Více
  11.3 C
  Czech
  Pátek, 30 září, 2022

  Bývalý záložník americké armády byl odsouzen za útok na Kapitol ke čtyřem letům vězení

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Bývalého záložníka americké armády a sympatizanta s nacismem odsoudila porota ke čtyřem letům vězení za výtržnictví během útoku příznivců bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa na Kapitol. Podle žalobců je příliš tolerantní k násilí a smrti. Informovala o tom stanice BBC a deník The Washington Post.

  Federální soudce odsoudil ve čtvrtek podle BBC News Timothyho Hale-Cusanellia (32 let) z New Jersey k čtyřletému vězení.

  Hale-Cusanellia, bývalý záložník amerického námořnictva, se podílel na útoku příznivců bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa na Kapitol.

  Usvědčilo jej video, na němž jde vidět, jak před vstupem do Kapitolu odsunul zábranu, aby umožnil davu k budově přístup. Následně jej podle The Washington Post pobídl k pohybu a volal: „Postup!“

  Poté podle videa prolezl do budovy rozbitým oknem. Na sobě měl šedý oblek a červený klobouk.

  Uvnitř byl odsouzený muž součástí skupiny, která přemohla bezpečnostní složky. Následně se měl pokusit odtáhnout jednoho z výtržníků od policisty, který se jej snažil zatknout.

  Hale-Cusanellia na svou obhajobu řekl, že netušil, že existuje skutečná budova s názvem „Kapitol“, uvádí dále BBC. „Připadám si jako idiot,“ přiznal před soudem obžalovaný.

  Právníci vlády však řekli, že obžalovaný lže. Poukázali na rozhovory, které měl Hale-Cusanellia vést se svým spolubydlícím pár dnů po útoku na Kapitol. Narušení komplexu zmínil jako „vzrušující“.

  Knír jako Hitler

  Hale-Cusanellia není pouze příznivcem Trumpa. Otevřeně se hlásí k ideologiím bílé rasy a antisemitismu. Dokonce nosil knír po vzoru Adolfa Hitlera a doufal v druhou občanskou válku ve Spojených státech.

  To potvrdili také jeho bývalí kolegové během vnitřního vojenského vyšetřování. Ti uvedli, že Hale-Cusanellia zastává extrémistické či radikální názory týkající se židovského národa, menšin a žen.

  Jeden nejmenovaný námořní důstojník uvedl, že si vzpomíná, jak Hale-Cusanellia při zjevné zmínce o holokaustu řekl, že „Hitler měl svou práci dokončit“.

  „Hale-Cusanellia je přinejmenším extrémně tolerantní k násilí a smrti,“ uvedli žalobci, kteří původně požadovali trest ve výši šesti let za mřížemi. Také řekli, že jeho konání nebylo aktivismem, ale začátek jeho občanské války.

  Za účast na útoku na Kapitol 6. ledna 2021 již bylo odsouzeno celkem 900 lidí. Hale-Cusanellia byl sedmým obžalovaným, který stanul před soudem.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS