Protext ČTKŽivě z LFŠ: Nová realita - Ženy ve veřejné službě

Živě z LFŠ: Nová realita – Ženy ve veřejné službě

ČTK Connect bude v sobotu 27. července 2024 vysílat z 50. Letní filmové školy Uherské Hradiště programový blok Ženy ve veřejné službě, který je součástí diskuzní sekce Nová realita.

„Do tohoto dílu Nové reality jsem si pozvala dvě ženy, které prošlapávají velice výrazně a odvážně nové cesty skrze svou vlastní jedinečnost a autenticitu ve většinově mužském světě veřejné služby bez toho, aby rezignovaly na svou ženskou podstatu. Nesmírně se na obě těším a jsem moc ráda, že pozvání přijala Klára Šimáčková Laurenčíková — náměstkyně ministra pro evropské záležitosti a zmocněnkyně vlády pro lidská práva, a Sandra Silná — farářka Církve československé husitské,“ uvedla ředitelka festivalu Radana Korená. Přenos začne v 10:30.

„Klára je pro mě neuvěřitelnou ženou, která za dobu svého působení přispěla k velice důležitým změnám v naší společnosti a je pro spoustu lidí i organizací osobou, na kterou se s důvěrou obracejí se svými starostmi, problémy či návrhy na zlepšení. Klářina hluboká lidskost spojená s přehledem a moudrostí, která se jí odráží v očích otevírá mnohé brány i srdce a troufám si říci že mnohdy díky těmto jejím lidským i profesním kvalitám se v mnoha důležitých oblastech naše republika posouvá dále. Sandra je tetovaná farářka husitského sboru co studuje, je aktivní na sociálních sítích, včelaří, vaří pivo na sporáku a boří mýty o tom, jak by měla farářka žít i vypadat. Je velmi charismatickou, tvůrčí a nezávislou osobností, pro kterou je naslouchání víc než v mluvení – dává lidem svůj čas, je s nimi a prožívá s nimi jejich příběhy. A to napříč naší zemí. V tom vidí veliký smysl svého povolání, protože toho se lidem v dnešní době nejvíc nedostává,“ dodává Korená. „Aby na vás měl někdo čas, aby naslouchal vašim trápením, starostem a to bez jakéhokoliv hodnocení,“ vysvětluje Sandra, co vnímá jako svůj prvotní úkol.

„S oběma si budeme povídat nejen o jejich práci, ale také o mateřství, ženským pozicím ve světě mužů i o rovnocennosti a spolupráci, ke které všichni směřujeme,“ řekla Korená.

Reklama

Doporučujeme

Macron poprvé jednal s papežem Lvem XIV. ve Vatikánu, mluvili o konfliktech

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes poprvé jednal ve Vatikánu s papežem Lvem XIV., píší agentura AFP a italská média. Vatikán k schůzi uvedl, že francouzský prezident jednal s papežem a vatikánskými představiteli o konfliktech ve světě. Macron k jednání řekl, že s papežem mají totožné přesvědčení, že usilovat o mír je povinností. Očekávalo se, že jednání se budou týkat mezinárodních krizí, války na Blízkém východě a situace v Libanonu.

Meloni varuje před poplatky v Hormuzském průlivu

Plán Íránu vybírat poplatky od lodí proplouvajících Hormuzským průlivem může zasáhnout světový obchod i dodávky energií. Italská premiérka Giorgia Meloni proto varovala, že podobný krok by mohl změnit obchodní toky a přinést citelné ekonomické dopady.

Kraken otevřel kryptu cestu k účtu u Fedu

Kryptoměnová burza Kraken získala přístup k účtu u americké centrální banky. Jde o první případ, kdy podobný účet získala firma z kryptosektoru, a otevírá to cestu k užšímu propojení digitálních aktiv s tradičním finančním systémem.

Stín, nebo smrt. Vedra už překračují naše limity, šokovalo vědce

Často se mluví o neobyvatelnosti planety v důsledku klimatických změn v budoucnosti. Podle nové studie však takové podmínky nastávají už během těch nejhorších vln veder. Jsme náchylnější k rostoucím teplotám, než se dosud myslelo, varují odborníci. Sami přiznávají, že si budoucnost zatím nedokážou představit.

Kolem jednání USA a Íránu panuje nejistota, Teherán žádá klid zbraní v Libanonu

Nejistota stále panuje kolem na dnešek či sobotu plánovaných mírových jednání mezi Spojenými státy a Íránem v pákistánském Islámábádu, píše stanice BBC. Teherán totiž dal už ve čtvrtek najevo, že účast íránských zástupců závisí na dodržování příměří ve všech oblastech Blízkého východu, včetně Libanonu. To však Izrael porušuje svými nepřestávajícími údery na cíle proíránského libanonského hnutí Hizballáh. Stanice NBC dnes informovala, že poblíž pákistánské letecké základny Nur Chán byl spatřen transportní letoun amerického letectva.

Ukrajinské úřady hlásí dva mrtvé po ruských nočních útocích

Ruské útoky v noci na dnešek v ukrajinské Dněpropetrovské oblasti zabily dva lidi, oznámil ráno na telegramu šéf regionální vojenské správy Oleksandr Hanža. V jihoukrajinském Chersonu je po ruském dronovém útoku zraněná seniorka, o dvou raněných v Sumské oblasti na severovýchodě země informovali ukrajinští záchranáři. Obětí náletu ukrajinských dronů se stal civilista ve Volgogradké oblasti, tvrdí ruské úřady.

Lídryně tchajwanské opozice Čcheng Li-wen se setkala s čínským prezidentem

Čínský prezident Si Ťin-pching se v pátek v Pekingu setkal s předsedkyní hlavní tchajwanské opoziční strany Kuomintang, Čcheng Li-wen. Jde o první návštěvu úřadující hlavy Kuomintangu v Číně za posledních deset let.

Astronauti mise Artemis II se vrací na Zemi, průlet atmosférou bude kritický

Mise Artemis II, při které první lidé od 70. let minulého století obletěli Měsíc, v noci na sobotu SELČ ukončí svou více než milion kilometrů dlouhou cestu. Čtveřice astronautů v kosmické lodi Orion proletí závratnou rychlostí atmosférou a pokud vše půjde podle plánu, dopadne do Tichého oceánu nedaleko západoamerického San Diega.

Izraelem v noci zněly sirény, z Libanonu jsou zprávy o zraněných

Izraelem v noci na dnešek zněly sirény varující před vzdušným útokem libanonského proíránského hnutí Hizballáh. Informoval o tom server The Times of Israel (ToI), podle něhož nejsou hlášena žádná zranění. Libanonská média naopak po izraelském útoku informovala o zraněných lidech a poničených civilních domech, uvedla BBC. Šéfka diplomacie Evropské unie Kaja Kallasová vyzvala k ukončení bojů v Libanonu.

Už mě to nebaví. Starmer kvůli účtům za energie přirovnal Trumpa k Putinovi

Britský premiér Keir Starmer prohlásil, že ho už nebaví sledovat, jak účty za energie v jeho zemi rostou kvůli krokům amerického a ruského prezidenta Donalda Trumpa a Vladimira Putina. Ceny ropy mírně vzrostly po oznámení o poškození energetické infrastruktury v Saúdské Arábii. Drží se však pod psychologickou hranicí 100 dolarů za barel.

Putin vyhlásil velikonoční příměří, Zelenskyj zmínil symetrické kroky

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil na pravoslavné Velikonoce příměří na Ukrajině. Klid zbraní bude platit v sobotu 11. dubna od 16:00 moskevského času (15:00 SELČ) a v neděli 12. dubna po celý den, uvedla dnes státní agentura TASS. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj následně na síti X uvedl, že jeho země je připravena na symetrické kroky a Kyjev letos navrhoval velikonoční příměří, podle čehož bude jednat. Ukrajina od února 2022 vzdoruje ruské invazi.

Poslali je na dostřel Íránu bez ochrany. Američtí přeživší vojáci promluvili

Vojáci, kteří přežili nejsmrtelnější útok na americké síly od začátku války s Íránem, zpochybnili vyjádření amerického ministra obrany Peta Hegsetha o tom, že protivzdušnou obranou náhodně pronikl dron. Podle nich byla základna v Kuvajtu špatně zabezpečená, přičemž jednotka nebyla na hrozby připravená.

Bílý dům varoval zaměstnance před sázením na predikčních trzích

Zaměstnanci Bílého domu dostali interní varování, aby nevyužívali neveřejné informace k sázení na predikčních trzích. Upozornění přišlo krátce po náhlé změně postoje prezidenta Donalda Trumpa k možnému útoku na íránskou infrastrukturu, která vyvolala podezření kolem načasovaných sázek.

Tornado Alley se posouvá na východ a zvyšuje riziko pro miliony lidí

Tornáda patří mezi nejničivější přírodní jevy v USA. Dlouho se spojovala hlavně s oblastí zvanou Tornado Alley ve střední části země. Teď se ale situace mění. Vědci upozorňují, že hlavní zóna se pomalu posouvá na východ, kde žije více lidí a kde jsou podmínky pro katastrofy složitější.

Chaos kolem vstupenek na MS ve fotbale 2026 rozčílil fanoušky

Fanoušci fotbalu zažili další zklamání při snaze získat vstupenky na mistrovství světa 2026 v USA, Kanadě a Mexiku. Poslední prodejní fáze se změnila v chaos. Lidé čekali dlouhé minuty ve frontě, která je nakonec dovedla na špatné místo. Mnozí přišli o šanci koupit lístky.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama