Více
  10.5 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Druhy jógy – miniprůvodce, 1. část

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Studia ve vašem okolí mohou nabízet různé druhy jógy. Pokud chcete s jógou začít, pravděpodobně budete zmateni všemi těmi cizími názvy. Jak si mám vybrat, když nevím, co to znamená? Zde máte malého průvodce několika základními typy jógy. Pomůže vám se zorientovat a vybrat si tu správnou lekci.

  Nejprve byste se měli zamyslet nad tím, co od cvičení jógy očekáváte. Chcete se pořádně protáhnout, zamakat si a potit se u toho? Hledáte úlevu od bolesti zad? Toužíte zhubnout a formovat svou postavu? Nebo se poohlížíte spíše po klidnější lekci, při které si vyčistíte mysl a naučíte se meditovat? Chcete, aby to nebylo jen o cvičení, ale aby součástí lekcí byla i filozofie a spiritualita? Podle vašich preferencí byste měli vybírat i druh jógy, kterému se budete věnovat.

  Abyste se pro začátek zorientovali, přečtěte si stručný popis několika hlavních typů jógy:

  Vinyasa jóga

  Vinyasa byla v 80. letech adaptována z ashtanga jógy. Je to asi nejvíce atletický styl. Doslovný překlad znamená „umístit zvláštním způsobem“, v tomto případě hovoříme o jógových pózách. Na hodinách vinyasy budete rychle přecházet z jedné pózy do druhé a pohyb koordinovat s vaším dechem. Cvičení se bude lišit v závislosti na učiteli, setkáte se s mnoha druhy sekvencí i jednotlivých pozic.

  Hatha jóga

  Sanskrtský výraz „hatha“ je zastřešujícím výrazem pro všechny fyzické polohy v józe. V západním světě hatha jóga jednoduše odkazuje na všechny styly jógy (ashtanga, lyengar atd.), které jsou založené na fyzické praxi. Patří mezi nejoblíbenější a má mnoho podob. Kurzy hatha jógy jsou nejvhodnější pro začátečníky, protože jsou obvykle pomalejší. Jedná se o klasický přístup k dýchání a cvičení. Pokud jste v józe nováčci, hatha jóga pro vás bude skvělou vstupní branou.

  Iyengar jóga

  Iyengar jóga se zaměřuje na precizní pohyby a detaily. Pozice jsou obvykle drženy po dlouhou dobu, zatímco se upravují drobnosti. Při tomto typu jógy se hojně využívají různé pomůcky, aby pomohly studentům bezpečně zdokonalit jednotlivé pozice. Iyengar sice není moc dynamická jóga, rozhodně si při ní ale zacvičíte a budete se po hodině cítit otevřeně a uvolněně. Je vhodná pro lidi s různými zraněními, kteří potřebují cvičit pomalu a metodicky.

  pomůcky pro některé druhy jógy
  Polštáře se v některých druzích jógy využívají jako pomůcky pro bezpečné zdokonalování jednotlivých pozic.

  Kundalini jóga

  Kundalini jóga je cvičení zároveň fyzické i duševní. Tento styl je o uvolňování energie ve vašem těle, o které se říká, že je uvězněna v dolní části páteře. Pracujete se středem těla (svaly v oblasti beder, břicha, pánve a kyčlí) pomocí rychlých pohybů a dechových cvičení. Lekce jsou většinou velmi intenzivní a mohou zahrnovat recitaci (zpívání) manter či meditaci.

  kundalini jóga a meditace
  Do lekcí kundalini jógy většinou patří i meditace.

  Ashtanga jóga

  V sanskrtu se ashtanga překládá jako „cesta osmi končetin“. Zahrnuje fyzicky velice náročnou sekvenci pozic, kterou si zkušení jogíni určitě oblíbí. Tento styl jógy rozhodně není pro začátečníky. Sekvence začíná pěti pozdravy slunce A a pěti pozdravy slunce B. Následuje řada pozic jak ve stoje, tak v leže na podlaze.

  Ve druhé části si představíme dalších 6 druhů jógy: bikram jógu, yin jógu, restorativní jógu, prenatální jógu, anusaru a jivamukti jógu.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS