Více
  16.9 C
  Czech
  Středa, 10 srpna, 2022

  Japonská centrální banka pozastavuje plány na vlastní digitální měnu kvůli nezájmu veřejnosti

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Japonská centrální banka se rozhodla pozastavit plány na zavedení digitálního jenu. Důvodem je nezájem veřejnosti, která nemá ničím omezený přístup k bankovnímu systému. Informoval o tom server Finbold.

  Japonská centrální banka se rozhodla plány na zavedení digitální měny centrální banky (CBDC) pozastavit kvůli slabému zájmu širší veřejnosti. A to i přesto že od roku 2021 testuje technickou proveditelnost a v dubnu zahájila druhou fázi experimentování.

  Bank of Japan (BOJ) totiž o zavedení CBDC v blízké budoucnosti neuvažuje vzhledem k popularitě kreditních karet, služeb internetového bankovnictví a platebních nástrojů elektronických peněz mezi spotřebiteli v zemi. Uvedl to 20. července Sayuri Shirai z Asia Times a server Finbold.

  Preferované platební metody

  Jak už to tak bývá, soukromý sektor rovněž podporuje široké využívání digitálních a mobilních technologií pro provádění plateb. Většina japonských občanů má navíc údajně neomezený přístup k bankovnímu systému a nevznikla potřeba podporovat finanční začleňování žádné marginalizované skupiny.

  Navíc většina spotřebitelů považuje platební nástroje založené na soukromém sektoru za atraktivnější díky výhodám, jako jsou body, které mohou získat a nashromáždit a následně využít k placení za další zboží nebo služby.

  BOJ zahájila experimentální fázi zjišťování proveditelnosti vydávání CBDC v dubnu 2021. Ta trvala do března 2022. Poté přešla do druhé fáze zjišťování jeho rozsáhlých funkcí.

  V polovině dubna výkonný ředitel BOJ Šiniči Učida vyvrátil možnost, že by centrální banka zavedla digitální jen za účelem dosažení záporných úrokových sazeb, zatímco centrální banka stále připravuje experimenty s CBDC.

  Třetí fáze, v níž instituce předpokládala, že se do pilotního programu zapojí soukromé podniky a koncoví uživatelé, pokud to bude považovat za nutné, byla zřejmě odložena na neurčito.

  CBDC a jejich potenciál

  Nový průzkum provedený fintechovou a blockchainovou společností Ripple mezitím zjistil, že 70 % vedoucích pracovníků ve finančním sektoru věří, že CBDC mají potenciál v příštích pěti letech podpořit společenské změny, a to díky výhodám, jako je finanční inkluze a přístup k úvěrům.

  Stejně tak Mezinárodní měnový fond již v červnu uvedl, že některé kryptoměny a CBDC mohou být efektivnějším platebním řešením než kreditní a debetní karty. Zejména pokud jde o spotřebu energie.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS