Reklama
4.1 C
Czech
Středa 1. dubna 2026
ZprávyV Německu policie zadržela skupinu obdivovatelů Hitlera, měli připravovat nacistický puč

V Německu policie zadržela skupinu obdivovatelů Hitlera, měli připravovat nacistický puč

Německá policie zadržela osm podezřelých členů extremistické skupiny, která podle prokuratury připravovala puč inspirovaný nacismem. Informuje o tom BBC, Deutsche Welle a další servery.

Prokurátoři uvedli, že skupina – známá jako Saechsische Separatisten neboli „Saští separatisté“ – prováděla vojenský výcvik kvůli svržení německé vlády. K němu mělo dojít v blíže neurčený „den X“. Po tomto datu skupina údajně plánovala násilně převzít kontrolu nad oblastmi východního Německa a nastolit nacistický režim.

Více než 450 policistů provedlo po celém Německu, Rakousku a Polsku prohlídky a zatýkání ve snaze skupinu rozbít.

Prokurátoři uvedli, že skupina plánovala vytvořit vládu „inspirovanou národním socialismem“, totalitní ideologií spojovanou s nacistickou stranou Adolfa Hitlera.

Osm podezřelých bylo částečně jmenováno: Kurt H, Karl K, Kevin M, Hans-Georg P, Kevin R, Jörg S, Jörn S a Norman T. Sedm z nich bylo zatčeno v Německu, zatímco Jörg S., zřejmě vůdce skupiny, byl zatčen v Polsku. Další prohlídky byly provedeny ve Vídni a v rakouském okrese Krems-Land.

Všech osm bylo zatčeno pro podezření z členství v teroristické organizaci, píše BBC.

Plánovali etnické čistky

Podle německých státních zástupců vznikla skupina Saských separatistů v roce 2020 a má 15 až 20 členů. Ideologie skupiny se vyznačuje „rasistickými, antisemitskými a částečně apokalyptickými myšlenkami“, uvedli žalobci. „Organizace nade vší pochybnost věří, že Německo se blíží kolapsu a že vláda a společnost se v ‚den X‘ zhroutí,“ dodali.

Po ovládnutí některých částí země skupina údajně plánovala odstranit „nežádoucí skupiny lidí“ z těchto oblastí pomocí „etnických čistek“. Členové skupiny, včetně osmi zatčených podezřelých, „opakovaně absolvovali polovojenský výcvik v bojové výstroji“, uvedla prokuratura.

Součástí jejich nelidských plánů byly i etnické čistky,“ uvedl v prohlášení ministr spravedlnosti Marco Buschmann. Řekl, že případ ukazuje, jak je důležité chránit svobodný a demokratický řád Německa před hrozbami ‚z mnoha stran‘. „Musíme udělat vše pro to, abychom naši liberální demokracii bránili před jejími nepřáteli,“ cituje jej Deutsche Welle.

Německá ministryně vnitra Nancy Faeser poděkovala bezpečnostním složkám, které podle ní rozbily „další podezřelou teroristickou skupinu militantních pravicových extremistů“.

Stalo se tak poté, co bylo v roce 2022 odhaleno jiné údajné spiknutí, vedené takzvaným hnutím Reichsbuerger. Tato skupina údajně plánovala zatčení poslanců v Berlíně v den, který rovněž nazvala „Den X“. V rámci spiknutí měl být 72letý aristokrat Heinrich XIII., známý jako kníže Reuss, dosazen do funkce „hlavy státu“, tvrdili tehdy prokurátoři. Kníže Reuss však svou účast na puči popřel.

Když letos v květnu stanulo devět členů skupiny včetně aristokrata před soudem, jejich obhájce prohlásil: „Nejsou to teroristé. Jsou to mírně šílení lidé.“

Zatčení členové Saských separatistů by měli jít v těchto dnech před soudce, který přečte zatykače a rozhodne o jejich uvržení do vazby.

Reklama

Doporučujeme

Trump odebral dotace veřejnoprávním médiím v rozporu s ústavou, rozhodl soudce

Výnos amerického prezidenta Donalda Trumpa o odebrání federálních dotací veřejnoprávní rozhlasové stanici NPR a veřejnoprávní televizi PBS je protiústavní, rozhodl v úterý federální soudce. Trump loni v květnu nařídil federálním agenturám zastavit financování veřejnoprávních médií s odůvodněním, že jsou zaujatá, a neměla by proto dostávat finance z daní Američanů. Píše o tom deník The New York Times (NYT).

Válka brzy skončí, tvrdí Trump. Írán jednání s USA popírá

Americký prezident Donald Trump novinářům sdělil, že válka s Íránem skončí do dvou až tří týdnů. Nestanovujeme si žádné limity, přičemž se budeme bránit, dokud to bude nutné, reagoval na toto prohlášení íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí.

Max Verstappen ztrácí motivaci a zvažuje budoucnost ve Formuli 1

Max Verstappen otevřeně kritizuje novou podobu Formule 1 pro rok 2026. Označuje ji za „anti-racing“ a přirovnává ji k „Mario Kartu“ nebo „Formula E na steroidech“. Jeho slova nejsou jen frustrací z výkonu. Naznačují hlubší problém.

V Korálovém moři objevili přes 110 nových druhů

Vědci odhalili v hlubinách Korálového moře více než 110 dosud neznámých druhů ryb a bezobratlých. Počet může výrazně vzrůst, protože část organismů čeká na detailní analýzu. Výzkum vedla australská agentura CSIRO spolu s iniciativou Nippon Foundation Nekton Ocean Census.

Král Karel a Camilla zamíří do USA na oslavy 250 let nezávislosti

Král Karel III. a královna Camilla potvrdili návštěvu USA, kde se zúčastní oslav 250 let od vyhlášení americké nezávislosti. Cesta ale nepřichází jen v duchu tradice, odehraje se i v době citlivých politických vztahů.

Německo: Vlk zaútočil na ženu přímo v centru Hamburku

Neobvyklý incident otřásl v pondělí večer jednou z hlavních nákupních ulic v Hamburku. V rušné ulici Grosse Bergstrasse ve čtvrti Altona, nedaleko obchodního domu Ikea, zaútočil na ženu vlk.

Skupiny napojené na Rusko a Írán využívají kryptoměny k nákupu dronů, ukázala analýza

Proruské a proíránské skupiny stále častěji využívají kryptoměny k financování nákupu levných vojenských dronů a jejich součástek, které hrají klíčovou roli v aktuálních světových konfliktech. Vyplývá to ze zprávy společnosti Chainalysis, která se specializuje na analýzu blockchainu.

Dopady války: Američané si připlatí za zboží z Číny

Zablokovaný Hormuzský průliv způsobil šok na trhu s ropou. Celý svět to pociťuje prostřednictvím růstu cen pohonných hmot a energií, hrozí ale i zdražování potravin a základních potřeb. Situace není jiná ani v USA. Podraží i výrobky z Číny, varoval majitel čínské exportní firmy Huijin Trade. Ceny ropy se v úterý téměř nezměnily.

Guvernér Floridy podepsal zákon o přejmenování letiště v Palm Beach po Trumpovi

Guvernér státu Florida Ron DeSantis v pondělí podepsal zákon o přejmenování letiště v Palm Beach po americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi. Návrh zákona o změně názvu v únoru schválili floridští zákonodárci. Trump v pondělí rovněž představil vizualizaci mrakodrapu v Miami, který má být sídlem jeho prezidentské knihovny. Píší o tom tiskové agentury.

Na Ukrajinu přijela Kallas a někteří ministři zahraničí, připomenou si Buču

Do Kyjeva přijela šéfka diplomacie Evropské unie Kaja Kallas a ministři zahraničí několika unijních zemí. V zemi bránící se ruské vojenské agresi si mimo jiné připomenou čtvrté výročí masakru, který spáchali Rusové v okupované Buči ležící nedaleko metropole. Diplomaty na nádraží přivítal ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha, jenž na síti X zveřejnil video, na kterém je mimo jiné vidět, jak z vlaku vystupuje Kallas.

Klimatická krize ohrožuje vlny v Salvadoru, pomoct má pojištění

Na východním pobřeží Salvadoru zkoušejí neobvyklý způsob, jak bránit místní přírodu i živobytí lidí před stále divočejším počasím. Oblast Oriente Salvaje, známá mezi surfaři kvůli vlnám Las Flores a Punta Mango, testuje první pojistku svého druhu zaměřenou přímo na surfování. Cílem je pomoci komunitě ve chvíli, kdy tropické bouře rozbijí podmínky pro surf, poškodí okolí a odradí návštěvníky.

Jsme za polovinou, tvrdí Netanjahu. Na Blízký východ dorazily americké speciální síly

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí prohlásil, že ve válce s Íránem bylo dosaženo více než poloviny cílů. Americký prezident Donald Trump zopakoval, že USA vedou rozhovory s „úplně jinými lidmi“, zatímco na Blízký východ dorazily stovky příslušníků speciálních sil, námořní pěchoty a výsadkářů.

ANALÝZA: Invaze na Charg by byla geopolitickým hazardem

Americko-izraelská válka s Íránem trvá více než měsíc a riziko pozemních operací roste. Na stole jsou „nájezdy“ speciálních jednotek, ale také invaze na pevninu, konkrétně na ostrov Charg. Jak moc by bylo dobytí ropného srdce islámské republiky riskantní a vyplatilo by se vůbec?

Sparta poprvé zvládla sedmý zápas a postupuje do semifinále

Hokejisté Sparty Praha konečně prolomili dlouholeté trápení. V rozhodujícím sedmém utkání play off vyhráli na ledě Plzně 1:0 a poprvé v historii extraligy tak zvládli sedmý duel série. Postup do semifinále zařídil jediný gól Filipa Chlapíka, který se prosadil na začátku druhé třetiny.

Írán zasáhl ropný tanker u Dubaje

Útok na obří ropný tanker u pobřeží Dubaje dál vyostřil konflikt mezi Íránem, Spojenými státy a Izraelem. Vedle dalších raketových a dronových útoků znovu rozhýbal ceny ropy i pohonných hmot a přidal Donaldu Trumpovi další problém před listopadovými volbami do Kongresu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama