Reklama

Jógové pozice, které mohou být pro začátečníky nebezpečné

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Existuje mylná představa, že jóga je snadné a pasivní cvičení. Někteří lidé si neuvědomují, že si mohou při józe způsobit zranění. Ujistěte se, že cvičíte správně, najděte si dobrého učitele a respektujte signály svého těla o tom, kdy přestat.

Které jógové ásany mohou být nebezpečné?

1. Stoj na hlavě (Salamba Sirsasana)

Stoj na hlavě má mnoho výhod a pozitivních přínosů. Zároveň je s ním ovšem spojena řada rizik. Je obzvláště nebezpečný pro každého, kdo má citlivý krk. Pokud jste si někdy poranili krk, je důležité promluvit si se svým lékařem, než si tuto pózu přidáte do svého repertoáru.

Jak cvičit stoj na hlavě bezpečně:

  • Nepřecházejte do této ásany rychle a podle potřeby používejte zeď, abyste zabránili pádu.
  • Lokty byste měli mít pod rameny, abyste předešli zranění ramen.
  • Zapojte střed těla.

Tato pozice není vhodná pro lidi s glaukomem (zeleným zákalem), protože zvyšuje tlak v očích. Jedním z největších rizik stoje na hlavě je poranění při pádu, proto byste se mu měly vyhnout během těhotenství.

2. Stojka (Adho Mukha Vrksasana)

Potíž se stojkou je naučit se ovládat úsilí, které je potřeba k tomu, abyste se do pozice dostali, a přitom držet ruce rovně, protože to je základ pozice. Možná jste už mnohokrát viděli divoké kopy. Jako začínající student jógy můžete dokonce příliš namáhat hamstringy v horlivém pokusu vrhnout se do této ásany. Jelikož je ještě méně stabilní než stoj na hlavě, je riziko pádu větší.

Jak cvičit stojku bezpečně:

  • Při prvním cvičení použijte zeď a zkoušejte to pod vedením učitele.
  • Zaměřte se na správný pohyb nohou – měly by být do písmene L. Jendou nohou jdete nahoru první a druhou až následně. Zůstaňte tak, dokud se necítíte dostatečně stabilní, abyste spojili obě nohy.
  • Paže držte napnuté a neohýbejte je.
  • Dívejte se dopředu, ne za sebe, abyste se mohli soustředit.

3. Stoj na ramenou (Salamba Sarvangasana)

Pozice velmi riziková pro váš krk, protože na horní část páteře vyvíjí tlak velká část těla. Špatné vyrovnání nohou také zvyšuje možnost namáhání. Opět to není vhodná ásana pro lidi s glaukomem. Nepříjemný může být také tlak v uších.

4. Pozice prkna

Problém této pozice spočívá v tom, že následky nesprávného provedení se mohou kumulovat. Vede k velkému opotřebení ramen, proto se ujistěte, že vaše ramena neklesají pod úroveň loktů.

Tradičně se studenti učili, že ideálním zarovnáním chaturangy je mít paže rovnoběžně s podlahou. To může být ve skutečnosti příliš nízké pro mnoho lidí, zejména pro začátečníky. Zkuste proto zůstat o něco výše. Zároveň tuto pozici necvičte, pokud jste unavení.

5. Hluboký předklon (Uttanasana)

Jakákoli póza, která protahuje hamstringy, přináší riziko přílišného protažení do zranění. Poranění podkolenní šlachy může být vážné a její uzdravení trvá měsíce nebo dokonce roky, proto je nejlepší se zranění vyhnout. Vždy poslouchejte své vlastní tělo a nenechte si pozici od lektora „upravit“ do ještě hlubšího předklonu, pokud by to mělo být kontraproduktivní. Také pomáhá ohnout kolena, abyste chránili hamstringy a dolní část zad.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

jóga

Cvičte jógu pro zdraví a dlouhověkost – část 1

Jóga není jen moderním cvičením, kterému se věnují převážně mladé a štíhlé ženy. Je to praxe prospěšná komukoli, kdo má zájem pečovat sám o sebe.

Ashtanga jóga: její vznik a podstata

Ashtanga znamená v sanskrtu „osm končetin“, což odkazuje na osm větví jógy stanovených v Jógových sútrách od Patanjaliho.
jóga artritida

Jak dělat jógu, když máte artritidu

Artritida je obecný termín, který popisuje zánět kloubů. Způsobuje bolest, ztuhlost a otoky. Existuje mnoho druhů artritidy, ale dva nejběžnější typy jsou osteoartritida a revmatoidní artritida. I s artritidou ovšem můžete cvičit jógu.
jóga zahřátí

10 pozic pro zahřátí na začátku lekce jógy

Ačkoli většina lekcí jógy začíná zahřívací sekvencí, je dobré, když si sami projdete několik základních póz. Pomohou vám připravit se na hodinu jógy.
Power jóga

Co je to power jóga a proč ji cvičit

Power jóga je obecný termín používaný k popisu dynamického přístupu k józe ve stylu vinyasa založeného na fitness. Ačkoli mnozí považují power jógu za povrchní „tělocvik“, tento styl jógové praxe byl původně úzce modelován podle metody ashtanga.
Turecký sed

Běžné chyby v pozici tureckého sedu

Sukhasana je sice jednoduchá póza, zapojit ale musíte několik částí těla. Abyste získali co nejvíce výhod z klasického tureckého sedu a vyhnuli se nepohodlí a případným zraněním, vyzkoušejte tyto tipy pro jemné doladění polohy.
Reklama
Reklama
Reklama