl. V Kalifornii dostalo alespoň jednu dávku vakcíny 72 procent dospělých a zhruba 59 procent všech obyvatel. Kalifornie má třetí nejmenší incidenci úmrtí na týden a sedmou nejnižší incidenci nových případů.

Newsom ale také dodal, že rozvolnění opatření neznamená, že Kalifornie skončila boj s virem. „Není to za námi. Tohle není fotbalový zápas. Neznamená to, že ten virus zítra zmizí. Mějte prosím na paměti, že v první půlce roku 2021 zemřelo na covid víc lidí než za celý uplynulý rok,“ řekl guvernér.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Tálibán útok na sídlo ministra obrany
Sídlo ministra obrany Afghánistánu Bismillaha Khana Mohammadiho v Kábulu se stalo terčem útoku. Militanti u něj odpálili bombu a začali střílet. Ministr nebyl zrovna doma, jeho rodinu se podařilo evakuovat do bezpečí. Jedenáct lidí bylo zraněno a nejméně šest zemřelo, včetně čtyřech útočníků.
běloruský opoziční aktivista oběšený
Aktivista Vitalij Šišov, který pomáhal krajanům uprchnout z Běloruska, byl nalezen oběšený v kyjevském parku. Úřady nyní jeho podezřelou sebevraždu vyšetřují. Nevylučují, že se ve skutečnosti stal obětí vraždy.

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama