Více
  8.3 C
  Czech
  Úterý, 26 října, 2021

  Brazilského prezidenta ženou právníci k soudu pro zločiny proti lidskosti

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Skupina klimatických právníků vyzvala Mezinárodní trestní soud (ICC), aby vyšetřil brazilského prezidenta Jaira Bolsonara. A to za jeho údajné útoky na Amazonii, které podle nich představují „zločiny proti lidskosti“. Informuje o tom CNN.

  Rakouská nezisková organizace AllRise podala v úterý u soudu v nizozemském Haagu přelomovou stížnost. Tvrdí, že kroky Bolsonara a jeho vlády jsou „rozsáhlým útokem nejen na Amazonii, na ní závislé obyvatele a její obránce, ale také na celosvětové obyvatelstvo. Útok má za následek pronásledování, vraždění a nelidské utrpení v regionu.

  V 286stránkovém podání se uvádí, že existují důvody pro „naléhavé a důkladné vyšetřování a stíhání ze strany Mezinárodního trestního soudu„.

  Dokument, který má na stole prokurátor ICC, podporuje i Klimatická observatoř, skupina 70 brazilských organizací.

  V podání stojí, že „pokračující rozsáhlý útok na brazilskou právní Amazonii a na její environmentální závislé obyvatele a obránce, který je v rozporu s článkem 7 a čl. 25 odst. 3 písm. c) Římského statutu„. „Tento útok a četné zločiny, k nimž došlo pod jeho záštitou – které zahrnují mimo jiné vraždy, pronásledování a další nelidské činy podobného charakteru – vyžadují naléhavé a důkladné vyšetřování a stíhání ze strany Mezinárodního trestního soudu,“ píší právníci.

  Kromě tvrzení, že byly spáchány zločiny proti lidskosti na osobách závislých na deštném pralese, petice uvádí, že Bolsonaro nese odpovědnost i za budoucí utrpení. K němu teprve dojde v důsledku jeho amazonské politiky. „Věda o klimatu dokazuje, že následná úmrtí, devastace a nejistota se budou vyskytovat v mnohem větší míře v regionálním i globálním měřítku. A to díky jasným souvislostem mezi rychlým zrychlením odlesňování, jeho příspěvkem ke změně klimatu a četností a zesílením extrémních povětrnostních jevů,“ uvádí se v podání.

  Aktivisté žádají exemplární trest

  Brazilský prezident je hrozbou pro celosvětové úsilí o zmírnění globálního oteplování. Denně a záměrně podporuje ničení životního prostředí a útočí na práva tradičního obyvatelstva. Bolsonaro musí zaplatit za zločiny, které páchá, a my doufáme, že jeho trest bude exemplární,“ uvedl v prohlášení pro CNN Marcio Astrini, výkonný tajemník Klimatické observatoře.

  Na mezinárodní trestní soud se může obrátit každý jednotlivec nebo skupina. Ti mohou úřadu prokurátora ICC zaslat informace k přezkoumání a zvážení mezinárodního trestního vyšetřování. Podle internetových stránek ICC doposud obdržel více než 12 000 takových sdělení. Neexistuje však žádný závazek ohledně časového harmonogramu, v němž by ICC provedl předběžné šetření.

  CNN se obrátila na úřad prezidenta Bolsonara s žádostí o komentář, odpověď ale zatím neobdržela. Každopádně to není poprvé, co jeho údajné přečiny má ICC na stole. Už dříve se na něj obrátili medici, aby prověřil jeho konání během pandemie covidu-19.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu-19

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu za den. Plně očkováno je 17 procent obyvatel

  Ukrajinský ministr zdravotnictví na občany znovu apeloval, aby se nechali naočkovat proti covidu-19. V úterý země zaznamenala rekordních 734 úmrtí v souvislosti s onemocněním za den, přičemž počet hospitalizací vzrostl ve srovnání s předchozím týdnem o více než pětinu.
  Demonstrant v Chartúmu mává vlajkou

  Při protestech proti vojenskému převratu v Súdánu přišlo o život nejméně sedm lidí

  Súdánská armáda v pondělí převzala moc od přechodné vlády, přičemž premiéra Abdalláha Hamduka vojáci odvezli na neznámé místo. Podle tamního ministerstva zdravotnictví během následných protestů bylo při střetech mezi vojáky a demonstranty zastřeleno sedm lidí a 140 dalších utrpělo zranění.
  německá teroristka odsouzena jennifer wenisch

  Německá islamistka dostala deset let za usmrcení dítěte

  Německá muslimská konvertitka, která se v Iráku přidala k ISIS, byla v Mnichově uvězněna na 10 let za vraždu jezídské dívky, kterou si s manželem koupili jako otrokyni.
  povinné očkování zdravotníků

  Velká Británie zvažuje povinné očkování pro všechny zdravotníky

  Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid se kloní k zavedení povinného očkování proti covidu pro všechny zdravotníky. Covidová čísla se v Británii zvyšují i přes osmdesátiprocentní proočkovanost, opatření by se tak mělo podle ministra týkat všech zaměstnanců Národní zdravotní služby (NHS).
  Richard Ratcliffe

  Podruhé drží hladovku. Snaží se osvobodit manželku z íránského vězení

  Britsko-íránská humanitární pracovnice Nazanin Zaghari-Ratcliffe byla podruhé za sebou uvězněna v Íránu. Před více než týdnem ji íránský odvolací soud potvrdil roční trest odnětí svobody. Její manžel tak na protest drží druhou hladovku.
  Puč v Súdánu

  Puč v Súdánu: Vojáci zadrželi premiéra a několik členů kabinetu, dochází k výpadkům internetu

  Armádní síly v Súdánu v pondělí zadržely premiéra Abdalláha Hamduka, kterého převezly na neznámé místo, dále většinu členů vlády a řadu dalších vysoce postavených politiků a úředníků. Tamní ministerstvo informací tyto kroky označilo za vojenský převrat.
  Reklama

  Napište svůj komentář

  Napište komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno

  Reklama
  Reklama