Reklama

Význam ásany v józe

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

To, co většina lidí nazývá jógou, by se dalo konkrétněji nazvat ásana. Je to fyzická praxe jógových pozic. V širším významu odkazuje na fyzický aspekt jógy. Jaký je tedy význam ásany v józe?

Jóga má osm složek. Kromě ásan zahrnuje také pránájámu (dechová cvičení), dhjanu (meditaci), yamy (kodexy sociálního chování), niyamy (sebepozorování), pratyaharu (stažení smyslů), dharanu (soustředění) a samádhi (blaženost).

Slovo ásana používáme také k popisu jediné pózy, jako například: „Stojka je ásana, která je pro mě opravdu těžká.“

Přínosy ásan

Ásany se provádějí za účelem zlepšení pružnosti, síly a rovnováhy. Ásany (i jóga obecně) pomáhají posilovat klouby, vazy a svaly prostřednictvím pohybu. Pravidelné cvičení jógy může postupem času zvýšit vaši flexibilitu a mobilitu, zlepšit držení páteře a vyrovnání. To vám také pomůže ve všech každodenních činnostech.

Všechny pozice jógy se provádějí ve spojení a synchronizují se s dechem. Když kombinujete dýchací techniky a zaměření, mohou ásany také pomoci zmírnit stres a úzkost. Pózy nemají být pouhým fyzickým cvičením, nýbrž se používají holisticky jako cvičení mysli a těla ke zlepšení fyzického i duševního zdraví.

Pravidelné cvičení také pomáhá posilovat imunitní systém a krevní oběh.

Sanskrtské názvosloví

Slovo „ásana“ se používá jako přípona v sanskrtských jménech pro jógové pozice, např: trikonasana, virabhadrasana a eka pada rajakapotasana. Pokud znáte základní pojmy, pomůže vám to rozluštit komplikované názvy jednotlivých pozic. Například eka pada znamená jedna noha, takže v těchto pózách můžete očekávat, že jedna noha bude dělat něco jiného než druhá. Parsva znamená stranu (obvykle póza obrácená k jedné straně), parivrtta znamená otočená (obvykle zkroucená verze pózy) atd. Časem vám začne názvosloví v sanskrtu dávat větší smysl.

Je běžné, že v názvech póz jsou zahrnuta sanskrtská jména pro zvířata, hinduistická božstva a mytologické postavy. Některé pózy mají více než jedno jméno, protože pocházejí z různých jógových tradic.

Dějiny ásany

Ásana je sanskrtské slovo pro držení těla nebo sedadlo. Jak je interpretováno z archeologického záznamu a primárních zdrojových materiálů, první jógové ásany byly s největší pravděpodobností místa k sezení pro meditaci. Byly popsány v „jógových sútrách“ Patanjali, napsaných kolem třetího století.

Ásany jsou součástí cvičení hatha jógy, odvětví jógy kombinujícího fyzické pohyby a dýchací techniky. „Hatha jóga Pradipika“ byla napsána v 15. století a popisuje pouze 14 pozic, z nichž 11 je vsedě.

Teprve poměrně nedávno v historii jógy (s vlivem západního hnutí fyzické kultury) se vyvinula tak široká škála pozic, že ásany se staly nejrozšířenějším aspektem jógy. Ásana tedy není statická praxe zakotvená po tisíciletí. Póza vynalezená minulý týden není méně legitimní než póza ze 4. nebo 16. století.

Bikram Choudhury se pokusil patentovat 130 ásan v roce 2007. Americký patentový úřad rozhodl, že ásany nelze patentovat.

Začínáme s ásanami

Ať už jste v oblasti jógy zcela noví, nebo chcete zlepšit svou současnou praxi, začátečnické ásany jsou některé ze základních stavebních kamenů jakéhokoli toku jógy. V kombinaci s dechem, soustředěním a meditací mohou ásany zlepšit vaše fyzické, duševní a emocionální zdraví.

Existuje mnoho různých stylů jógy a nalezení toho nejlepšího pro vás může vyžadovat čas. Vyzkoušejte několik stylů cvičení: hatha, vinyasa nebo hot jógu, abyste zjistili, který vám nejlépe vyhovuje. Pamatujte, že jóga může být celoživotní praxí a její výhody postupem času rostou.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

jóga doma
Pro začátečníky je nejsnazší cesta, jak začít s jógou, docházka do studia na lekce s učitelem. Mnoho lidí ale cvičí jógu i doma. Nebo pouze doma. Poradíme vám, jak začít.
pozice orla
Pozice orla vypadá jako vaše stereotypní představa o bláznivé jógové póze. Tělo zkroucené jako preclík. Není to ale tak těžké, jak to na první pohled vypadá.

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama