0.2 C
Czech
Čtvrtek 7. prosince 2023

Austrálie a Papua Nová Guinea podepsaly bezpečnostní pakt

Austrálie podepsala s Papuou Novou Guineou bezpečnostní dohodu, která má zvýšit stabilitu v regionu. Počítá například s posílením policejních schopností sousedního státu a podporou jeho právního systému. Spojené státy podepsaly s Papuou Novou Guineou obranný pakt v květnu.

Kyjev obvinil Rusy ze zastřelení ukrajinských vojáků, kteří se vzdali

Ukrajinská armáda obvinila ruské síly ze zastřelení nejméně dvou vzdávajících se ukrajinských vojáků v Doněcké oblasti. Takový čin by znamenal porušení ženevské konvence o válečných zajatcích, upozornil dnes server The Kyiv Independent.

Dýchání v józe: jak a které svaly pracují

Sledujte nás na sítích

Naučte se, jak funguje bránice, co je to „turbulence vzduchu“ a jak během cvičení ovládat pomocné dýchací svaly.

Mozkový kmen je zodpovědný za dýchání a přitom vykazuje úžasnou rychlost a přesnost. Tato část mozku obsahuje velkou instinktivní sílu. Dechová technika Hatha jógy vám umožňuje obnovit spojení mezi myslí a prvotními instinkty, za které odpovídá mozkový kmen.

Sportovci i váleční umělci objevují prvotní sílu dýchání prostřednictvím správně vypočítaného vynuceného výdechu. V józe je tato praxe zdokonalována koordinací rytmu dýchání s pohyby ásan, kde je vdechování obvykle spojeno s expanzí a výdech s prohlubováním. Pránájáma tento proces vylepšuje. 

Nadechněte se a vydechněte

Hlavní hnací silou při vdechování a výdechu je bránice. Jedná se o tenký sval ve tvaru polokule, který odděluje hrudní dutinu od břišní dutiny. Když se bránice stáhne, hrudník se roztáhne a vytvoří podtlak v hrudní dutině, což způsobí, že vzduch bude nasáván do plic průdušnicí. Kontrakce bránice také jemně masíruje břišní orgány.

Na rozdíl od většiny ostatních kosterních svalů se bránice rytmicky stahuje a uvolňuje pod kontrolou autonomního nervového systému prostřednictvím bránicového nervu. Nejsme si vědomi bránice, nepociťujeme ji, dokud nepřemýšlíme o její funkci.

Techniky jogového dýchání, jako je pránájáma, zahrnují vědomou kontrakci bránice a kontrolu dechu, což znamená, že je obnoveno spojení mezi vědomým a nevědomým. 

Tyto obrázky ilustrují cyklus kontrakce a relaxace bránice. Když se membrána během inhalace stáhne, plíce se pružně roztáhnou a nasávají vzduch. Membrána se poté uvolní a plíce pasivně vyfouknou jako balón a uvolní vzduch.

Ujjayi dech

Když dýcháme, vzduch prochází nosohltanem, poté průdušnicí a do plic, kde je krev nasycena kyslíkem a zbavuje se oxidu uhličitého. Nosohltan je pokryt sliznicí bohatou na krevní cévy. V dutinách se tvoří turbulence, díky nimž veškerý vdechovaný vzduch, který se mísí, kontaktuje sliznici a zahřívá se před vstupem do dolních cest dýchacích.

Pod nosohltanem je glottis, jejíž otevírání a zavírání reguluje tok vzduchu do dolních dýchacích cest. Za normálních podmínek k ovládání otevírání a zavírání hlasivek dochází nevědomky.

Technika jogového dýchání zahrnuje vědomou regulaci průtoku vzduchu hlasivkami. Například uzavíráme hlasivku, když děláme nauli, takže podtlak generovaný kontrakcí bránice při vdechování zvedne střevní obsah, místo aby nasával vzduch průdušnicí.

Úmyslné zúžení glottis vytváří turbulence v nosohltanu. Díky tomu je vzduch aktivněji v kontaktu se sliznicí nasycenou krví a více se zahřívá. Turbulence vzduchu navíc vytváří zvukové vibrace podobné těm, které produkují plameny ohně. Tento proces ohřevu a vibrací, který hraje zásadní roli v pránájámě (dýchání ohně), se nazývá dýchání ujjaya. 

Doplňkové dýchací svaly

Zapojení pomocných svalů do dýchacího procesu umožňuje zvýšit vitální kapacitu plic a zvýšit turbulenci vzduchu v dýchacích cestách. Obvykle si neuvědomujeme aktivitu těchto svalů (stejně jako svalů odpovědných za držení těla), ale cvičení jógy nám to umožňuje.

Zaměřením na kontrakci těchto svalů a řízení jejich pohybů můžete dosáhnout velmi důležitých výsledků. Tento proces nastolení vědomé kontroly doplňkových dýchacích svalů je znázorněn na následujících stránkách s příklady postojů Siddhasana, Virabhadrasana II, Tadasana a Uttanasana. 

Doplňkové dýchací svaly

  1. Napněte bederní páteř kontrakcí erektorové páteře a bederního svalu quadratus. V tomto případě spodní část hrudníku klesá.
  2. Vyvažte tuto akci jemným stahováním přímého břišního svalu. V tomto případě spodní přední strana hrudníku klesá a bránice je přitlačována k břišním orgánům, což přispívá k jejímu posílení a dynamičtější kontrakci.
  3. Spojte lopatky stažením kosodélníkového svalstva. To umožňuje, aby se hrudník otevřel ještě více.
  4. Zatímco držíte kosočtverečné svaly ve staženém stavu, současně stahujte pectoralis minor a sternocleidomastoidní svaly. Zároveň se hrudní koš zvedá a rozšiřuje jako měch. Na konci cvičení položte ruce na kolena, abyste ještě více otevřeli hrudník (stahem svalu latissimus dorsi).

Vydechování

Využijte prvotní sílu dýchání v různých pozicích. Při výdechu jemně stahujte přímý břišní sval, příčný břišní sval a mezižeberní svaly. Rytmické kontrakce tohoto druhu pomáhají navázat spojení mezi vědomím a podvědomím v procesu provádění ásan. 

Synergie

Trénujte doplňkové dýchací svaly tak, aby při dýchání synergicky pracovaly na rozšíření a smrštění hrudního koše. 

Kontrakce pomocných dýchacích svalů (v různých kombinacích) zvyšuje vitální kapacitu plic během inhalace. Můžete například kombinovat působení kosodélníkového svalstva a pectoralis minor svalu nebo přímého břišního svalu a čtvercového svalu dolní části zad (jako v Tadasanu).

Současná kontrakce přímého břišního svalu, příčného břišního svalu a mezižeberních svalů pomůže vytlačit vzduch z plic při výdechu. 

Povědomí o doplňkových dýchacích svalech je v józe nesmírně důležité. Začněte s velmi jemnou kontrakcí a postupujte pomalu vpřed. Cvičení jógy by nemělo být vynucené, zejména dýchací techniky. Buďte velmi opatrní a vždy trénujte se zkušeným instruktorem.

Vybrali jsme pro vás

5 výhod pozice prodlouženého trojúhelníku

Pozice prodlouženého trojúhelníku je jednou ze základních jógových ásan. Má pozitivní vliv na naši páteř, boky, ramena, ale i vnitřní orgány a metabolismus. Přečtěte si více o jejích přínosech.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

McDonald’s otevře přes 10 tisíc nových poboček. Chce konkurovat i řetězci Starbucks

Americký řetězec s rychlým občerstvením McDonald’s představil ambiciózní plán na otevření více než 10 tisíc nových poboček a nové pilotní restaurace, která by se pohybovala v segmentu Starbucks. Tato expanze znamená nejrychlejší období růstu v historii společnosti.

Střelba na škole v ruském Brjansku si vyžádala dvě oběti včetně útočnice

Jednoho člověka zabila a dalších pět lidí zranila studentka, která dnes ráno střílela na gymnáziu v západoruském Brjansku. Uvedlo to ruské ministerstvo zdravotnictví, podle kterého se dívka po činu zastřelila. Motiv a okolnosti střelby úřady vyšetřují, napsala agentura TASS. Agentura Reuters uvedla, že střelkyni bylo 14 let.

Brazílie posiluje vojenskou přítomnost na hranicích s Venezuelou a Guyanou

Brazílie posiluje vojenskou přítomnost na hranicích s Venezuelou a Guyanou kvůli proběhlému referendu o sporném území nárokovaném oběma státy a venezuelské vojenské aktivitě. Jednotky Guyany jsou ve stavu nejvyšší pohotovosti. Poblíž venezuelské hranice zmizel guyanský vojenský vrtulník.

Austrálie a Papua Nová Guinea podepsaly bezpečnostní pakt

Austrálie podepsala s Papuou Novou Guineou bezpečnostní dohodu, která má zvýšit stabilitu v regionu. Počítá například s posílením policejních schopností sousedního státu a podporou jeho právního systému. Spojené státy podepsaly s Papuou Novou Guineou obranný pakt v květnu.

Útočník na univerzitě v Las Vegas zastřelil tři lidi, policie ho zabila

Útočník ve středu na Nevadské univerzitě v Las Vegas zastřelil tři lidi, jeden člověk je vážně raněný, uvedla dnes policie a doplnila tak předchozí informace o raněných. Střelec je též mrtvý. Kriminalisté již zahájili vyšetřování. Podle zdrojů agentury AP je z činu podezřelý profesor, který neúspěšně usiloval o pozici vyučujícího na této univerzitě. Výuka ve škole byla do pátku zrušena.

Republikáni v Senátu USA zablokovali Bidenův návrh na finanční pomoc Ukrajině a Izraeli

Republikáni v americkém Senátu ve středu zablokovali návrh demokratického prezidenta Joe Bidena na rozsáhlou finanční pomoc Ukrajině a Izraeli. Tento krok přišel poté, co republikáni požadovali zpřísnění americké imigrační politiky výměnou za podporu balíčku.

Putina ve Spojených arabských emirátech vítali jezdci na koních i vojenský akrobatický tým

Ruský prezident Vladimir Putin byl dnes při své návštěvě Spojených arabských emirátů (SAE) přivítán s velkou pompou. Na letišti ho přivítal ministr zahraničí SAE Abdalláh bin Zayed bin Sultan Nahyan a šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Putinův příjezd do prezidentského paláce Kasr al-Watan v Abú Zabí doprovázeli jezdci na koních, pěší garda a vojenská akrobatická skupina Fursan, která nad palácem předvedla let kouřových bomb v barvách ruské trikolóry.

DOPORUČUJEME

5 výhod pozice prodlouženého trojúhelníku

Pozice prodlouženého trojúhelníku je jednou ze základních jógových ásan. Má pozitivní vliv na naši páteř, boky, ramena, ale i vnitřní orgány a metabolismus. Přečtěte si více o jejích přínosech.

Může vám jóga pomoci změnit vaše karmické vzorce?

Jógové ásany mohou vyčistit bloky ve vašem těle. Mantry zase změní negativní myšlenkové vzorce a meditace může upravit pohled na sebe sama. A jak to celé změní váš život?

Známky nerovnováhy v srdeční čakře

Naše emoce sídlí fyzicky v našich tělech. Na jemné úrovni naše těla komunikují s energiemi kolem nás. Určité energetické impulsy se obvykle vztahují přímo k určité části těla a čakře, která je oslabená nebo nevyvážená.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

McDonald’s otevře přes 10 tisíc nových poboček. Chce konkurovat i řetězci Starbucks

Americký řetězec s rychlým občerstvením McDonald’s představil ambiciózní plán na otevření více než 10 tisíc nových poboček a nové pilotní restaurace, která by se pohybovala v segmentu Starbucks. Tato expanze znamená nejrychlejší období růstu v historii společnosti.

Střelba na škole v ruském Brjansku si vyžádala dvě oběti včetně útočnice

Jednoho člověka zabila a dalších pět lidí zranila studentka, která dnes ráno střílela na gymnáziu v západoruském Brjansku. Uvedlo to ruské ministerstvo zdravotnictví, podle kterého se dívka po činu zastřelila. Motiv a okolnosti střelby úřady vyšetřují, napsala agentura TASS. Agentura Reuters uvedla, že střelkyni bylo 14 let.

Brazílie posiluje vojenskou přítomnost na hranicích s Venezuelou a Guyanou

Brazílie posiluje vojenskou přítomnost na hranicích s Venezuelou a Guyanou kvůli proběhlému referendu o sporném území nárokovaném oběma státy a venezuelské vojenské aktivitě. Jednotky Guyany jsou ve stavu nejvyšší pohotovosti. Poblíž venezuelské hranice zmizel guyanský vojenský vrtulník.

Austrálie a Papua Nová Guinea podepsaly bezpečnostní pakt

Austrálie podepsala s Papuou Novou Guineou bezpečnostní dohodu, která má zvýšit stabilitu v regionu. Počítá například s posílením policejních schopností sousedního státu a podporou jeho právního systému. Spojené státy podepsaly s Papuou Novou Guineou obranný pakt v květnu.

Útočník na univerzitě v Las Vegas zastřelil tři lidi, policie ho zabila

Útočník ve středu na Nevadské univerzitě v Las Vegas zastřelil tři lidi, jeden člověk je vážně raněný, uvedla dnes policie a doplnila tak předchozí informace o raněných. Střelec je též mrtvý. Kriminalisté již zahájili vyšetřování. Podle zdrojů agentury AP je z činu podezřelý profesor, který neúspěšně usiloval o pozici vyučujícího na této univerzitě. Výuka ve škole byla do pátku zrušena.

Republikáni v Senátu USA zablokovali Bidenův návrh na finanční pomoc Ukrajině a Izraeli

Republikáni v americkém Senátu ve středu zablokovali návrh demokratického prezidenta Joe Bidena na rozsáhlou finanční pomoc Ukrajině a Izraeli. Tento krok přišel poté, co republikáni požadovali zpřísnění americké imigrační politiky výměnou za podporu balíčku.

Putina ve Spojených arabských emirátech vítali jezdci na koních i vojenský akrobatický tým

Ruský prezident Vladimir Putin byl dnes při své návštěvě Spojených arabských emirátů (SAE) přivítán s velkou pompou. Na letišti ho přivítal ministr zahraničí SAE Abdalláh bin Zayed bin Sultan Nahyan a šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Putinův příjezd do prezidentského paláce Kasr al-Watan v Abú Zabí doprovázeli jezdci na koních, pěší garda a vojenská akrobatická skupina Fursan, která nad palácem předvedla let kouřových bomb v barvách ruské trikolóry.

Rusko v noci na dnešek podniklo rozsáhlý dronový útok na Ukrajinu

Rusko v noci na dnešek podniklo rozsáhlý útok drony na jižní, centrální a východní části Ukrajiny. Bezpilotní letouny poškodily domy a podniky i infrastrukturu, informovala agentura Reuters s odkazem na ukrajinské úřady. Ukrajinské letectvo v prohlášení uvedlo, že Moskva na ukrajinské území vyslala celkem 48 bezpilotních letounů, přičemž protivzdušné obraně se podařilo sestřelit 41 z nich předtím, než dosáhly cíle.

WHO vyzvala ke zvýšení zdanění alkoholických a slazených nápojů

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyzvala světové společenství ke zvýšení daní u alkoholických a slazených nápojů. Jejich zdanění označila za nedostatečné s tím, že zdražení těchto produktů by zlepšilo veřejné zdraví.