Více
  9.9 C
  Czech
  Sobota, 28 května, 2022

  V Egyptě bylo zatčeno třináct teenagerů. Měli obtěžovat turistky

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Prokuratura v Egyptě nařídila zadržet 13 dospívajících chlapců. Teenageři byli zatčeni pro podezření z obtěžování dvou zahraničních turistek u pyramid v Gíze. Informuje o tom BBC, ABC News a lokální servery.

  Egypťané vyjádřili minulý týden na sociálních sítích pobouření poté, co video zachytilo skupinu mladíků, jak obtěžují mladé ženy v archeologickém nalezišti.

  V prohlášení prokuratury se uvádí, že chlapcům bylo mezi třinácti a patnácti lety. Podle BBC tvrdili, že se chtěli s turistkami pouze vyfotografovat a neměli v úmyslu jim způsobit žádné potíže.

  Chlapci budou až do ukončení vyšetřování drženi ve vazební věznici pro mladistvé, uvádí se v prohlášení obžaloby.

  Stížnost na chlapce kvůli slovnímu a fyzickému obtěžování podal turistický průvodce, který video natočil, nikoliv samotné ženy.

  V 35sekundovém záznamu je slyšet, jak si průvodce stěžuje, že egyptští chlapci „běhají za cizinkami“. Říká, že chce, aby o tom věděl ministr cestovního ruchu. Je vidět, jak chlapci drží v rukou mobilní telefony a tlačí se kolem žen, které se snaží utéct. Jedna z žen se snaží chlapce odstrčit poté, co se jí jiný zezadu dotkne.

  V posledních letech promluvily na sociálních sítích desítky žen inspirovaných hnutím #MeToo o svých zkušenostech se sexuálním obtěžováním a útoky v Egyptě.

  Tresty jsou přísnější, úřady jsou však laxní

  Parlament země loni schválil přísnější tresty za sexuální obtěžování. Změnil trestní zákoník tak, aby se jednalo o trestný čin, a zvýšil trest na minimálně dva roky vězení namísto šesti měsíců. Delikvent dostane také pokutou ve výši 6 370 dolarů (zhruba 150 tisíc korun) až 12 740 dolarů (přibližně 300 tisíc).

  Egyptské úřady však byly obviněny, že často nevyšetřují a nestíhají muže obviněné ze sexuálního obtěžování nebo napadení žen a dívek.

  Návštěvníci pyramid v Gíze a dalších slavných archeologických nalezišť v Egyptě jsou běžně obtěžováni a sledováni mladými muži. Ti podle ABC News agresivně nabízejí prohlídky, suvenýry, jízdu v kočáře nebo na velbloudech.

  Problém sexuálního obtěžování v Egyptě získal celosvětovou pozornost během a po povstání v roce 2011, které svrhlo prezidenta Husního Mubaraka. Ženy byly během masových protivládních protestů obtěžovány, osahávány a v některých případech i bity a sexuálně napadány.

  Studie OSN z roku 2013 zjistila, že 99,3 % dívek a žen v Egyptě uvedlo, že během svého života zažilo sexuální obtěžování. 82,6 % se na ulici necítí bezpečně.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS