Více
  24.9 C
  Czech
  Neděle, 26 června, 2022

  Brazilského prezidenta ženou právníci k soudu pro zločiny proti lidskosti

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Skupina klimatických právníků vyzvala Mezinárodní trestní soud (ICC), aby vyšetřil brazilského prezidenta Jaira Bolsonara. A to za jeho údajné útoky na Amazonii, které podle nich představují „zločiny proti lidskosti“. Informuje o tom CNN.

  Rakouská nezisková organizace AllRise podala v úterý u soudu v nizozemském Haagu přelomovou stížnost. Tvrdí, že kroky Bolsonara a jeho vlády jsou „rozsáhlým útokem nejen na Amazonii, na ní závislé obyvatele a její obránce, ale také na celosvětové obyvatelstvo. Útok má za následek pronásledování, vraždění a nelidské utrpení v regionu.

  V 286stránkovém podání se uvádí, že existují důvody pro „naléhavé a důkladné vyšetřování a stíhání ze strany Mezinárodního trestního soudu„.

  Dokument, který má na stole prokurátor ICC, podporuje i Klimatická observatoř, skupina 70 brazilských organizací.

  V podání stojí, že „pokračující rozsáhlý útok na brazilskou právní Amazonii a na její environmentální závislé obyvatele a obránce, který je v rozporu s článkem 7 a čl. 25 odst. 3 písm. c) Římského statutu„. „Tento útok a četné zločiny, k nimž došlo pod jeho záštitou – které zahrnují mimo jiné vraždy, pronásledování a další nelidské činy podobného charakteru – vyžadují naléhavé a důkladné vyšetřování a stíhání ze strany Mezinárodního trestního soudu,“ píší právníci.

  Kromě tvrzení, že byly spáchány zločiny proti lidskosti na osobách závislých na deštném pralese, petice uvádí, že Bolsonaro nese odpovědnost i za budoucí utrpení. K němu teprve dojde v důsledku jeho amazonské politiky. „Věda o klimatu dokazuje, že následná úmrtí, devastace a nejistota se budou vyskytovat v mnohem větší míře v regionálním i globálním měřítku. A to díky jasným souvislostem mezi rychlým zrychlením odlesňování, jeho příspěvkem ke změně klimatu a četností a zesílením extrémních povětrnostních jevů,“ uvádí se v podání.

  Aktivisté žádají exemplární trest

  Brazilský prezident je hrozbou pro celosvětové úsilí o zmírnění globálního oteplování. Denně a záměrně podporuje ničení životního prostředí a útočí na práva tradičního obyvatelstva. Bolsonaro musí zaplatit za zločiny, které páchá, a my doufáme, že jeho trest bude exemplární,“ uvedl v prohlášení pro CNN Marcio Astrini, výkonný tajemník Klimatické observatoře.

  Na mezinárodní trestní soud se může obrátit každý jednotlivec nebo skupina. Ti mohou úřadu prokurátora ICC zaslat informace k přezkoumání a zvážení mezinárodního trestního vyšetřování. Podle internetových stránek ICC doposud obdržel více než 12 000 takových sdělení. Neexistuje však žádný závazek ohledně časového harmonogramu, v němž by ICC provedl předběžné šetření.

  CNN se obrátila na úřad prezidenta Bolsonara s žádostí o komentář, odpověď ale zatím neobdržela. Každopádně to není poprvé, co jeho údajné přečiny má ICC na stole. Už dříve se na něj obrátili medici, aby prověřil jeho konání během pandemie covidu-19.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS