Reklama

Jógové pozice podle úrovně obtížnosti a anatomického zaměření

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Existují ásany, které vypadají jednoduše. Jiné zase působí až nemožně. Jak můžeme jógové pozice rozdělit podle obtížnosti a částí těla, na které jsou zaměřeny?

Jistě vás láká co nejdříve zkoušet náročné pozice, ale odolejte pokušení. Místo toho zkuste naladit své tělo pokaždé, když se dostanete na podložku. Každý den je jiný, takže se vzdejte očekávání a vyzkoušejte si každou pozici.

Pozice pro začátečníky

Počáteční pózy jsou stavební kameny jógy. Budete se k nim znovu a znovu vracet. Cvičení těchto pozic začíná vytvářet sílu a flexibilitu v celém těle. Mezi takové ásany patří pozice ve stoje, některé pozice v sedě, v leže na zádech, úvodní předklony a vyvažovací pózy.

Těchto deset základních pozic je skvělých pro začátečníky, zvláště pokud jste nikdy předtím jógu nedělali. Nezapomeňte se také podívat na nejrizikovější pózy pro začátečníky, abyste věděli, čemu se vyhnout.

Střední obtížnost

Na střední úrovni se základní pózy dále vylepšují a zavádějí se náročnější varianty, protože tělo se stává silnějším a pružnějším. Existuje široká škála středních pozic, takže se nedivte, pokud vám nejdříve připadají některé snadné a jiné nemožné. Na střední úrovni budete připraveni přidat do své praxe rovnováhu, inverzi paží a zvýšit obtížnost svých pozic ve stoje a zpětných ohybů.

Pokročilé pózy

Pokročilé pózy vyžadují ještě větší sílu a flexibilitu, které obvykle dosáhnete až dlouholetou praxí. Pokračují v rozšiřování limitů toho, co může tělo dělat díky hlubokým záklonům, intenzivnímu vyvážení a inverzi paží. Některé z nich vám možná budou představeny již na středně pokročilé úrovni. Můžete je začít zkoušet s pomocí rekvizit. Tělo se tak naučí jejich tvar. A jednoho dne vás překvapí, že zvládnete ásanu, o které jste si mysleli, že je nemožná.

Anatomické zaměření

Anatomickým zaměřením se rozumí oblast těla, na kterou je póza nejvíce zaměřena. Třídění ásan podle tohoto kritéria je užitečné, pokud hledáte například pozice pro otevírání kyčlí.

Většina póz má několik oblastí anatomického zaměření. I když máte na mysli konkrétní část těla, práce s více oblastmi těla v jedné a té samé pozici vám pomůže zvýšit celkovou sílu a flexibilitu.

Ásany mohou být zaměřené například:

Na hamstringy

Zkrácené hamstringy jsou problémem mnoha lidí, nejen těch se sedavým zaměstnáním. Jóga je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak si protáhnout hamstringy, abyste se vyhnuli bolestem zad a ischiasům.

Otvírače kyčlí

Existuje spousta svalů, které interagují s nohama a pánví kolem oblasti, kterou považujeme za boky. Pro větší stabilitu jádra je důležité tyto svaly protáhnout a posílit.

Otvírače srdce

Otvírače srdce jsou určeny k uvolnění hrudníku, žeber a horní části zad, čímž působí proti shrbené pozici, kterou zaujímáme při sezení u psacích stolů a řízení aut.

Ramena

Jako kloub je rameno velmi složitou oblastí těla, na které je třeba pracovat. Primárním zaměřením těchto póz je uvolnění napětí, které narůstá napříč trapézovými svaly, včetně krku a horní části zad. Zároveň se soustředí na hledání bezpečných způsobů, jak pracovat na posilování a protahování svalů, které podporují ramenní pletenec.

Síla paží

Vytvořte si triceps a biceps pomocí jógových pozic, ve kterých vaše paže unesou většinu nebo celou váhu těla.

Síla jádra (středu) těla

Silné jádro je nezbytné pro středně pokročilé a pokročilé pozice jógy, stejně jako pro podporu páteře a zlepšení atletického výkonu.

Některé pózy jsou jednoduché, pravděpodobně je už děláte, aniž byste si to uvědomovali. Nezapomeňte však, že schopnost dělat obtížnou pózu nikoho v józe nezlepšuje. Nejjednodušší pózy mají stejnou hodnotu jako ty nejsložitější.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

jóga doma
Pro začátečníky je nejsnazší cesta, jak začít s jógou, docházka do studia na lekce s učitelem. Mnoho lidí ale cvičí jógu i doma. Nebo pouze doma. Poradíme vám, jak začít.
pozice orla
Pozice orla vypadá jako vaše stereotypní představa o bláznivé jógové póze. Tělo zkroucené jako preclík. Není to ale tak těžké, jak to na první pohled vypadá.

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama