Více
  7.6 C
  Czech
  Středa, 27 října, 2021

  Většina Američanů si myslí, že demokracie v USA je v ohrožení

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Podle exkluzivního průzkumu CNN má většina obyvatel USA pocit, že demokracie je v zemi v ohrožení a výsledky voleb mohou být zmanipulované.

  Podle průzkumu si 93 procent Američanů myslí, že demokracie je buď přímo v ohrožení (56%), nebo alespoň prochází zkouškou (37%). Pouhých šest procent obyvatel USA má pocit, že současná situace žádnou hrozbu pro demokracii nepředstavuje.

  Více než polovina oslovených (51%) si myslí, že výsledky voleb mohou být zmanipulované a že pokud by jedna strana nevyhrála volby, může výsledek otočit ve svůj prospěch. Pocit ohrožení svobody mají daleko více voliči Republikánské strany (75% z nich) než příznivci Demokratů (46%).

  Mezi republikánskými voliči převažují pesimisté zejména v táboře příznivců exprezidenta Donalda Trumpa. 79 procent z těch, kteří si myslí, že by Trump měl Republikány vést, se o demokracii v USA strachují. Mezi republikánskými voliči, kteří Trumpa nechtějí, je to 51 procent.

  Jsou to právě Trumpovi příznivci, kteří mají pocit „ukradených voleb“, což byl narativ, který bývalý prezident úspěšně šířil. Třicet šest procent Američanů si i dnes myslí, že současný prezident Joe Biden zvítězil podvodem a že ve skutečnosti nezískal dostatečný počet hlasů k vítězství. Pro takové tvrzení ovšem neexistují přesvědčivé důkazy. Byť 23 procent z této skupiny tvrdí, že důkazy existují a 13 procent uvádí, že jen mají takové podezření.

  Že bylo vítězství Bidena podvod, si myslí 78% příznivců republikánů a z nich je 54 procent přesvědčených o tom, že na to existují nevyvratitelné důkazy. Mezi Trumpovými příznivci má tento názor 88 procent a mezi Trumpovými odpůrci v řadách republikánských voličů je to 57 procent.

  Je volit příliš snadné?

  O legitimní výsledek příštích voleb má obavy 51% Američanů, kteří mají pocit, že je strana, která ve skutečnosti prohraje, může zvrátit ve svůj prospěch. Pro 49% obyvatel USA je taková možnost nepravděpodobná. I mezi příznivci Demokratů padla důvěra v řádný průběh voleb z devadesáti procent v lednu na nynějších 69 procent.

  Zatímco 83 procent republikánských příznivců si myslí, že volební pravidla a omezení by měla být ještě striktnější, podle 66 procent demokratických voličů jsou naopak pravidla přísná až příliš. Volit je pro některé lidi podle nich velmi složité.

  Exkluzivního průzkumu pro CNN se zúčastnilo 2119 respondentů, kteří odpovídali buď po e-mailu, nebo telefonicky.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu-19

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu za den. Plně očkováno je 17 procent obyvatel

  Ukrajinský ministr zdravotnictví na občany znovu apeloval, aby se nechali naočkovat proti covidu-19. V úterý země zaznamenala rekordních 734 úmrtí v souvislosti s onemocněním za den, přičemž počet hospitalizací vzrostl ve srovnání s předchozím týdnem o více než pětinu.
  Demonstrant v Chartúmu mává vlajkou

  Při protestech proti vojenskému převratu v Súdánu přišlo o život nejméně sedm lidí

  Súdánská armáda v pondělí převzala moc od přechodné vlády, přičemž premiéra Abdalláha Hamduka vojáci odvezli na neznámé místo. Podle tamního ministerstva zdravotnictví během následných protestů bylo při střetech mezi vojáky a demonstranty zastřeleno sedm lidí a 140 dalších utrpělo zranění.
  německá teroristka odsouzena jennifer wenisch

  Německá islamistka dostala deset let za usmrcení dítěte

  Německá muslimská konvertitka, která se v Iráku přidala k ISIS, byla v Mnichově uvězněna na 10 let za vraždu jezídské dívky, kterou si s manželem koupili jako otrokyni.
  povinné očkování zdravotníků

  Velká Británie zvažuje povinné očkování pro všechny zdravotníky

  Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid se kloní k zavedení povinného očkování proti covidu pro všechny zdravotníky. Covidová čísla se v Británii zvyšují i přes osmdesátiprocentní proočkovanost, opatření by se tak mělo podle ministra týkat všech zaměstnanců Národní zdravotní služby (NHS).
  Richard Ratcliffe

  Podruhé drží hladovku. Snaží se osvobodit manželku z íránského vězení

  Britsko-íránská humanitární pracovnice Nazanin Zaghari-Ratcliffe byla podruhé za sebou uvězněna v Íránu. Před více než týdnem ji íránský odvolací soud potvrdil roční trest odnětí svobody. Její manžel tak na protest drží druhou hladovku.
  Puč v Súdánu

  Puč v Súdánu: Vojáci zadrželi premiéra a několik členů kabinetu, dochází k výpadkům internetu

  Armádní síly v Súdánu v pondělí zadržely premiéra Abdalláha Hamduka, kterého převezly na neznámé místo, dále většinu členů vlády a řadu dalších vysoce postavených politiků a úředníků. Tamní ministerstvo informací tyto kroky označilo za vojenský převrat.
  Reklama
  Reklama
  Reklama