Více
  19.9 C
  Czech
  Sobota, 21 května, 2022

  Francouzského turistu odsoudili v Íránu za špionáž. Létal s dronem poblíž hranic

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Francouzský turista Benjamin Brière byl íránským soudem uvězněn na osm let za špionáž. Šestatřicetiletý muž byl zatčen v květnu 2020 poté, co létal s dronem poblíž íránsko-turkmenské hranice. Informuje o tom BBC.

  Francouzské ministerstvo zahraničí označilo jeho odsouzení za „nepřijatelné“ a uvedlo, že se nezakládá na pravdě. Ministerstvo potvrdilo, že Brière byl zatčen na dovolené v Íránu. Brière jedním z více než desítky cizích státních příslušníků nebo osob s dvojím íránským občanstvím zadržovaných v Íránu. Je ale jediným známým zadrženým ze Západu, který nemá zároveň íránský pas.

  Brièrův právník Philippe Valent uvedl, že jeho klient je po hladovce, kterou zahájil v prosinci, „stále slabší“. „Neměl spravedlivý proces před nestrannými soudci“, citovala advokáta tisková agentura AFP.

  Brière byl souzen za zavřenými dveřmi revolučního soudu ve východním městě Mašhad. Právní zástupce uvedl, že jeho klient nebyl o obviněních proti němu plně informován. Doplnil, že jeho klient byl uvězněn na dalších osm měsíců za propagandu proti íránskému islámskému systému. „Tento rozsudek je výsledkem čistě politického procesu, který postrádá jakýkoli racionální základ,“ dodal Valent.

  Brièrova obhajoba trvá na jeho nevině a tvrdí, že je využíván jako politická figurka.

  Napětí mezi Íránem a Západem

  Jeho případ se odehrává v době zvýšeného napětí mezi Íránem a západními mocnostmi, které jsou na kordy kvůli íránskému jadernému programu.

  Írán a Francie, Německo a Spojené království již několik měsíců vedou ve Vídni rozhovory, jejichž cílem je obnovit mezinárodní dohodu o omezení íránských jaderných aktivit výměnou za zrušení hospodářských sankcí. Jednání skončila poté, co USA v roce 2018 stáhly svou podporu.

  Rozhovory jsou zatím bezvýsledné a obě strany upozorňují, že na jednání nezbývá čas.

  Zahraniční mocnosti tvrdí, že je nepřesvědčilo íránské tvrzení, že jeho jaderný program slouží k čistě mírovým účelům a nikoli k výrobě bomby.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS