ZprávyAzorský ostrov São Jorge po dvou týdnech otřesů zahájil evakuaci obyvatel

Azorský ostrov São Jorge po dvou týdnech otřesů zahájil evakuaci obyvatel

Úřady na ostrově São Jorge, který v posledních dnech zasáhly tisíce menších otřesů, ve čtvrtek zahájily evakuaci tamních obyvatel. Důvodem jsou rostoucí obavy ze silnějšího zemětřesení nebo sopečné erupce, která by podle odborníků mohla v portugalském souostroví Azory vypadat podobně jako na Kanárských ostrovech v loňském roce. Informovaly o tom agentura Reuters a server Sky News.

Oblastní dohledové centrum pro seismickou a vulkanickou činnost CIVISA od soboty na ostrově sopečného původu v Azorách zaznamenalo tisíce zemětřesení o síle mezi 1,6 a 3,3 stupně, napsala agentura Reuters. Náhlý nárůst seismické aktivity je podobný zemětřesením zachyceným před erupcí sopky Cumbre Vieja na španělské La Palmě v září 2021.

Menší otřesy, které dosud nezpůsobily žádné škody, byly hlášeny podél sopečné trhliny Manadas, která naposledy vybuchla v roce 1808. Silné zemětřesení zasáhlo ostrov v roce 1980 a způsobilo rozsáhlé škody.

Dohledové centrum CIVISA již minulý týden zvýšilo stupeň vulkanické pohotovosti na úroveň čtyři z pěti. To znamená, že existuje reálná možnost sopečné erupce.

„Na (ostrově) São Jorge se každoročně objevuje několik zemětřesení. Teď mluvíme o tisících,“ řekl agentuře Lusa seismolog João Fontiela, který na ostrově zřizuje seismické monitorovací stanice.

Na ostrově žije přes osm tisíc lidí

Obyvatelé pečovatelských domů a hospitalizovaní v obci Velas, kde byla zaznamenána většina seismické aktivity, již byli převezeni do Calhety. Starosta obce Luis Silveira již minulý týden řekl: „Prožíváme chvíle úzkosti, určitého strachu. Žádáme lidi, aby zachovali klid, ale je to stále těžší.“ Výuka v místní škole byla přerušena a některé třídy se proměnily na zdravotní středisko.

Francisco Fonseca, který na ostrově zastřešuje zdravotnické služby, uvedl, že na místě operují zdravotníci se zkušenostmi s prací při přírodních katastrofách. „Celá tato situace představuje výzvu,“ prohlásil. „Je to znepokojivé a neobvyklé,“ poznamenal dle Sky News.

Mluvčí obce agentuře Reuters sdělil, že ti, kteří žijí v takzvaných „fajas“, malých pláních původně vytvořených lávou nebo sesuvy půdy, budou preventivně evakuováni. Na ostrově je kolem 40 takových oblastí. K evakuaci dochází poté, co souostroví Azory aktivovalo svůj nouzový plán.

São Jorge je jedním z devíti ostrovů, které tvoří souostroví Azory v Atlantském oceánu. São Jorge má zhruba 8 400 obyvatel a je součástí centrální skupiny Azor, do níž patří oblíbené turistické destinace Faial a Pico.

Prezident Azorských ostrovů José Manuel Bolieiro ostrov navštívil ve čtvrtek ráno a uvedl, že evakuace osob je připravená. Zároveň poznamenal, že vláda pracuje na zvýšení počtu komerčních letů.

Úřady obyvatelům sdělily, kam se mají v případě potřeby obrátit. Varování se podle nich k místním dostane pomocí sociálních sítí, místní rozhlasové stanice a zvonění kostelních zvonů.

Doporučujeme

Americké údery zabily v Íránu osm členů ozbrojených sil

Při nočních amerických úderech na jih Íránu zahynulo v přístavních městech Bandar Abbás a Búšehr osm příslušníků íránských vzdušných a námořních sil, napsala dnes státní agentura IRNA. Spojené státy uvedly, že zaútočily v reakci na íránské údery proti třem komerčním plavidlům, která proplouvala Hormuzským průlivem

Ukrajinské letectvo tvrdí, že sestřelilo ruskou stíhačku

Ukrajinské letectvo oznámilo, že dnes sestřelilo víceúčelovou ruskou stíhačku Su-35. Žádné další podrobnosti neuvedlo. O předchozím sestřelení letounu stejného typu informovalo ukrajinské letectvo loni v červnu s tím, že se letoun zřítil nad Kurskou oblastí na západě Ruska.

Rusko zakazuje export nafty, začne dovážet paliva

Rusko zavedlo zákaz vývozu nafty, tento měsíc začne dovážet pohonné hmoty a zvyšuje výrobu paliv nižších ekologických tříd v rámci opatření ke zvládnutí palivové krize, uvedl podle agentur ruský vicepremiér Alexandr Novak na dnešní poradě s účastí prezidenta Vladimira Putina o fungování dopravy a palivového sektoru.

Trump označil summit NATO za úspěšný, USA mají podle něj respekt spojenců

Americký prezident Donald Trump dnes na závěrečné tiskové konferenci označil summit NATO v Turecku za velmi úspěšný. Poděkoval tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi, chválil generálního tajemníka Severoatlantické aliance Marka Rutteho i další lídry, které označil za chytré. Podle šéfa Bílého domu panovala na jednání velmi dobrá atmosféra a spojenci si konečně uvědomují, že musejí zvyšovat své výdaje na obranu. Zároveň teď už podle Trumpa opět respektují Spojené státy, které jsou největším přispěvatelem.

Od pondělí při bojích mezi pákistánskými silami a povstalci zemřelo 96 lidí

Od pondělí bylo při několika útocích povstalců v pákistánské provincii Balúčistán zabito více než 40 lidí, převážně policistů a vojáků. Bezpečnostní složky za stejné období také zabily přes 50 povstalců, napsaly dnes s odvoláním na armádu agentury AP a AFP. Pákistánské síly bojují v jihozápadním Balúčistánu proti separatistům.

Ruth Ellis, poslední ženě popravené v Británii, udělil král posmrtné omilostnění

Poslední žena popravená ve Velké Británii Ruth Ellis dostala od krále Karla III. posmrtnou podmíněnou milost. Žena byla odsouzena a oběšena za vraždu milence, který ji týral.

Apple chce v USA vyrábět přes 15 miliard čipů

Apple rozšiřuje spolupráci s Broadcomem a chystá dosud největší výrobní závazek na americkém trhu. Víceletá dohoda má přesáhnout 30 miliard dolarů a zajistit výrobu více než 15 miliard čipů v USA. Součástí plánu je i rozšíření závodu Broadcomu v Coloradu.

KOMENTÁŘ: Máte pocit, že ropa už nikdy nebude levná jako dřív? Možná bude mnohem levnější

Jeden z největších ropných šoků v historii se může proměnit v obří nadbytek černého zlata po celé planetě. Zní to paradoxně, ale přesně tento scénář se teď otevírá kvůli rozhádané skupině OPEC, jejíž členové koordinují objem těžby ropy. Cena může padnout údajně až ke 40 dolarům za barel.

Rozpadá se mírová dohoda? Ceny ropy po amerických úderech na Írán opět rostou

Pokles cen ropy zvrátila nejnovější výměna úderů mezi USA a Íránem. Odborníci upozorňují, že důvěra dopravců, kteří posílají lodě s nákladem přes Hormuzský průliv, je křehká stejně jako dočasná mírová dohoda z minulého měsíce mezi Washingtonem a Teheránem. Pokud bude napětí přetrvávat, ceny černého zlata zůstanou zvýšené, varovali komoditní stratégové.

USA a Írán si vyměnily údery. Napětí rozdmýchal Hormuzský průliv

Americká armáda oznámila, že provedla sérii úderů na Írán v reakci na útoky na tři lodě v Hormuzském průlivu. Islámské revoluční gardy (IRGC) uvedly, že v jižním Íránu sestřelily americký dron MQ-9. Teherán varoval, že USA porušily memorandum o porozumění.

Akcie SpaceX po vstupu do Nasdaq-100 klesly

Akcie SpaceX mají za sebou nepovedený první den v indexu Nasdaq-100. Titul oslabil téměř o sedm procent, i když zůstává nad cenou z primární nabídky. Po úvodní euforii z burzovního debutu teď investoři zvažují, zda firma Elona Muska dokáže naplnit velmi ambiciózní plány.

Trump: Zelenskyj a Putin chtějí uzavřít dohodu

Americký prezident Donald Trump přišel s jedním ze svých optimistických prohlášení, tentokrát směrem k válce na Ukrajině. V úterý na setkání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem v Ankaře uvedl, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho ruský protějšek Vladimir Putin chtějí dosáhnout dohody, která by vleklý konflikt ukončila.

Macronovu návštěvu Sýrie narušily exploze poblíž jeho hotelu v Damašku

Dva výbuchy v centru Damašku narušily návštěvu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v Sýrii. Nálože explodovaly poblíž hotelu Four Seasons, kde přenocoval. Při útoku utrpělo zranění 18 lidí.

Trump na summitu NATO otevřel staré spory

Summit NATO v Ankaře měl původně ukázat hlavně jednotu aliance a vyšší výdaje evropských spojenců na obranu. Místo toho ho hned v úvodu poznamenaly ostré výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa, nové napětí kolem Grónska a také americké údery na Írán. Spojenci tak do středečních jednání vstupovali s nejistotou, zda summit skončí uklidněním, nebo dalším rozkolem.

Le Pen po verdiktu odvolacího soudu řekla, že hodlá kandidovat na prezidentku

Vůdkyně francouzské krajní pravice Marine Le Pen chce příští rok kandidovat v prezidentských volbách. Řekla to dnes večer v pořadu stanice TF1 po verdiktu odvolacího soudu, který ji sice uznal vinnou ze zpronevěry veřejných prostředků, ale zkrátil původní délku zákazu kandidovat na veřejné funkce. Informovaly o tom agentury. Podle serveru The Guardian uvedla, že se kvůli části rozsudku obrátí na kasační soud.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama