Reklama

7 důvodů, proč cvičit vinyasa jógu

Reklama

NEJČTENĚJŠÍ

S názvy jako „Ashtanga“, „Bikram“, „Vinyasa“ může být pro začátečníky těžké zorientovat se ve všech druzích jógy. Pokud si ale zapamatujete, že Vinyasa znamená „pohyb synchronizovaný s dechem“, budete o tomto skvělém druhu jógy vědět vše, co potřebujete. Pojďme si trochu rozebrat, proč cvičit vinyasa jógu.

Spojení dechu s pohybem samozřejmě vyžaduje praxi. Ať už s jógou začínáte, nebo jste zkušený jogín a hledáte jen něco nového, existuje spousta důvodů, proč vyzkoušet Vinyasu. Jde o jeden z nejpopulárnějších druhů jógy mezi jogíny na všech úrovních zkušeností.

Nevyznáte se v jednotlivých druzích jógy? Náš miniprůvodce část 1 a část 2 vám pomůže se zorientovat.

1. Díky tomu, že cvičíte v rytmu dechu, zůstáváte soustředění

Pravděpodobně jste už slyšeli frázi „Vinyasa flow“, když se mluvilo o tomto typu jógy. Vinyasa flow odkazuje na způsob, jakým vás tento styl udržuje v přechodu z ásany do ásany, přičemž spojuje každou pózu s nádechem a výdechem. Pokud se vám stává, že vaše mysl bloudí v přestávkách mezi jednotlivými pozicemi někde jinde, je pro vás Vinyasa to pravé. Plynulost sekvencí vám pomůže zůstat přítomni.

proč cvičit vinyasa jógu
Plynulost sekvencí při Vinyasa józe vám pomáhá zůstat přítomní.

2. Rozmanitost Vinyasy

Vinyasa má hodně společného s Ashtanga jógou, která také spojuje nepřetržitou sekvenci dechem. Ale zatímco Ashtanga používá předepsanou sekvenci póz, která se učí ve všech třídách stejným způsobem, Vinyasa je mnohem flexibilnější. Instruktoři mohou zcela volně měnit pořadí jednotlivých ásan.

3. Můžete si najít kurz jógy, který vám plně vyhovuje

Jelikož neexistují žádná pevná pravidla, jak hodinu Vinyasy vést, mohou lektoři začlenit cokoliv. Setkáte se s prvky různých stylů jógy, tematickými seznamy hudebních skladeb nebo relaxačním soundtrackem. Pokud vám nějaká lekce nesedne, můžete příště vyzkoušet jinou. Což je dobrý důvod, proč cvičit právě Vinyasa jógu.

4. Vinyasa vás posouvá k vašim limitům

Ačkoliv pojem „Vinyasa flow“ může znít uvolněně, tento styl může být skutečně náročný. Zahrnuje prvky ze všech škol jógy, takže až zvládnete začátečnické pózy, máte před sebou stále nové a nové výzvy. Posunete hranice své síly, flexibility a rovnováhy.

5. Je to skvělé kardio

Kardio je důležitou součástí každé fitness rutiny. Nepřetržitý sled Vinyasa jógy rozbuší vaše srdce, i když tempo je relativně pomalé. Jediné „přestávky“, které dostanete, jsou odpočinkové pózy. Po nich hned následují další, náročnější pozice. Počítejte s tím, že se zapotíte.

6. Je ideální pro začátečníky

Vzhledem k tomu, že je Vinyasa tak rozmanitá, je snadné najít kurzy šité na míru speciálně pro začátečníky, které ale zároveň představují zdravou výzvu. Tento styl je také skvělým způsobem, jak se naučit základy pránájámy nebo jógového dýchání, protože instruktor vám řekne, kdy se při každé póze nadechnout a vydechnout.

Je snadné najít kurzy Vinyasy na míru, které jsou vhodné pro začátečníky, ale zároveň představují výzvu.

7. Vinyasa je zábava

Díky plynulým pohybům a hudbě, která většinou hraje ve studiu, se cítíte jako při tanci.

Sledujte nás na sítích

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama