Zprávy20 let od útoků z 11. září. Biden navštíví všechna tři místa...

20 let od útoků z 11. září. Biden navštíví všechna tři místa tragédie

Prezident Joe Biden si v sobotu připomene 20. výročí teroristických útoků na Spojené státy z 11. září návštěvou všech míst, kam v roce 2001 narazila unesená letadla, aby uctil památku obětí tragických událostí. Informovala o tom agentura Reuters a stanice CNN.

Biden den zahájí v New Yorku, kde se v 8:30 tamního času (14:30 SELČ) zúčastní slavnostního ceremoniálu na místě, kde kdysi stávala dvojice mrakodrapů Světového obchodního centra, než letadla narazila do obou budov a způsobila jejich zřícení.

Pak se vydá do Shanksville v Pensylvánii, kde let United 93 narazil do pole poté, co se pasažéři vzbouřili proti únoscům a zabránili tak zásahu dalšího cíle.

Americký prezident se nakonec vrátí do oblasti Washingtonu, aby navštívil Pentagon, symbol americké vojenské moci, do něhož narazilo další letadlo.

Výročí přichází krátce po skončení války vedené Spojenými státy v Afghánistánu, zahájené zhruba před 20 lety s cílem zlikvidovat teroristickou organizaci al-Káida, která stála za útoky z 11. září.

Bidenovo stažení amerických jednotek v srpnu, měsíce po termínu stanoveném jeho republikánským předchůdcem Donaldem Trumpem, a následný rychlý pád země do rukou Tálibánu vyvolaly kritiku členů obou politických stran.

Biden připomněl, jak tragická událost Spojené státy sjednotila

Americký prezident v pátek zveřejnil video, aby vyjádřil soustrast rodinám a blízkým obětí. Zároveň vyzdvihl národní jednotu, která alespoň zpočátku vzešla z útoků 11. září.

„Je to tak těžké. Ať je to první rok nebo dvacátý, děti vyrostly bez rodičů a rodiče trpěli bez dětí,“ řekl Biden.

Připomněl také hrdinství, které bylo vidět ve dnech po útocích. „Byli jsme také svědky něčeho až příliš vzácného: skutečného pocitu národní jednoty,“ poznamenal americký prezident.

Demokrat Biden se zavázal vybudovat takovou jednotu poté, co počátkem letošního roku nastoupil do úřadu. Země však zůstává politicky hluboce rozdělená.

Prezidenti Spojených států často cestují na jedno ze tří míst útoků v den výročí 11. září, ale je neobvyklé navštívit všechny tři ve stejný den. „Prezident považoval za důležité navštívit každé z těchto tří míst, aby si připomněl zmařené životy, oběti, které padly v den, který zasáhl miliony lidí po celé zemi, ale především řadu lidí v těchto komunitách,“ řekla v pátek mluvčí Bílého domu Jen Psaki.

Pietní akce se zúčastní také bývalí prezidenti George W. Bush a Barack Obama, naopak Donald Trump se na vzpomínkovém programu podílet nebude, uvedl server CNN.

„Nezáleží na tom, kolik času uběhlo. Tyhle připomínky všechno bolestně vracejí zpátky, jako byste tu zprávu dostali teprve před pár vteřinami. A tak na vás v tento den s Jill myslíme a posíláme vám svou lásku,“ řekl ve videu s odkazem na první dámu Jill Biden.

Krátce před 20. výročím teroristických útoků na USA americký prezident nařídil zveřejnění tajných dokumentů z vyšetřování událostí z 11. září. Minulý týden pověřil ministerstvo spravedlnosti a další instituce, aby zjistily, které dokumenty FBI lze odtajnit.

Doporučujeme

Při pádu vrtulníku Saudi Aramco zemřelo 14 lidí

Vrtulník patřící ropné společnosti Saudi Aramco se zřítil v Ras Tanura na východním pobřeží Saúdské Arábie. Nehodu nepřežil nikdo ze 14 lidí na palubě, všichni mrtví byli saúdští občané.

Putin přiznal nedostatek paliva v některých ruských regionech

Ruský prezident Vladimir Putin dnes přiznal, že problémy s dodávkami paliva vedly k jeho nedostatku v některých ruských regionech. Informovala o tom agentura Reuters.

BIS varuje před investiční bublinou kolem umělé inteligence

Masivní výdaje technologických firem na umělou inteligenci mohou podle Banky pro mezinárodní platby skončit dlouhým investičním útlumem. Pokud se očekávané výnosy nenaplní, hrozí rychlé ochlazení financování AI firem a otřesy na finančních trzích.

Tělo sedmnáctileté Thajky bylo nalezeno v kufru. Z vraždy je obviněn Australan

Thajská policie obvinila australského občana z vraždy sedmnáctileté dívky, jejíž tělo našli v kufru odloženém u železniční tratě v letovisku Pattaya. Muže zadrželi na bangkokském letišti krátce před odletem do Austrálie. Rodina oběti žádá nejpřísnější možný trest.

Při pádu malého letadla na předměstí Nancy ve Francii zahynulo 11 lidí

Jedenáct lidí dnes přišlo o život při pádu malého letadla v Tomblaine na předměstí Nancy na severovýchodě Francie, píší agentury AFP a Reuters s odvoláním na prefekturu departementu Meurthe-et-Moselle. Na místo neštěstí míří francouzský ministr vnitra Laurent Nuňez. Letoun dopadl na travnatou plochu u silnice v obytné zóně. Přepravoval skupinu lidí, kteří se chystali k seskoku padákem. Podle AFP řadí počet obětí nehodu mezi nejtragičtější havárie lehkých letadel ve Francii.

Ukrajinský dronový útok zabil člověka na jihu Ruska, způsobil požár v rafinerii

Ukrajinský dronový útok zabil jednoho člověka a dalšího zranil v Krasnodarském kraji na jihu Ruska. Rovněž způsobil požár v ropné rafinerii, oznámil dnes gubernátor Veniamin Kondratěv. Padající trosky z dronů podle něj poškodily několik obytných domů. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že Kyjev rovněž zaútočil na rafinerii v Jaroslavské oblasti severovýchodně od Moskvy. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že protivzdušná obrana země v noci na dnešek zneškodnila 213 bezpilotních letounů vyslaných Ukrajinou.

Írán v noci zaútočil na Kuvajt a Bahrajn, je to odveta za údery USA, tvrdí

Írán v noci na dnešek zaútočil na Kuvajt a Bahrajn v reakci na poslední americké údery. Potvrdily to íránské revoluční gardy, které také varovaly, že by mohly být zcela zastaveny mírové rozhovory s USA, pokud budou americké útoky na Írán pokračovat. Gardy varovaly, že budou reagovat s ještě větší silou na jakékoli další porušení stávajícího příměří ze strany USA. Kuvajt v noci na dnešek potvrdil, že čelí útokům nepřátelských raket a dronů, protivzdušný poplach byl i v Bahrajnu, uvedla agentura Reuters.

Trump vyhrožuje Evropě stoprocentními cly kvůli digitální dani

Americký prezident Donald Trump pohrozil evropským zemím zavedením 100% dovozních cel, pokud zavedou daň z digitálních služeb zaměřenou na velké americké technologické společnosti. Oznámil to v příspěvku na své platformě Truth Social.

Malé letadlo narazilo do nejvyššího mrakodrapu v čínském hlavním městě

Neobvyklá letecká nehoda otřásla čínskou metropolí. Malé sportovní letadlo narazilo do nejvyšší budovy v Pekingu, pilot zemřel a dalších 13 lidí utrpělo zranění. Úřady okolnosti nehody vyšetřují. Otazníky ale vyvolává nejen samotný incident, ale také to, jak se letadlo vůbec dostalo nad přísně střežené centrum města.

Situace ve Venezuele je čím dál zoufalejší, lidé hlásí nedostatek záchranářů

Situace ve Venezuele je s každou hodinou zoufalejší, lidé třetí den po dvou silných zemětřeseních prohledávají sutiny zřícených budov a bytových domů s vědomím, že čas na nalezení přeživších se krátí. Venezuelané si stěžují na nedostatečnou reakci vlády a absenci záchranářů. Po svých příbuzných často pátrají sami. Pod troskami je uvězněno nejméně 172 lidí, uvedl v pátek předseda parlamentu Jorge Rodríguez. Pohřešuje se jich však více než 51.000, zatímco bilance mrtvých činí nejméně 920, uvedla agentura AP.

Ukrajina zaútočila na průmyslová zařízení ve Volgogradě, nejméně deset raněných

Ukrajina v noci na dnešek a brzy ráno zaútočila střelami na průmyslová zařízení v ruském velkoměstě Volgograd, údery si vyžádaly nejméně deset raněných. Na platformě Telegram to oznámil gubernátor Volgogradské oblasti Andrej Bočarov. Úder později potvrdil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, podle něhož zásah způsobil požár v areálu zbrojovky Titan-Barrikady. Ukrajinská státní energetická společnost Naftogaz dnes podle agentury Reuters oznámila, že Rusko vyslalo balistické rakety a drony na její zařízení v Poltavské a Charkovské oblasti, kde způsobily škody.

Amal Clooney přiznala, že život před svatbou byl jednodušší

Amal Clooney promluvila o tom, jak jí vztah s Georgem Clooneym změnil život. Úspěšná právnička v oblasti lidských práv přiznala, že po svatbě s hollywoodskou hvězdou musela nově řešit pozornost veřejnosti, paparazzi i prolínání soukromí s prací.

Zástupci USA, Izraele a Libanonu podepsali rámcovou dohodu

Zástupci Izraele, Libanonu a Spojených států podepsali dnes večer ve Washingtonu rámcovou dohodu. Oznámilo to americké ministerstvo zahraničí, kde se vedla od úterý jednání mezi izraelskými a libanonskými diplomaty. Americký ministr zahraničí Marco Rubio uvedl, že dohoda vytváří rámec pro trvalý mír a bezpečnost. Podle médií počítá s částečným odchodem izraelské armády z jihu Libanonu. Boje v oblasti trvají od března, ačkoliv byla uzavřená příměří. Zástupce Hizballáhu pohrozil, že uplatňování dohody může vést k občanské válce v Libanonu.

Íránské revoluční gardy oznámily útok na základny USA v regionu

Íránské revoluční gardy oznámily, že v reakci na americký útok napadly vojenské základny Spojených států v regionu. V noci na dnešek o tom informovala agentura AFP. Americká armáda v pátek provedla nové údery na cíle v Íránu v reakci na čtvrteční íránský útok na obchodní loď v Hormuzském průlivu.

Největší požár v USA se dál šíří, Utah vyhlásil stav nouze

Americký stát Utah vyhlásil stav nouze a před oslavami Dne nezávislosti omezil používání ohňostrojů. Na jihu státu se dál šíří požár Cottonwood Fire, který je nyní největším aktivním lesním požárem ve Spojených státech a komplikuje ho suché, větrné počasí.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama