Více
  11 C
  Czech
  Čtvrtek, 6 října, 2022

  Zbraně jsme Rusku nedodávali a dodávat nebudeme, tvrdí Severní Korea  

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Severní Korea podle BBC News uvedla, že neprodávala zbraně Rusku a ani to v budoucnosti neplánuje. Stalo se tak po nařčení ze strany USA, že Moskva se obrátila na Pchjongjang, aby kvůli válce na Ukrajině doplnila zásoby. Podle KLDR šíří Spojené státy fámy, píše Al Jazeera.

  Spojené státy již dříve tvrdily, že Severní Korea může dodávat Rusku rakety a dělostřelecké granáty. Společně s nákupy íránských zbraní by takový krok poukazoval na efektivnost západních sankcí bránících Kremlu ve válečném úsilí, píše web stanice BBC.

  Moskva tyto zprávy popřela a nyní to popřela i Severní Korea. Severokorejská státní mediální agentura KCNA ve čtvrtek zveřejnila prohlášení nejmenovaného představitele ministerstva obrany KLDR, podle něhož režim nikdy zbraně do Ruska nevyvážel a nebude tak činit ani v budoucnu.

  Obvinil USA a další „nepřátelské síly“ z šíření fám, protože sledují své vlastní základní politické a vojenské cíle, napsal web Al Jazeera.

  „Důrazně odsuzujeme a varujeme USA před šířením takové rétoriky proti KLDR,“ řekl úředník. „Nikdy předtím jsme zbraně nebo střelivo do Ruska nevyváželi a ani to neplánujeme,“ dodal.

  Miliony raket a dělostřeleckých granátů

  Zástupce mluvčího amerického ministerstva zahraničí Vedant Patel novinářům začátkem září řekl, že Moskva se nachází v procesu nákupu milionů raket a dělostřeleckých granátů ze Severní Koreje pro použití na Ukrajině.

  Bílý dům to však následně upravil na „potenciální nákup“. Mluvčí Pentagonu John Kirby následně objasnil, že neexistují žádné náznaky dokončení tohoto obchodu či nasazení takové výzbroje na Ukrajině.

  Nákup Moskvy milionů raket a dělostřeleckých granátů zmiňovaly i odtajněné zprávy amerických zpravodajců. Tyto zprávy však podle Al Jazeera nezacházely do detailů.

  Jakýkoli vývoz zbraní či munice ze Severní Koreje do Ruska by porušil rezoluce OSN zakazující zemi dovoz či vývoz zbraní.

  Washington navíc obviňuje Írán z poskytnutí dronů Rusku pro použití ve válce na Ukrajině. Teherán to ovšem popřel.

  Většina světa ruskou agresi vůči Ukrajině odsoudila, Severní Korea místo toho uznala nezávislost obou separatistických regionů na východě Ukrajiny. To vedlo k přerušení diplomatických vztahů s KLDR ze strany Kyjeva.

  Ruský prezident Vladimir Putin si začátkem tohoto měsíce vyměnil dopis s Kim Čong-unem. Korespondence se měla týkat rozšíření a upevnění vzájemných vztahů.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS