ZprávyHongkong a jižní Čína bojují s rozsáhlými záplavami způsobenými rekordními dešti

Hongkong a jižní Čína bojují s rozsáhlými záplavami způsobenými rekordními dešti

Nejsilnější déšť od začátku záznamů před 140 lety v pátek zaplavil asijské finanční centrum Hongkong. Způsobil smrt dvou lidí a zranil více než 140. Informovala o tom agentura Reuters, BBC a další servery.

Od pátečního večera bylo v důsledku silných dešťů zraněno 144 obyvatel ve věku od osmi do 94 let, uvedla hongkongská vláda v prohlášení. Videozáznamy ukazují vodu stékající ze strmých svahů, jak zaplavuje úzké uličky až po pás, obchodní centra, stanice metra a tunely.

Extrémní počasí také přineslo chaos do nedalekého čínského města Shenzhen, technologického centra s více než 17,7 miliony lidí. „Nikdy předtím jsem podobné scény neviděla. Ani během předchozích tajfunů to nikdy nebylo tak hrozné. Je to docela děsivé,“ řekla hongkongská pomocná zdravotní sestra Connie Cheung (65).

Přívalový déšť přinesl tajfun Haikui, který se v úterý dostal na pevninu v čínské provincii Fujian, uvádí agentura Reuters. Přestože později zeslábl na tropickou tlakovou níž, její pomalu se pohybující mraky svrhly obrovské objemy srážek na oblasti, které byly stále nasáklé vodou ze supertajfunu z minulého týdne.

Hongkongský meteorologický úřad vydal v pátek brzy ráno nejvyšší varování před deštěm. Na hlavním hongkongském ostrově, ve čtvrti Kowloon a v severovýchodní části města New Territories, bylo od čtvrtka zaznamenáno více než 200 milimetrů srážek. Výstraha byla později snížena, ale úřady varovaly před riziky pokračujících záplav.

Zavřené školy i hranice, zaplavené obchodní centrum

Představitel města John Lee řekl, že je velmi znepokojen vážnými záplavami na většině území, a nařídil všem oddělením, aby reagovaly „naprostým úsilím“. Hongkongské úřady v pátek uzavřely školy a nařídily zaměstnancům, aby zůstali doma. Uzavřena byla i městská burza.

Eric Chan, tajemník administrativy, uvedl, že dopravní síť Hongkongu byla „vážně narušena“ a „situace extrémních podmínek“ bude prodloužena do páteční půlnoci.

Společnost MTR Corp, která provozuje městskou železniční síť, uvedla, že nejméně jedna linka byla uzavřena, zatímco ostatní měly zpoždění. Pracovníci metra se brodili ve stanici po pás ve vodě.

Některé silnice se ocitly částečně pod vodou, včetně hlavní trasy na jižní pláže města. Jeden úsek silnice se zhroutil. Hongkongský přístavní tunel, jedna z hlavních tepen spojujících ostrov s Kowloonem, byl zaplaven a nákupní centrum ve čtvrti Chai Wan je napůl pod vodou.

Některé operace odbavení cestujících a nákladu na dvou hraničních přechodech mezi Hongkongem a Shenzhenem byly kvůli záplavám pozastaveny. Provozovatelé trajektů v Macau v Hongkongu uvedli, že několik plaveb do centra hazardu bude taktéž pozastaveno.

Na sociálních sítích bylo vidět, jak lidé šplhají na auta a další vyvýšené plošiny, aby unikli z vody, která v některých oblastech vystoupila několik metrů vysoko a blokovala vchody do metra.

Ve čtvrtek úřady vydaly varování kvůli srážkám přesahujícím 70 milimetrů za hodinu. Hongkongská observatoř později té noci hlásila hodinové srážky 158,1 milimetrů, což je nejvíce od začátku záznamů v roce 1884, uvádí server BBC.

Se záplavami bojuje i část Číny

Čínský meteorologický úřad uvedl, že v centrálních a jihozápadních oblastech provincie Kuang-tung bude až do sobotního rána pršet. Všechny školy, některé stanice metra a kanceláře ve městě Guangdong Shenzhen byly v pátek uzavřeny.

Videa ve státních mediích ukázala obyvatele, jak se brodí po kolena ve vodě a přidržují se bezpečnostních lan. Školy v 10 okresech Guangzhou byly na den zavřeny nebo musely být otevřeny později, zatímco město Zhuhai nedaleko Macaa varovalo před záplavami a sesuvy půdy.

Záznam dešťových srážek ukázal, že v Shenzhenu spadlo 465,5 milimetrů srážek za 12 hodin, nejvíce od roku 1952, kdy se začaly zaznamenávat.

Očekává se, že denní srážky ve městě v deltě Perlové řeky spojující Hongkong s pevninou Číny překročí 500 milimetrů, uvedla média v Shenzhenu.

V širší provincii Kuang-tung byly pozastaveny stovky letů, zatímco místní úřady doporučily obyvatelům v nízko položených oblastech, aby zvážili evakuaci. V hustě obydlených pobřežních oblastech jižní Číny žijí desítky milionů lidí.

Doporučujeme

USA údajně nepošlou do Polska nové vojáky, podle Varšavy se to týká SRN

Spojené státy zrušily záměr dočasně vyslat do Polska 4000 vojáků ze základen v USA, píše agentura Reuters s odvoláním na dva nejmenované americké činitele. Rozhodnutí přichází dva týdny poté, co Pentagon oznámil stažení 5000 vojáků z Německa. Překvapivý krok podle Reuters vyvolává otázky ohledně očekávaného snížení americké vojenské přítomnosti v Evropě. Polský vládní mluvčí Adam Szlapka ale uvedl, že američtí vojáci působí v Polsku na rotační bázi a že Varšava nemá žádné potvrzení toho, že by se na tomto principu něco změnilo. Náměstek polského ministra obrany Cezary Tomczyk na síti X napsal, že nevyslání nových vojáků nedolehne na Polsko, ale na Německo.

Trump odletěl z Pekingu po jednání se Siem, oba summit označili za úspěch

Prezidentský speciál Air Force One s americkým prezidentem Donaldem Trumpem dnes zamířil z Pekingu zpět do Washingtonu. Trump během první návštěvy americké hlavy státu v Číně za bezmála deset let jednal čínským prezidentem Si Ťin-pchingem o obchodu, Blízkém východu či Tchaj-wanu. Si podle Trumpa vyjádřil ochotu pomoci vyjednat konec války s Íránem a otevření Hormuzského průlivu. Čínský lídr označil Tchaj-wan za nejdůležitější bod čínsko-amerických vztahů. Oba státníci summit podle médií považují za úspěšný.

Čína podle Trumpa souhlasila s nákupem americké ropy

Ceny ropy v pátek vzrostly poté, co americký prezident Donald Trump po rozhovorech se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem prohlásil, že Čína souhlasila s nákupem ropy z USA. Peking má zájem na znovuotevření Hormuzského průlivu a staví se proti jeho militarizaci i vybírání poplatků za proplutí.

U dánských břehů vyplavilo moře mrtvou velrybu; zjišťuje se, zda je to Timmy

U dánského ostrova Anholt vyplavilo moře mrtvou velrybu. Zvíře leží zhruba 75 metrů před pobřežím a uhynulo pravděpodobně už před nějakou dobou, informovala dánská tisková agentura Ritzau s odvoláním na úřad pro ochranu životního prostředí Miljöstyrelsen. Německá média spekulují, že by se mohlo jednat o keporkaka s přezdívkou Timmy, který několikrát uvázl na severu Německa a po náročné záchranné akci byl vypuštěn do Severního moře.

Nejvyšší soud v USA dočasně zachoval přístup k potratové pilulce online

Nejvyšší soud USA rozhodl, že potratová pilulka mifepriston zůstane i nadále dostupná poštou. Jedná se o nejběžnější metodou interrupce v USA, zejména ve státech, kde jsou potraty zakázány. Jsou tak proveditelné bez nutnosti návštěvy lékaře.

Orli mořští se vrátí na Exmoor

Na jihozápad Anglie se po více než sto letech vrátí orli mořští. Natural England schválila vypuštění až dvaceti ptáků v národním parku Exmoor. Projekt navazuje na úspěšnou reintrodukci na ostrově Wight, ale část farmářů varuje před možnými útoky na jehňata a ekonomickými ztrátami.

Weiss se vrací k reprezentaci Slovenska

Vladimír Weiss se po čtrnácti letech vrací na lavičku slovenské reprezentace. Slovenský fotbalový svaz ho vybral jako nástupce Francesca Calzony, kterému po neúspěšné baráži o mistrovství světa skončila smlouva. Zkušený trenér podepsal kontrakt do listopadu 2027 a tým povede už v červnových přípravných zápasech proti Maltě a Černé Hoře.

Počet obětí ruského útoku na Kyjev stoupl na 24, uvedli ukrajinští záchranáři

Počet zabitých při ruském vzdušném útoku na Kyjev v noci na čtvrtek vzrostl na 24, mezi mrtvými jsou tři děti. Oznámila to dnes ráno Státní služba pro mimořádné situace (DSNS). Záchranáři pokračují v pátracích a záchranných operacích. Dalších 47 lidí včetně dvou dětí je zraněných.

Stát znovu nabízí lidem Dluhopisy Republiky

Ministerstvo financí po letech znovu spustilo prodej státních dluhopisů pro domácnosti. Lidé mohou od čtvrtka investovat do tří typů obligací, a to do pětiletého fixního dluhopisu, pětiletého protiinflačního dluhopisu a tříměsíčního Flexi Bondu. Stát chce v první emisi získat zhruba dvacet miliard korun.

Postoj USA vůči Tchaj-wanu zůstává stejný, uvedl Rubio v Číně

Postoj Spojených států vůči Tchaj-wanu se nezměnil, ale bylo by chybou, kdyby se Čína Tchaj-wanu zmocnila silou. V komentáři pro televizi NBC News to dnes řekl americký ministr zahraničí Marco Rubio, který na návštěvě Číny doprovází amerického prezidenta Donalda Trumpa, jenž se dnes setkal se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem.

Rubio se v Pekingu stal trendem čínského internetu, Muska si Číňané fotili

Záběry amerického ministra zahraničí Marka Rubio na návštěvě Pekingu se staly hitem čínských sociálních sítí, píše web stanice BBC. Na platformě Weibo nabývá na popularitě video Rubia, jak stojí ve Velkém sále lidu, vzhlíží ke stropu a zvedá palec nahoru. Pak se obrací k šéfovi Pentagonu Peteu Hegsethovi a ukazuje ke stropu. Ze členů delegace prezidenta Donalda Trumpa zaujal také šéf firmy Tesla Elon Musk, kterého čínští hosté na státní večeři dnes žádali o svolení si ho vyfotit a miliardář šklebil, píše deník The Guardian.

Britský ministr zdravotnictví Streeting oznámil rezignaci na vládní funkci

Britský ministr zdravotnictví Wes Streeting dnes oznámil rezignaci na svou vládní funkci. Podle stanice Sky News se předpokládá, že se chce ucházet o post šéfa Labouristické strany a nahradit v jejím čele premiéra Keira Starmera. Šéf labouristů čelí sílícímu tlaku členů vlády i labouristických poslanců, aby rezignoval či stanovil datum odchodu z funkce.

Hormuzský průliv musí být otevřený, shodli se Trump a Si

Hormuzský průliv musí zůstat otevřený kvůli volné přepravě ropy a zemního plynu, shodli se podle Bílého domu americký prezident Donald Trump a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching na summitu v Pekingu. Bílý dům na sociální síti X setkání označil za dobré. Trump v projevu na státní večeři pozval Sia na návštěvu Bílého domu 24. září. Trump i Si se domnívají, že vztah Pekingu a Washingtonu je nejdůležitější bilaterální vztah na světě, prohlásil podle stanice CNN čínský prezident.

Otrávila manžela a napsala knihu o truchlení. Kouri Richins dostala doživotí

Kouri Richins ze státu Utah, která po náhlé smrti svého manžela Erica vydala dětskou knihu o truchlení, byla odsouzena k doživotnímu trestu bez možnosti podmínečného propuštění. Soud ji nyní uznal vinnou z manželovy vraždy.

Maduro je v USA v cele s 18 vězni, čte bibli a učí se anglicky, řekl jeho syn

Venezuelský exprezident Nicolás Maduro, jehož začátkem ledna unesly americké jednotky a který čelí v USA obvinění z narkoterorismu, sdílí v New Yorku vězeňskou celu s 18 dalšími vězni. Pravidelně telefonuje své rodině, čte bibli a učí se anglicky, řekl jeho syn Nicolás Maduro Guerra německému týdeníku Der Spiegel. V rozhovoru, zveřejněném ve středu, také popřel, že by jeho otec jakýmkoli způsobem pomáhal k pašování kokainu do USA.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama