ZprávyZáplavy v Pákistánu: Úředníci řízeně zaplavují vesnice. Snaží se zabránit největšímu jezeru,...

Záplavy v Pákistánu: Úředníci řízeně zaplavují vesnice. Snaží se zabránit největšímu jezeru, aby se vylilo z břehů

Poslední pokus o odvodnění největšího pákistánského jezera selhal. Nyní se tamní úřady snaží vší silou zabránit jeho vylití z břehů. Pákistán už několikátý měsíc sužují povodně, které nemají v zemi obdoby. Informovala o tom agentura Reuters, BBC a další servery.

Hladina vody v jezeře Manchar v jihovýchodní provincii Sindh po týdnech rekordních monzunových dešťů vzrostla na nebezpečně vysokou úroveň, informovalo BBC.

Pokus odvodnění jezera vyhnal z domovů až 100 000 lidí. V pondělí ale provinční ministr pro zavlažování agentuře Reuters řekl, že hladina jezera „neklesla“. Odmítl však sdělit, zda budou následovat další pokusy zbavit jezero vody, která hrozí, že se nekontrolovaně vyleje z břehů.

„Rozšířili jsme dřívější průlom v Mancharu, abychom snížili stoupající hladinu vody,“ řekl v pondělí agentuře Reuters Jam Khan Shoro, ministr zavlažování v jižní provincii Sindh.

Provincie Sindh produkuje polovinu zásob potravin v zemi, což zvyšuje obavy, že obyvatelé budou čelit vážnému nedostatku potravin v zemi. Ta se již tak potýká s vážnou ekonomickou krizí.

Stovky obětí a škody za 10 miliard dolarů

Záplavy v Pákistánu zasáhly asi 33 milionů lidí. Obětí je nejméně 1314, včetně 458 dětí, uvedla pákistánská Národní agentura pro zvládání katastrof.

Odhady naznačují, že záplavy způsobily škody za nejméně 10 miliard dolarů.

V neděli úředníci narušili břehy jezera poté, co zaplavilo dvě venkovská města, v naději, že to zabrání dalšímu vylévání z břehů a zaplavování hustěji osídlených oblastí.

Tento krok měl ovšem vážná rizika. Hrozilo, že se dotkne odhadem 400 vesnic, celkem 135 000 lidí, kteří by zůstali bez domova. Úředníci vyzvali vesničany, aby se o víkendu evakuovali.

V pondělí však úředníci uvedli, že hladina vody v jezeře zůstala nebezpečně vysoká.

Pákistán čelí jedné z nejhorších přírodních katastrof způsobených klimatem za poslední roky, protože rekordní přívalové srážky a tající ledovce v severních horách země způsobily ničivé záplavy a ponořily téměř třetinu jeho území pod vodu.

Agentura OSN pro děti Unicef ​​mezitím uvedla, že velké množství dětí je v Pákistánu ohroženo smrtelně nebezpečnými nemocemi kvůli nedostatku čisté vody.

Katastrofa také upozornila na propastný rozdíl mezi zeměmi, které jsou největšími přispěvateli ke změně klimatu, a zeměmi, které nesou hlavní tíhu jejího dopadu.

Pákistán produkuje méně než 1 % celosvětových emisí skleníkových plynů, ale díky své geografické poloze je extrémně zranitelný vůči změně klimatu.

Doporučujeme

Jihokorejská bývalá první dáma Kim Kon-hi dostala sedm let za úplatkářství

Jihokorejský soud dnes uložil bývalé první dámě Kim Kon-hi sedm let vězení za přijímání drahých darů výměnou za zprostředkování pracovních míst a obchodních výhod, informovala agentura Jonhap. Podle agentury Reuters má také zaplatit pokutu 64,8 milionů wonů (přes 896.000 Kč) a přijít o všechny přijaté dary. Třiapadesátiletá Kim si už odpykává čtyřletý trest za manipulaci s akciemi a za korupci. Její manžel, exprezident Jun Sok-jol, zase dostal doživotí za předloňské vyhlášení stanného práva.

Král Karel III. nebude bydlet v Buckinghamském paláci

Král Karel III. se po dokončení rozsáhlé rekonstrukce Buckinghamského paláce nepřestěhuje do jeho obytných prostor. S královnou Camillou zůstane v nedalekém Clarence House, zatímco palác má dál sloužit hlavně jako ceremoniální a pracovní centrum monarchie a více se otevřít veřejnosti.

Počet utonulých při vlně veder ve Francii vzrostl na 55

Počet utonulých ve Francii, kteří se v současné vlně veder chtěli osvěžit koupáním, vzrostl na 55, uvedla dnes podle agentury AFP ministryně sportu Marina Ferrariová. Pařížská policie dnes vyzvala organizátory hudebního festivalu Solidays, pochodu hrdosti na podporu komunity LGBT+ a sportovních akcí, aby je kvůli panujícím vedrům zrušily. Organizátoři pochodu Paris Pride posléze oznámili, že jej odkládají.

Ceny ropy se dočasně vrátily na předválečnou úroveň. Ohrožuje je přetrvávající nejistota

Ceny ropy klesly na předálečnou úroveň, než zase mírně vzrostly. Celkově však ceny pokračují v poklesu. Hormuzským průlivem proplouvá stále více lodí. Jednání o finální mírové dohodě pokračují, ale provází je napětí a neshody. Kromě toho došlo k útoku na plavidlo nedaleko ománského pobřeží, což přimělo Mezinárodní námořní organizaci (IMO) dočasně pozastavit evakuační plán v Hormuzském průlivu.

Japonsko kvůli dvěma blížícím se tropickým bouřím zrušilo přes 200 letů

Japonsko dnes kvůli dvěma blížícím se tropickým bouřím zrušilo přes 200 letů a desítky vlakových spojení a doporučilo lidem evakuovat se z některých oblastí, kde hrozí povodně a sesuvy půdy. Nevlídné počasí zasáhlo také Tchaj-wan, kde byly evakuovány stovky lidí a nejezdí některé vlaky, napsaly agentury AFP a Reuters.

Včelí královny nevznikají jen díky mateří kašičce

Včely medonosné patří mezi nejvýznamnější opylovače na světě a jejich role je zásadní pro fungování přírodních ekosystémů i zemědělské krajiny. Nový výzkum nyní odhalil, že vznik včelí královny je mnohem složitější proces, než se dosud předpokládalo. O její budoucnosti nerozhoduje pouze potrava, ale také prostředí, které pro ni vytváří celé včelstvo.

Soud uložil doživotní trest muži, který zaútočil na vánoční trhy v Magdeburku

 Na doživotí poslal dnes německý soud do vězení saúdskoarabského lékaře, který předloni v prosinci zaútočil na vánoční trhy v Magdeburku. Jednapadesátiletý Tálib Abdalmuhsin zabil při zběsilé jízdě po magdeburském hlavním náměstí šest lidí a přes 300 dalších zranil.

Soud nařídil odtajnit další Epsteinovy spisy, včetně výpovědi proti Trumpovi

Federální soud ve Washingtonu nařídil americkému ministerstvu spravedlnosti, aby buď zveřejnilo dosud začerněné části spisů týkajících se zesnulého sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina, nebo vysvětlilo, proč tak nemůže učinit. Okresní soudce Emmet Sullivan tak reagoval na žalobu nezávislé novinářky Katie Phang, která se kauzou dlouhodobě zabývá.

OSN pozastavila evakuaci v Hormuzském průlivu poté, co byla jedna nákladní loď napadena

OSN pozastavila evakuaci lodí z Hormuzského průlivu poté, co jedna nákladní loď hlásila zásah projektilem u pobřeží Ománu. Incident znovu vyvolal obavy o bezpečnost klíčové námořní trasy i o křehkou dohodu, která má ukončit válku mezi USA a Íránem.

Stovky lidí uvězněných v troskách. Venezuelu zasáhlo nejsilnější zemětřesení za více než sto let

Silné zemětřesení ve Venezuele si vyžádalo nejméně 188 obětí a přes 1 500 zraněných. Záchranáři dál pátrají po stovkách lidí uvězněných pod troskami a úřady očekávají, že počet mrtvých ještě poroste.

Nejvyšší soud USA umožnil zrušit ochranu migrantů z Haiti a Sýrie

Americký nejvyšší soud umožnil administrativě Donalda Trumpa ukončit dočasnou právní ochranu pro migranty z Haiti a Sýrie. Rozhodnutí se může dotknout stovek tisíc lidí, kteří do Spojených států odešli kvůli násilí, přírodním katastrofám nebo válce. Bez zvláštního statusu jim může hrozit deportace.

Britská influencerka obviněná z vraždy přítele v Dubaji. Hrozí jí zastřelení popravčí četou

Třiadvacetiletá britská influencerka Brooke George čelí ve Spojených arabských emirátech obvinění z vraždy svého partnera. V případě odsouzení jí podle tamních zákonů hrozí trest smrti. Na případ upozornila lidskoprávní organizace Detained in Dubai, která tvrdí, že žena jednala v sebeobraně během údajného domácího násilí.

Trump si řekl o 87 miliard dolarů. Nejvíce peněz dostane Pentagon

Bílý dům požádal Kongres o schválení balíčku ve výši 87,6 miliardy dolarů (asi 1,8 bilionu korun). Většina peněz bude použita na „naléhavé potřeby“ spojené s válkou s Íránem. Žádost přišla den poté, co Senát hlasoval pro symbolickou rezoluci o válečných pravomocích prezidenta USA coby vyjádření nesouhlasu s konfliktem na Blízkém východě.

Evropa se dusí. Současná vlna veder přitom jen tak neskončí

Velkou část Evropy od 19. června svírá úmorná vlna veder. Meteorologové přitom varují, že následující dny úlevu nepřinesou, napsal server Phys. Nejdramatičtější situace je ve Francii, kde musely školy upravit vyučování a domácnosti postihují výpadky proudu kvůli přetíženému elektrickému vedení. Ve Velké Británii i Francii se tento týden očekávají teploty kolem 40 stupňů Celsia.

Co jste vůbec za lidi? OSN obviňuje Izrael z cíleného zabíjení dětí v Gaze

Izraelské operace v Pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu splňují definici genocidy. Izraelské obranné síly (IDF) úmyslně útočily na děti, aby zničily budoucnost Palestiny. V nové zprávě to napsala nezávislá vyšetřovací komise Organizace spojených národů (OSN). Izraelské ministerstvo zahraničí text označilo za „propagandistický článek stejně hrozný jako ten předchozí“.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama