-10.1 C
Czech
Pátek 9. ledna 2026
Válka na UkrajiněBerlín by Polsku v dodání tanků na Ukrajinu nebránil, říká německá ministryně

Berlín by Polsku v dodání tanků na Ukrajinu nebránil, říká německá ministryně

Německá ministryně zahraničí v neděli prohlásila, že Berlín by Polsku nestál v cestě, pokud by Ukrajině poskytlo tanky Leopard 2 bez souhlasu Německa. Annalena Baerbock to uvedla v rozhovoru pro francouzskou televizní stanici LCI. Podle serveru Euronews a agentury Reuters jde pravděpodobně o průlomovou zprávu pro Kyjev, který požaduje dodání tanků pro svůj boj proti ruské invazi.

Varšava čeká na zelenou od Berlína, aby mohla Kyjevu poskytnout svá obrněná vozidla německé výroby. Polský premiér už však vyjádřil jasný postoj. „Nebudeme nečinně přihlížet tomu, jak Ukrajina vykrvácí. Pokud nezískáme německý souhlas v otázce Leopardů, vytvoříme ‚menší koalici‘ zemí, které jsou připraveny darovat bojující Ukrajině některé ze svých moderních tanků,“ informoval dle Euronews Mateusz Morawiecki na Twitteru.

Na otázku, co by se stalo, kdyby Polsko poslalo své tanky Leopard 2 bez německého souhlasu, Baerbock pro LCI odpověděla: „Prozatím tato otázka nepadla, ale pokud by padla, nebudeme stát v cestě.“

Dle agentury Reuters se zdálo, že výroky ministryně šly dále než nedělní komentáře německého kancléře Olafa Scholze na summitu v Paříži. Podle něj budou všechna rozhodnutí o dodávkách zbraní přijímána v koordinaci se spojenci včetně Spojených států.

Německo čelí silnému tlaku, aby poskytnutí tanků Ukrajině schválilo. Scholzova Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) se nicméně obává náhlých kroků, které by mohly vyvolat další eskalaci konfliktu ze strany Moskvy.

Německý ministr obrany Boris Pistorius v neděli prohlásil, že v otázce dodání tanků očekává brzké rozhodnutí. Televizi ARD řekl, že Německo neučiní ukvapené rozhodnutí, přičemž vláda musí zohlednit řadu faktorů, včetně důsledků pro bezpečnost německého obyvatelstva.

Ukrajinští představitelé západní spojence žádají o poskytnutí moderních tanků již několik měsíců

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém nočním projevu informoval, že hlavní pozornost je věnována otázce obrany. Ukrajina tvrdí, že západní tanky by poskytly ukrajinským pozemním jednotkám větší mobilitu a ochranu před novou ruskou ofenzivou, kterou Kyjev očekává v blízké budoucnosti. Zemi by také pomohly získat zpět část ukrajinského území, které kontroluje Rusko.

„Potřebujeme více zbraní: tanky, letadla, rakety dlouhého doletu,“ sdělil Zelenskyj podle prohlášení na svých internetových stránkách.

Ukrajinský prezident se rovněž zmínil o nedělní návštěvě bývalého britského premiéra Borise Johnsona. Zároveň upozornil, že tato cesta byla symbolická, neboť se uskutečnila v Den jednoty Ukrajiny.

Moskva prohlásila, že její útočné operace vedly k zisku výhodnějších pozic v Chersonské a Záporožské oblasti. V pátek uvedla, že ruské síly dobyly vesnici Kliščijivka vzdálenou devět kilometrů od Bachmutu na východě Ukrajiny. Ukrajinci toto tvrzení oficiálně nekomentovali, ačkoli potvrdili, že ruské síly jsou na okraji Bachmutu.

Mluvčí Kremlu v pátek řekl, že západní země dodávkami tanků na Ukrajinu průběh konfliktu nezmění. Podle Dmitrije Peskova by jen přispěly k prohloubení problémů ukrajinského lidu.

Reklama

Doporučujeme

Trump se má příští týden setkat s Maríou Corinou Machado

Prezident Donald Trump oznámil, že se příští týden setká s venezuelskou opoziční lídryní Maríou Corinou Machado. Zároveň řekl, že by přijal Nobelovu cenu míru, kterou mu podle jeho slov chce Machado předat nebo s ním sdílet.

Výpadek proudu na Ukrajině nechal v mrazech bez elektřiny přes milion domácností

Dva ukrajinské regiony se ve středu pozdě večer ocitly téměř úplně bez elektřiny po ruských útocích drony. Podle ukrajinských úřadů a provozovatele přenosové soustavy šlo o jeden z největších výpadků od začátku plnohodnotné invaze a bez proudu zůstalo přes milion domácností v Záporožské a Dněpropetrovská oblasti.

Trumpova administrativa plánuje odstoupení USA od klíčové klimatické dohody OSN

Bílý dům oznámil plán odejít z UNFCCC, dohody, která tvoří základ globální klimatické spolupráce. Součástí kroku má být i odchod z dalších institucí včetně IPCC. Kritici varují před izolací USA, právní experti zase řeší, kdo o takovém odchodu smí rozhodnout.

Johnny Knoxville ohlásil návrat Jackass, nový film už má datum premiéry

Legendární parta, která proměnila bolest v popkulturu, se vrací. Johnny Knoxville na Instagramu oznámil nový film společně s datem premiéry. Zatím ale neprozradil, co přesně fanoušky čeká a kdo se tentokrát objeví na place.

Izrael zaútočil v Gaze po neúspěšném odpalu rakety z Pásma Gazy

Izraelská armáda dnes oznámila, že provedla útok na raketové stanoviště poblíž města Gaza poté, co odhalila neúspěšný odpal rakety z Pásma Gazy, který nezasáhl izraelské území. Podle agentury Reuters vyvstávají otázky, kdy začne další fáze příměří v Gaze.

Trump pozval levicového kolumbijského prezidenta Petra do Bílého domu

Americký prezident Donald Trump pozval svého kolumbijského kolegu Gustava Petra na návštěvu do Bílého domu. Trump to oznámil na sociální síti Truth Social po telefonátu s tímto levicovým politikem. Rozhovor trval podle Petra asi hodinu a kolumbijský prezident pozvání přijal. Datum schůzky zatím není známo. Trump už od loňska viní Petra z podílu na pašování drog do USA a tento týden mu nepřímo pohrozil podobnou operací, při níž americké jednotky v sobotu unesly z Venezuely prezidenta Nicoláse Madura a jeho ženu, které rovněž viní z narkoterorismu.

Trump touží po „armádě snů“, chce zvýšit výdaje na obranu o 50 procent

Americký prezident Donald Trump vyzval ke zvýšení výdajů na obranu na 1,5 bilionu dolarů (asi 31 bilionů korun) v roce 2027. Tento rok označil za „velice problematický“ s tím, že „armáda snů“ udrží USA v bezpečí bez ohledu na nepřítele. Trump také pohrozil americkým zbrojařům.

Trump očekává, že USA budou Venezuelu spravovat po řadu let

Americký prezident Donald Trump očekává, že Spojené státy budou Venezuelu spravovat a získávat ropu z jejích rozsáhlých zásob po řadu let. Šéf Bílého domu to prohlásil v rozhovoru s deníkem The New York Times (NYT). Prozatímní vláda Venezuely podle Trumpa poskytuje Spojeným státům vše, co považují za nutné.

Po ruském útoku se dva regiony ocitly téměř zcela bez elektřiny, uvedl Kyjev

Rusko v noci na dnešek podniklo další rozsáhlý útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, nejvíce utrpěly Dněpropetrovská a Záporožská oblast, uvedl ráno ukrajinský ministr energetiky Artem Nekrasov. Oba regiony se podle něj ocitly téměř zcela bez elektřiny, k ránu zůstávalo bez proudu asi 800.000 spotřebitelů v Dněpropetrovské oblasti. V Záporožské oblasti se podařilo zásobování elektřinou obnovit, píše agentura Ukrinform.

Trump stupňuje nátlak na Venezuelu. Zabavuje tankery a klade požadavky

USA zabavily ve středu dva ropné tanky napojené na Venezuelu, jeden plul pod ruskou vlajkou. Americký prezident Donald Trump vytváří nátlak na prozatímní venezuelskou prezidentku Delcy Rodríguez. Režim bude muset splnit dva požadavky, než mu Trump povolí těžit vlastní ropu.

Trump vydal příkaz, aby USA opustily desítky mezinárodních organizací

Americký prezident Donald Trump ve středu nařídil, aby Spojené státy opustily 66 mezinárodních organizací, které podle jeho administrativy neslouží americkým zájmům. Oznámil to Bílý dům na sociální síti X. Jde o 35 organizací nespadajících pod OSN a 31 agentur OSN. Agentura AFP napsala, že zásadní je chystané americké odstoupení od Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (UNFCCC), která položila základ pro celosvětová jednání o klimatických změnách a opatřeních proti nim. Eurokomisař pro klima Wopke Hoekstra označil tento krok za politováníhodný a nešťastný.

Střety mezi syrskou vládou a kurdskými bojovníky v Aleppu vyhnaly tisíce civilistů

Severosyrské Aleppo zažívá nejvážnější střety za poslední měsíce. Boje mezi vládními silami a kurdskými jednotkami vyhnaly z domovů desetitisíce civilistů a znovu odkryly křehkost poválečného uspořádání země.

Dvojčata ze Švýcarska se perou o olympijskou nominaci

Dvě stejné tváře, jeden sen. Švýcarská dvojčata Thomas a Robin Bussard čekají na verdikt, který jim může otevřít dveře na olympiádu v Itálii. O nominaci bojují v novém sportu, kde se nejdřív šplhá do kopce a pak se jede co nejrychleji dolů.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama