Řecko v příštím roce otevře v Egejském moři své první podmořské muzeum. To nabídne potápění mezi starověkým vrakem lodi, která převážela nádoby na víno, ale i virtuální realitu na souši. Muzeum by se mohlo stát turistickým cílem v postpandemické éře.
Oficiální otevření je naplánováno na červen 2021. Muzeum se nachází v National Marine Park of Alonissos and Northern Sporades v Egejském moři. Je součástí největší chráněné mořské oblasti v Evropě. Kvůli obavám z rabování a poničení předmětů byly doposud podmořské starožitnosti přístupné pouze archeologům a osobám se zvláštním povolením.
Nyní se ale rekreační potápěči budou moci do této oblasti vydat a v hloubce asi 24 metrů narazit na potopenou loď zvanou Peristera, pojmenovanou podle sousedního neobydleného ostrůvku. Vrak pochází z doby kolem roku 425 př. n. l..
Loď byla jednou z největších obchodních lodí klasického období (označení pro období a kulturu starověkého Řecka v pátém až čtvrtém století před naším letopočtem). Převážela 4 000 amfor na víno (starověká keramická nádoba se dvěma úchyty), černé glazované misky, šálky, talíře a další nádobí.

K potopení lodi došlo pravděpodobně na konci peloponéské války, konfliktu mezi Athénami a Spartou. 2 500 let starý vrak nyní nabízí jedinečný zážitek pro potápěče.
Během pilotní fáze od sprna do října tohoto roku již podmořské muzeum navštívili rekreační potápěči v doprovodu certifikovaných instruktorů. „Z celého světa byl obrovský zájem. Věřím, že v příštích letech Alonissos zaujme své místo na globální potápěčské mapě,“ říká pro National Geographic Kostas Efstathiou z potápěčského centra Alonissos Triton.
Potápění ovšem není jedinou možností, jak toto místo vidět. Do podmořské říše se můžete vydat i pomocí pěti podvodních kamer, které streamují v reálném čase. Jedna z nich je přístupná veřejnosti, ostatní jsou aktuálně vyhrazeny pro vědce. Na ostrově Alonissos je pak v informačním centru k dispozici i prohlídka vraku za pomoci virtuální reality.
Kromě historických památek narazíte v této oblasti i na množství chráněných a vzácných zvířat jako jsou tuleň středomořský, různé druhy plazů či delfíni a velryby.
V budoucnu by úřady chtěly turistům zpřístupnit další čtyři vraky lodí.