3.7 C
Czech
Neděle 14. prosince 2025
EkologieInvaze ilegálních těžařů znehodnotila už více než třetinu Amazonie

Invaze ilegálních těžařů znehodnotila už více než třetinu Amazonie

Rozloha desetkrát větší než Británie, tak velké území Amazonie degradovala lidská činnost. Tato destrukce vede k tomu, že deštný prales uvolní do atmosféry více uhlíku, než kolik jej absorbuje. Ochránce naší planety se tak vinou člověka stává jejím ničitelem. Informoval o tom server Independent.

Mezinárodní tým vědců zjistil, že 38 procent Amazonie bylo degradováno lidskou činností. Jedná se o rozlohu desetkrát větší než celé Spojené království. Tohle území poškodila selektivní těžba dřeva, požáry, extrémní sucho a změny v okolí odlesněných oblastí.

Amazonský deštný prales je přitom přirozeným nárazníkem klimatické krize, připomíná Independent. Absorbuje obrovské množství oxidu uhličitého, díky čemuž brzdí globální oteplování.

Čím více je prales zbavován stromů kvůli ilegálním těžařům, tím více tuto schopnost ztrácí a blíží se k bodu zlomu, kdy se naopak stane emitorem uhlíku. Podle některých studií už tento bod zlomu dokonce nastal.

Nová práce publikovaná na webu EurekAlert! zkoumala údaje o Amazonii z let 2001 až 2018. Mezinárodní tým expertů zjistil, že její degradace a z ní plynoucí emise byla ve skutečnosti mnohem větší, než se dříve chápalo.

Výzkum také predikoval, že do roku 2050 bude degradace Amazonie hlavním zdrojem emisí uhlíku bez ohledu na to, zda dokáže brazilská vláda odlesňování zastavit, případně alespoň zpomalit.

Stop invazi ilegálních těžařů 

Studie upozorňuje, že degradace Amazonie nemá důsledky jen pro globální klimatickou krizi a vymírání živočišných druhů. Invaze ilegálních těžařů mnohdy napojených na drogové kartely ohrožuje domorodé komunity.

Původní obyvatelé Amazonie umírají na jinak léčitelné nemoci a nedostatek zdrojů potravy, to vše způsobeno těžaři, kteří sem kromě nemocí a alkoholu přivezli i obchod se sexem. A nejde jen o těžaře dřeva, ale také o ilegální farmáře a těžaře zlata.

Záchranu Amazonie přislíbil nový brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva. Ten se zavázal zastavit ilegální odlesňování pralesa, potrestat klimatické zločince, kteří oblast poškozují, a pomoci domorodým komunitám. Ihned po nástupu do úřadu obnovil Lula Amazon Fond pro udržitelný rozvoj v deštném pralese.

Ministryní životního prostředí jmenoval ekoložku Marinu Silvu. Ta již tuto pozici zastávala během jeho dřívějšího prezidentského úřadování. Sônia Guajajara, která zase zastřešuje pomoc domorodým komunitám, se zapsala do brazilské historie jako první šéfka nového ministerstva domorodých obyvatel.

Nový výzkum zmiňuje i kroky důležité pro záchranu Amazonie. Nabádá k lepšímu monitorování oblasti s pomocí kombinace technologií a senzorů. Rovněž upozorňuje na důležitost omezit těžbu dřeva a vznik požárů.

Reklama

Doporučujeme

Venezuelský režim zadržel šéfa nezávislého zpravodajského webu

Venezuelské úřady v sobotu zadržely šéfa nezávislého zpravodajského webu Punto de Corte, politologa Nicmera Evanse. Informovaly o tom jeho blízcí a venezuelské nevládní organizace. Podle údaje organizace Foro Penal režim autoritářského prezidenta Nicoláse Madura v současnosti zadržuje nejméně 889 politických vězňů, napsala dnes agentura AFP.

Bledá se po dvou letech vrátila do UFC. Prohrála po 125 sekundách

Tereza Bledá se po více než dvou letech vrátila do klece UFC, jenže comeback skončil rychle. V Las Vegas prohrála s Kanaďankou Jamey Lyn Horth v prvním kole a rozhodčí zápas ukončil po 125 sekundách.

Nejméně dva mrtví po střelbě na americké univerzitě, střelec je stále na útěku

Nejméně dva studenti zemřeli po sobotní střelbě na Brownově univerzitě ve státě Rhode Island na severovýchodě Spojených států. Dalších devět lidí utrpělo zranění, většina je ve stabilizovaném stavu, informovaly pode médií úřady. Po střelci, který je stále na útěku, pátrají na čtyři stovky policistů. Zároveň policie zveřejnila video, na němž podle ní podezřelý odchází z místa činu, a požádala veřejnost o pomoc s jeho identifikací. Policisté doplnili, že střelec mohl být podle svědků maskovaný. Někteří studenti médiím popsali, jak se v budově školy skrývali i několik hodin.

Čína si připomněla masakr v Nankingu

V sobotu si Čína připomněla výročí masakru v Nankingu z roku 1937. Prezident Si Ťin-pching se pamětní ceremonie nezúčastnil, a to i přesto, že vztahy s Japonskem jsou opět napjaté kvůli sporu o Tchaj-wan.

Strategy zůstává v Nasdaq 100 i přes otázky kolem bitcoinového modelu

Společnost Strategy, dříve známá jako MicroStrategy, zůstává i po letošní revizi v indexu Nasdaq 100. Na trhu to znovu otevírá debatu, jestli její podnikání ještě připomíná klasickou firmu, nebo spíš investiční fond postavený na bitcoinu.

FDA zvažuje umístit na covidové vakcíny varování, že po očkování můžete zemřít

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) podle dvou zdrojů zvažuje, že na vakcíny proti covivu umístí „černý rámeček“ – nejzávažnější typ varování, který se běžně používá u léčiv s rizikem smrti či vážných reakcí.

Medvěd v Japonsku zabil turistu, GPS hodinky zachytily poslední pohyb

GPS hodinky turisty, který zemřel po útoku hnědého medvěda v Japonsku, zachytily jeho poslední pohyb. Záznam ukazuje, že prudce odbočil ze stezky a skončil v hustém porostu. Data naznačují i to, že se zvíře k tělu vrátilo další den.

Německo si předvolalo ruského velvyslance, důvodem jsou ruské hybridní útoky

Německo zaznamenalo prudký nárůst počtu ruských hybridních útoků, které se snaží destabilizovat zemi. Dnes to podle agentury Reuters oznámil mluvčí německé diplomacie Martin Giese a dodal, že Berlín si kvůli tomu předvolal ruského velvyslance Sergeje Nečajeva. Mluvčí poznamenal, že ruské aktivity zahrnují dezinformace, špionáž, kybernetické útoky i pokusy o sabotáže. Ruské velvyslanectví v Berlíně dnes podle agentury AFP německá obvinění označilo za nepodložená a absurdní.

U Oděsy hoří turecká loď, Ankara volá po zastavení bojů mezi Ruskem a Ukrajinou

Při útoku na ukrajinský přístav Čornomorsk byla zasažena turecká loď, uvedlo dnes turecké rejdařství. Přístav je vzdálen asi 20 kilometrů od Oděsy, která se i s přilehlou oblastí stala podle ukrajinských úřadů terčem ruských raket a dronů. Ankara následně vyzvala k okamžitému zastavení bojů mezi Ruskem a Ukrajinou, incident podle ní ohrožuje bezpečnost lodní dopravy v Černém moři. O ruském útoku na Oděskou oblast a zasažení civilního plavidla v Čornomorsku se zmínil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Írán údajně zadržel nositelku Nobelovy ceny Narges Mohammadi

Nositelku Nobelovy ceny míru Narges Mohammadi podle jejích podporovatelů v pátek v Íránu zadržely bezpečnostní složky. K zatčení mělo dojít ve městě Mašhad na pietní akci za právníka a obhájce lidských práv Khosrowa Alikordiho, který byl nedávno nalezen mrtvý za nejasných okolností. Íránské úřady se k případu bezprostředně nevyjádřily.

Křetínský kupuje AAA Auto a Mototechnu

Daniel Křetínský rozšiřuje své české portfolio. Jeho investiční skupina EP Equity Investment kupuje Aures Holdings, tedy provozovatele autobazarů AAA Auto a Mototechna. Cenu transakce strany nezveřejnily.

Vonn vyhrála sjezd ve Svatém Mořici, Ledecká skončila 22.

Trojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká vstoupila do sezony Světového poháru 22. místem ve sjezdu ve Svatém Mořici. Na vítězku Lindsey Vonn ztratila 2,20 sekundy. Pro českou reprezentantku šlo o první rychlostní závod zimy a výsledek zůstal za očekáváním, zvlášť po slibném výkonu v tréninku.

Adamczyková při návratu vyhrála kvalifikaci v Cervinii

Eva Adamczyková se po mateřské pauze vrátila do Světového poháru ve snowboardcrossu a hned v prvním startu ukázala, že rychlost neztratila. V italské Cervinii vyhrála kvalifikaci a do sobotního závodu půjde s výhodou volby startovní brány. Vedle ní postoupili i dva čeští muži, naopak Karolína Hrůšová mezi nejlepší neprošla.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama