Více
  14.2 C
  Czech
  Pátek 31. března 2023

  Při útoku na islámské centrum v Lisabonu zemřeli dva lidé, další je zraněný

  Při dnešním útoku na islámské centrum v Lisabonu zemřely dvě ženy a jeden další člověk utrpěl zranění. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na portugalské úřady. Muž podezřelý z útoku je zřejmě Afghánec. Policie jej postřelila, když odmítl poslechnout její výzvy, aby odhodil nůž, kterým útočil. Byl zadržen a převezen do nemocnice.

  Empatie se mohla vyvinout u společného předka, naznačuje studie

  Lidé nejsou jedinými živými tvory, kteří pociťují empatii. Sdílení emocí ovládá každý živočich. Dokonce i ryby, jak zjistila nová studie. Vědci u nich sledovali kolektivní stres, který souvisí s chemickými cestami řídícími i lidské sociální chování.

  Invaze ilegálních těžařů znehodnotila už více než třetinu Amazonie

  Rozloha desetkrát větší než Británie, tak velké území Amazonie degradovala lidská činnost. Tato destrukce vede k tomu, že deštný prales uvolní do atmosféry více uhlíku, než kolik jej absorbuje. Ochránce naší planety se tak vinou člověka stává jejím ničitelem. Informoval o tom server Independent.

  Mezinárodní tým vědců zjistil, že 38 procent Amazonie bylo degradováno lidskou činností. Jedná se o rozlohu desetkrát větší než celé Spojené království. Tohle území poškodila selektivní těžba dřeva, požáry, extrémní sucho a změny v okolí odlesněných oblastí.

  Amazonský deštný prales je přitom přirozeným nárazníkem klimatické krize, připomíná Independent. Absorbuje obrovské množství oxidu uhličitého, díky čemuž brzdí globální oteplování.

  Čím více je prales zbavován stromů kvůli ilegálním těžařům, tím více tuto schopnost ztrácí a blíží se k bodu zlomu, kdy se naopak stane emitorem uhlíku. Podle některých studií už tento bod zlomu dokonce nastal.

  Nová práce publikovaná na webu EurekAlert! zkoumala údaje o Amazonii z let 2001 až 2018. Mezinárodní tým expertů zjistil, že její degradace a z ní plynoucí emise byla ve skutečnosti mnohem větší, než se dříve chápalo.

  Výzkum také predikoval, že do roku 2050 bude degradace Amazonie hlavním zdrojem emisí uhlíku bez ohledu na to, zda dokáže brazilská vláda odlesňování zastavit, případně alespoň zpomalit.

  Stop invazi ilegálních těžařů 

  Studie upozorňuje, že degradace Amazonie nemá důsledky jen pro globální klimatickou krizi a vymírání živočišných druhů. Invaze ilegálních těžařů mnohdy napojených na drogové kartely ohrožuje domorodé komunity.

  Původní obyvatelé Amazonie umírají na jinak léčitelné nemoci a nedostatek zdrojů potravy, to vše způsobeno těžaři, kteří sem kromě nemocí a alkoholu přivezli i obchod se sexem. A nejde jen o těžaře dřeva, ale také o ilegální farmáře a těžaře zlata.

  Záchranu Amazonie přislíbil nový brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva. Ten se zavázal zastavit ilegální odlesňování pralesa, potrestat klimatické zločince, kteří oblast poškozují, a pomoci domorodým komunitám. Ihned po nástupu do úřadu obnovil Lula Amazon Fond pro udržitelný rozvoj v deštném pralese.

  Ministryní životního prostředí jmenoval ekoložku Marinu Silvu. Ta již tuto pozici zastávala během jeho dřívějšího prezidentského úřadování. Sônia Guajajara, která zase zastřešuje pomoc domorodým komunitám, se zapsala do brazilské historie jako první šéfka nového ministerstva domorodých obyvatel.

  Nový výzkum zmiňuje i kroky důležité pro záchranu Amazonie. Nabádá k lepšímu monitorování oblasti s pomocí kombinace technologií a senzorů. Rovněž upozorňuje na důležitost omezit těžbu dřeva a vznik požárů.

  Sledujte nás na sítích

  Největší latinskoamerická e-commerce platforma zavádí v Chile obchodování s bitcoiny

  Mercado Libre, největší latinskoamerická e-commerce společnost podle tržní hodnoty, zahájila v Chile obchodování s kryptoměnami prostřednictvím své digitální peněženky Mercado Pago.

  Soul tvrdí, že Severní Korea popravuje lidi za sdílení jihokorejských videí

  Severní Korea popravuje lidi za drogy, sdílení jihokorejských médií a náboženské aktivity, protože dusí lidská práva a svobody svých občanů, uvedla ve čtvrteční zprávě Jižní Korea.

  Trump odmítl obvinění jako pronásledování a vměšování do voleb

  Bývalý americký prezident Donald Trump označil obvinění, pro jehož vznesení hlasovala v noci na dnešek velká porota newyorského soudu, za "politické pronásledování" a "vměšování do voleb". "Jsem zcela nevinen," ujistil Trump v prohlášení, ze kterého citovaly tiskové agentury. Bývalý šéf státu chce v roce 2024 usilovat o návrat do Bílého domu.

  NEJNOVĚJŠÍ

  Největší latinskoamerická e-commerce platforma zavádí v Chile obchodování s bitcoiny

  Mercado Libre, největší latinskoamerická e-commerce společnost podle tržní hodnoty, zahájila v Chile obchodování s kryptoměnami prostřednictvím své digitální peněženky Mercado Pago.

  Soul tvrdí, že Severní Korea popravuje lidi za sdílení jihokorejských videí

  Severní Korea popravuje lidi za drogy, sdílení jihokorejských médií a náboženské aktivity, protože dusí lidská práva a svobody svých občanů, uvedla ve čtvrteční zprávě Jižní Korea.

  Valné shromáždění OSN odhlasovalo významnou klimatickou rezoluci

  Mezinárodní soudní dvůr v Haagu (ICJ) získá právní pravomoci definovat povinnosti států v oblasti klimatu. Odhlasovalo to Valné shromáždění OSN na žádost ostrovního státu Vanuatu kriticky ohroženého vzestupem mořských hladin.