Reklama

Základní jógové pozice pro začátečníky – část 2

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Jógových pozic neboli ásan existuje obrovské množství. Pojďme si představit ty, se kterými se setkáte na začátku vaší jógové praxe.

Pokračování článku Základní jógové pozice pro začátečníky – část 1.

Pozice trojúhelníku (Utthita Trikonasana)

Typ pozice: ve stoje

Tato pozice nabízí mnoho výhod: rozvoj síly (v nohách), pružnosti (v rozkroku, pro hamstringy a boky) a rovnováhu. Také otevírá hrudník a ramena.

Trojúhelník lze upravit podobným způsobem jako pozici rozšířený boční úhel. Pokud vám není příjemné dosáhnout paží až k podlaze, podložte spodní ruku blokem. Odpočinout si vaše ruka může také výše na noze – na holeni nebo na stehně. Pozor ovšem dejte na jednu věc. Neměli byste ji opírat přímo o koleno!

Pokud se vám pozice zdá nepříjemná, neváhejte ohnout obě kolena. Ne moc výrazně, pouze jako jemný pohyb, který vaše kolena odemkne a uvolní napětí hamstringů.

Pozice kočky a krávy (Chakravakasana)

Typ pozice: záklon

Tato pozice je o prodloužení páteře a následné spinální flexi. Spojení dvou světů. Pohyb tam a zpět probouzí a zahřívá záda, zlepšuje vědomí těla a je základním úvodem do toho, jak provést sekvenci vinyasy pomocí koordinace pohybů s dechem.

Cat-Cow (kočka-kráva) může být nejdůležitější pozicí, kterou se naučíte ve vašich jógových začátcích. Obzvláště se hodí těm, kdo mají problémy s bolestmi zad. Kdybyste už nikdy více neměli cvičit jógu, toto je pozice, kterou se vyplatí praktikovat i samostatně.

Posed (Dandasana)

Typ pozice: vsedě

Tato pozice je důležitá, protože nabízí praxi zarovnání i pro řadu dalších pozic vsedě. Zapojte svaly nohou a ohněte je. Zvedněte hrudník a uvolněte ramena. Můžete také lehce ohnout kolena, což usnadňuje zarovnání ramen a boků.

Pokud máte potíže sedět rovně se zadkem na podlaze, upravte pozici pomocí bloku nebo složené přikrývky.

Pozice ševce (Baddha Konasana)

Typ pozice: vsedě

Nechte gravitaci pracovat na protažení vašich vnitřních stehen. Pokud vám tato pozice připadá obtížná, mohou rekvizity znamenat velký rozdíl. Sedět na bloku nebo přikrývce vám pomůže zvednout boky, aby se vaše kolena mohla přirozeně otevírat. Je také možné umístit blok (nebo jinou podpůrnou rekvizitu) pod každé koleno.

Protože je neobvyklé sedět takto v každodenním životě, tato póza protahuje zanedbané oblasti těla, jako jsou například třísla.

Pozice dítěte (Balasana)

Typ pozice: odpočinková

Pozice dítěte je opravdu důležitá, protože ji zaujímáte pokaždé, když si během hodiny jógy potřebujete odpočinout. Pokud se někdy budete cítit unavení, nemusíte čekat, až učitel vyzve k přestávce. Jednoduše přejděte do této ásany a znovu pokračujte, až budete připraveni.

Pozice dítěte poskytuje jemné protažení zad, boků, stehen a kotníků, ale neklade nároky na sílu ani rovnováhu. Díky této póze se naučíte být naladěni na signály vašeho těla a respektovat je.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

jóga

Cvičte jógu pro zdraví a dlouhověkost – část 1

Jóga není jen moderním cvičením, kterému se věnují převážně mladé a štíhlé ženy. Je to praxe prospěšná komukoli, kdo má zájem pečovat sám o sebe.

Ashtanga jóga: její vznik a podstata

Ashtanga znamená v sanskrtu „osm končetin“, což odkazuje na osm větví jógy stanovených v Jógových sútrách od Patanjaliho.
jóga artritida

Jak dělat jógu, když máte artritidu

Artritida je obecný termín, který popisuje zánět kloubů. Způsobuje bolest, ztuhlost a otoky. Existuje mnoho druhů artritidy, ale dva nejběžnější typy jsou osteoartritida a revmatoidní artritida. I s artritidou ovšem můžete cvičit jógu.
jóga zahřátí

10 pozic pro zahřátí na začátku lekce jógy

Ačkoli většina lekcí jógy začíná zahřívací sekvencí, je dobré, když si sami projdete několik základních póz. Pomohou vám připravit se na hodinu jógy.
Power jóga

Co je to power jóga a proč ji cvičit

Power jóga je obecný termín používaný k popisu dynamického přístupu k józe ve stylu vinyasa založeného na fitness. Ačkoli mnozí považují power jógu za povrchní „tělocvik“, tento styl jógové praxe byl původně úzce modelován podle metody ashtanga.
Turecký sed

Běžné chyby v pozici tureckého sedu

Sukhasana je sice jednoduchá póza, zapojit ale musíte několik částí těla. Abyste získali co nejvíce výhod z klasického tureckého sedu a vyhnuli se nepohodlí a případným zraněním, vyzkoušejte tyto tipy pro jemné doladění polohy.
Reklama
Reklama
Reklama