Reklama

Základní jógové pozice pro začátečníky – část 1

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Jako začínající student jógy se možná budete cítit ohromeni počtem póz a jejich podivně znějícími jmény. Zůstaňte v klidu, jóga je cvičení na celý život, budete mít dostatek času naučit se desítky pozic.

Jak budete pokračovat ve své praxi, dostanete se postupně i k těžším pozicím. Je ale dobré začít od těch jednodušších, na kterých budete dále stavět. Tyto základní ásany jsou dostatečně cenné, aby vás zaměstnaly na dlouhou dobu.

Pozice psa/střechy (Adho Mukha Svanasana)

Typ pozice: ve stoje

Tato pozice sice patří mezi první, které se naučíte, to ovšem neznamená, že je snadná. Začátečníci se často naklánějí příliš dopředu, což připomíná spíše pozici prkna. Držte váhu převážně na nohou, boky vytahujte směrem vzhůru a paty tlačte do podlahy (nemusí se dotýkat). Pokud máte napnuté hamstringy, lehce pokrčte kolena, abyste si pozici usnadnili. Udržujte nohy rovnoběžné.

Pozice hory (Tadasana)

Typ pozice: ve stoje

Pozice hory není sice tak slavná jako pozice střechy, ale je stejně důležitá. Soustřeďte se na zarovnání, což je způsob, jakým jsou části těla ideálně uspořádány v každé póze. Zarovnání v pozici hory kreslí přímku od temene hlavy k patám s rameny a pánví v jedné linii. Tělo každého člověka je jiné, proto se zaměřte na zakořenění nohou a prodloužení páteře.

Na lekci jógy vám často instruktor se správným zarovnáním pomůže. Připomene vám, abyste ramena dali dolů a udržovali váhu na patách.

Bojovník I (Virabhadrasana I)

Typ pozice: ve stoje

V pozici bojovníka I je důležité zapamatovat si, že boky směřují dopředu. Představte si své kyčle jako dva světlomety – měly by být zhruba rovnoběžné s přední částí podložky. To může vyžadovat, abyste zaujali širší postoj.

Bojovník II (Virabhadrasana II)

Typ pozice: ve stoje

Na rozdíl od bojovníka I, zde boky směřují ke straně podložky. Při přechodu mezi těmito dvěma pozicemi se boky a ramena otevírají do strany. Otočíte také zadní nohu, takže vaše prsty jsou vytočené asi o 45 stupňů. V obou pózách bojovníka usilujte o to, abyste měli přední koleno v rovině s kotníkem. Prsty na přední noze směřují dopředu.

Poloviční trojúhelník (Utthita Parvakonasana)

Typ pozice: ve stoje

Jednou z modifikací této jógové pozice je, že místo ruky na podlahu, dáte předloktí na stehno. Mělo by na něm lehce spočívat, neopírejte se velkou vahou. Tato modifikace vám umožní mít otevřená ramena. Můžete také položit ruku na blok. Pokud se budete za každou cenu snažit dosáhnout na podlahu, aniž na to jste připraveni, můžete ohrozit polohu trupu a otočit hruď směrem k podlaze místo ke stropu.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

jóga doma
Pro začátečníky je nejsnazší cesta, jak začít s jógou, docházka do studia na lekce s učitelem. Mnoho lidí ale cvičí jógu i doma. Nebo pouze doma. Poradíme vám, jak začít.
pozice orla
Pozice orla vypadá jako vaše stereotypní představa o bláznivé jógové póze. Tělo zkroucené jako preclík. Není to ale tak těžké, jak to na první pohled vypadá.

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama