Reklama

Vědci odhalili nová fakta! Satelity mohly podcenit vliv oteplování za posledních čtyřicet let

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Družice měřící zemskou atmosféru ukazují zejména to, jaký vliv mají klimatické změny na naši planetu. Nová studie naznačuje, že tato měření mohla za posledních čtyřicet let podcenit vlivy oteplování. Vědci zatím nevědí, zda satelitní měření podcenila teplotu nebo nadhodnotila vlhkost v atmosféře.

Nová studie publikovaná v časopise Journal of Climate naznačuje, že měření z uměle vytvořených nebeských objektů mohla za posledních čtyřicet let podcenit následky oteplování. Výzkum se zaměřil na základní vlastnosti tropických klimatických změn. V kombinaci s rovnicemi, které ukazují korelaci mezi teplotou a vlhkostí, vědci zjistili, že existují značné rozdíly. 

„V současnosti je obtížné určit, která interpretace je důvěryhodnější. Naše analýza však naznačuje, že několik pozorovacích datových souborů se jeví být v rozporu s jinými, nezávisle měřenými doplňkovými proměnnými,“ uvedl hlavní autor studie, vědecký pracovník v oblasti klimatu Ben Santer z kalifornského Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL). 

Podle něj družicová měření troposféry buď podcenila teplotu, nebo výrazně nadhodnotila množství vlhkosti v atmosféře

Vědci zkoumali čtyři různé vlastnosti změny podnebí, kterými jsou tropická teplota a povrchová teplota mořských vodních par k tropickým vodním parám, nižší troposférická teplota k tropickým vodním parám a střední až horní troposférická teplota k tropickým vodním parám.

Všechny tyto poměry jsou v klimatických simulacích „pevně omezené“, což v podstatě znamená, že pro vlhčí vzduch je zapotřebí více tepla než pro sušší vzduch. Výzkumníci ve svých zjištěních také poznamenali, že satelity měly „systematicky nízkou zaujatost“, což zase znamená, že ukazovaly menší hodnoty, než byly ve skutečnosti. 

„Porovnání mezi doplňujícími měřeními mohou objasnit důvěryhodnost různých souborů dat. Tato práce ukazuje, že pečlivé srovnání různých geofyzikálních polí nám může pomoci s přesností určit historické změny klimatu,“ konstatoval jeden ze spoluautorů výzkumu Stephen Po-Chedley. 

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Jistá uživatelka sociální sítě TikTok zveřejnila video, ve kterém upozorňuje ženy, aby si pravidelně kontrolovali obsah svých kabelek. Nepříjemně ji totiž překvapilo zjištění, že v té své našla nenápadný lokalizátor. Vůbec netuší, jak a kdy se jí tam dostal.
Aducanumab je název nové účinné látky proti Alzheimerově demenci. Přípravek společnosti Biogen schválily Spojené státy, následovat bude zřejmě Velká Británie. Jde o první nový lék proti této zákeřné chorobě po dvaceti letech, informuje BBC.

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama